Zioła i kwiaty nie tylko pachną, ale leczą i wzmacniają, mleko - ożywia i łagodzi, miód pszczeli - zapobiega, dostarcza niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych, odtruwa, rozluźnia, odpręża, a jednocześnie uelastycznia i hartuje.
KĄPIEL MIODOWA (USPOKAJAJĄCA).
Wodę ogrzać do około 38 stopni C, na pojemność 1 wanny dodać 30 dag miodu pszczelego; zanurzyć się poszyję na 15-20 minut. Myśleć o uczuciu ulgi, odprężenia, spokoju.
Poruszać lekko, powoli rękami, aby powodować łagodny przepływ wody. Szczególnie ważna jest kąpiel wieczorna: rozluźnia, wpływa kojąco na nerwy i zapewnia dobry sen. Myśli powinny być pogodne, należy zapomnieć o troskach, próbować oderwać się od rzeczywistości (chociaż na krótki czas).
KĄPIEL ZIOŁOWO-MIODOWA
(ODŻYWCZO-LECZNICZA).
Do emaliowanego
naczynia o pojemności około 3 1 wsypujemy po pół szklanki ziela: szałwii, kopru włoskiego, rozmarynu, kozłka lekarskiego, hyzopu, mięty, melisy oraz kwiatu lipy i rumianku. Zioła zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na godzinę i przecedzamy. Pozostałość należy jeszcze raz przepłukać wodą i wycisnąć. W przestudzonym wywarze rozpuszczamy około 500 g miodu pszczelego wielokwiatowego i całość rozprowadzamy w wannie ciepłej (37-39 stopni C) wody.
Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut; pobudza ukrwienie warstwy podskórnej oraz oczyszcza pory (ujścia) gruczołów łojowych i potowych.
KĄPIEL ODŻYWCZO-LECZNICZA.
Kąpiel ta wskazana jest dla suchej skóry. Przed kąpielą całe ciało należy natrzeć lekko oliwą z oliwek (skórę na kolanach, łokciach i stopach kilka minut masować). W 3 litrach ciepłej
maślanki rozpuścić 400-500 g miodu pszczelego wielokwiatowego (jasnego) i wlać do wanny napełnionej wodą o temperaturze około 38-40 stopni C. Wymieszać i zażywać kąpieli przez 15-20 minut. Część oliwy zostanie zmyta, część wchłonięta natomiast wzmacnia skórę i wraz z mikroelementami uaktywnia i potęguje działanie ochronne odżywionej skóry.
KĄPIEL MLECZNO-MIODOWA.
W wannie ciepłej (około 38 stopni C) wody rozpuścić 300 g soli morskiej. Oddzielnie przygotować 1,5 litra ciepłego mleka pełnotłustego, rozpuścić w nim 350 g miodu pszczelego (łagodnego - rzepakowy, akacjowy), a następnie dodać do przygotowanej kąpieli. Przed zanurzeniem się w wodzie należy w myślach nastawić się na aktywny odbiór wrażeń czuciowych. Od momentu zanurzenia się trzeba myśleć tylko o odżywczym i dobroczynnym działaniu kąpieli na nasze całe ciało. Uczucie ulgi, odprężenie, a jednocześnie oczyszczenia organizmu i dobrego samopoczucia powinno przez 15-20 minut towarzyszyć naszej kąpieli. Nie należy przedłużać kąpieli.
KĄPIEL UPIĘKSZAJĄCA.
Podobno pani George Sand, przyjaciółka Fryderyka Chopina, słynąca z pięknej i delikatnej cery miała w zwyczaju regularnie korzystać z kąpieli o następującym składzie: 300 g soli morskiej, 1 szklanka śmietanki, 2 szklanki naturalnego miodu pszczelego. Wszystko to rozpuszczone w wannie wody. Kąpiel ta, o temperaturze około 38 stopni C, powinna jak zwykle trwać nie dłużej niż 15-20 minut.
Tekst i foto: Dariusz Małanowski
potrawyregionalne.pl -Warszawa
© JM Media. All rights reserved.
|