Pomimo tego, że nasza znajomość z truskawkami trwa trochę ponad sto lat, medycyna ludowa szybko doceniła ich lecznicze właściwości:
* napar z owoców i liści uważany jest za skuteczny środek moczopędny;
* stosowany jest też przy leczeniu szkorbutu, podagry i kamicy żółciowej;
* w przypadkach niedokrwistości i ogólnego osłabienia;
* napary są stosowane też w leczeniu biegunek;
* liście zaparzane jak herbata pije się przy przeziębieniach.
MASECZKA DLA CERY SUCHEJ.
Dwie lub trzy truskawki dobrze ucieramy z surowym żółtkiem, łyżeczką miodu i odrobiną mąki ziemniaczanej. Nakładamy na twarz i szyję na 20 minut. Zmywamy ciepłą wodą.
MASECZKA ODŻYWCZA.
Do kilku rozgniecionych truskawek dodajemy odrobinę mleka i rozgotowany, rozgnieciony ziemniak. Letnią papkę nakładamy na twarz na około pół godziny. Zmywamy ciepłym naparem rumianku lub wodą.
MASECZKA ODŚWIEŻAJĄCA.
Miąższ z kilku mocno dojrzałych truskawek łączymy z białkiem surowego jajka kurzego i zagęszczamy pszenną mąką. Nakładamy, jak zwykle, na umytą twarz. Zmywamy lekko ciepłą wodą po 20 minutach.
TRUSKAWKI NIE DLA WSZYSTKICH.
Truskawki, chociaż pyszne i zdrowe, jednak nie wszystkim służą. Zdarza się u niektórych osób po spożyciu truskawek uczulenie - swędząca pokrzywka. Osoby te nie tylko nie mogą się delektować tymi pysznymi owocami, ale nawet pić naparów i herbatek ani stosować maseczek kosmetycznych na bazie truskawek sporządzonych.
Prawdopodobnie równoczesne spożycie miodu znosi to uczulenie lub je osłabia. Informację tę trzeba jednak traktować jako ciekawostkę i nie należy na sobie eksperymentować, czy tak jest rzeczywiście. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, także wtedy, gdy chcemy stosować przepisy wywodzące się z medycyny ludowej.
Babcia Alina
© Elżbieta Lechowicz 2015. All rights reserved.
© JM Media 2015. All rights reserved. |