Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
    Przepisy Babci Aliny
    Rady dla Ciebie
    Rady dla domu
    Sennik Babci Aliny
    Za progiem marzeń
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
BABCIA ALINA NA FACEBOOKU
BABCYNE GWARZENIE - WANDA CZUBERNATOWA
NASZ PROFIL NA fACEBOOK'U - ZAPRASZAMY
KUCHNIA WROCŁAWIA
STOWARZYSZENIE MAŁOPOLSKIE DZIEDZICTWO SMAKU
OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE SZEFÓW KUCHNI I CUKIERNI
PORTAL GASTRONOMICZNY GastroWiedza.pl

Poradnik Babci Aliny

 
Pod redakcją 
Elżbiety Lechowicz
Doświadczenia, uwagi, inspiracje:
pytania@potrawyregionalne.pl

DELIKATNY SZELEST ZAMKA...

 

Pod sam koniec XIX wieku praktyczny Amerykanin. W. L. Judson, wymyślił zamek błyskawiczny, zwany też suwakiem. Suwak pozwalał szybko zapiąć wojskowe buty i kurtki. Jednak Europa dość długo nie chciała zaakceptować, uważanego za barbarzyński, wynalazku.
Blokadę tę jako pierwsza przerwała paryska projektantka mody, Elsa Schiaparelli i w latach czterdziestych XX wieku odważyła się wszyć błyskawiczny zamek w spódniczkę. No, ale Paryż zawsze przewodził we wszystkich nowinkach, związanych z jak najpiękniejszym wyglądem kobiet, był przecież stolicą mody!
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

OGÓREK.

 

Od kilkuset lat ogórek gości na polskim stole - tym bogatym i tym biedniejszym.
Przybył do nas około 1500 roku aż z Indii, przez Bizancjum i Rosję, a my Polacy przekonaliśmy Zachód, że ogórek godny jest najwybredniejszego podniebienia.
Jego delikatny, orzeźwiający smak, soczystość i jędrność cenią smakosze. Dzisiaj znamy około 100 gatunków ogórków.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

MAJOWY SZLAGIER.

 

Maj to miesiąc, w którym, tradycyjnie już od lat, smakujemy jego wielki przysmak - szparagi. Znane są od tysięcy lat, zawsze uważane były za niezwykle skuteczny afrodyzjak, jarzynę o wyjątkowych zaletach.
Były kiedyś traktowane szparagi jako wyjątkowo skuteczny lek na całe zło, który poprawia pracę nerek. Medycyna ludowa poleca je przeciwko wysokiemu ciśnieniu, dla lepszej pracy jelit, dla tych, którzy są intelektualistami i dużo pracują umysłowo. Nasiona szparagów stosowane są jako środek skutecznie uspakajający żołądek i likwidujący nudności.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ZWYCZAJNA PIETRUSZKA?

 

Przyzwyczajeni jesteśmy, że pietruszka, zarówno jej korzeń, jak i aromatyczne, zielone listeczki goszczą w naszej kuchni przez cały rok. Nie zastanawiamy się, czy posiada jakieś specjalne właściwości, ale cenimy jej wyjątkowy aromat i zdecydowany smak. Jakie tajemnice kryje w sobie banalna pietruszka?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

TWOJE PIĘKNE DŁONIE.

 

Kiedy patrzymy na rękę człowieka, z łatwością możemy określić jego zajęcie, stan zdrowia i finansów. Wtajemniczeni czytają z ręki nie tylko charakter właściciela, ale i jego los. Ręce są niezwykle wymowne, niektórzy twierdzą, że bardziej niż twarz. Dlatego, jeśli tylko jest możliwość, poświęćmy im trochę czasu. To nie luksus, to konieczność.
Nie jest już dzisiaj problemem demonstrowanie idealnego manicure, pięknych paznokci, bo sztuka kosmetyki jest tak doskonała, że można nie tylko przyklejać paznokcie, oczywiście sztuczne, ale i uratować paznokieć bliski złamania.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

RZYMSKA WIELKANOC.

 

Tęsknota i nostalgiczny smutek nigdy nie doskwierają nam tak, jak w czasie świąt spędzanych poza krajem, daleko od bliskich i bez z polskiego stołu. Wielu z nas znajduje się kilka razy w życiu w podobnej sytuacji. Przeżyłam coś takiego w Rzymie.
Rzymska Wielkanoc jest zwykle bardzo już ciepła i często mokra. Poprzedza ją wielkopiątkowa droga krzyżowa - wielka procesja, prowadzona przez Ojca Świętego wokół Colosseum. Gdy obchodzimy tę budowlę z jednej strony częściowo zawaloną w czasie trzęsienia ziemi, gdy wejdziemy do środka i z trybun spojrzymy na resztki podziemnych korytarzy, wydaje się nam, że pulsuje obok nas ryk tłumu i charkot dzikich bestii, szarpiących ofiary, które rzucono im na pożarcie w imię umierających, pogańskich idei.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

BĘDZIESZ ZAWSZE MŁODA?

 Wiek wynikający z zapisu w dowodzie osobistym nie zawsze odpowiada wyglądowi, a także samopoczuciu właścicielki tego dokumentu.
Panie, coraz częściej, pomimo upływającego czasu, są ciągle młode, piękne i przebojowe.

A jaka jesteś TY ???
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

TEST SPECJALNIE DLA PALACZY.

 

Ten mały test przeznaczony jest dla palaczy, aby sprawdzili, czy mają szanse odzwyczaić się od nałogu. Czy są w stanie wrócić do czasów, gdy oddech mieli głęboki, serce nie waliło przy byle okazji, głos nie był schrypnięty, palce żółte, mieszkanie nie przepojone zapachem tytoniu.
Papierosy są drogie, coraz droższe! Policz ile pieniędzy możesz zaoszczędzić każdego miesiąca, jeśli zrezygnujesz z palenia.
To przecież... całkiem spora suma!!!
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WALENTYNKOWY CZAS.

 

Chociaż żyjemy w trudnych czasach i karuzela życia kręci się coraz szybciej, pragniemy bardziej niż kiedykolwiek miłości, czułych słów, spojrzeń i całego pięknego rytuału związanego z tą sferą życia. Przez wiele lat w zapomnienie poszły takie pojęcia jak narzeczony, narzeczona, zaręczyny. Dziś świat ponownie odkrywa urok tych pięknych i małych uroczystości, które przynoszą ukojenie sercu, spokój rodzicom, cementują uczucie, wreszcie zmuszają do poważnego i odpowiedzialnego myślenia o przyszłości. Kto z nas nie zna przyśpieszonego bicia serca, drżenia rąk na widok ukochanej osoby?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

PIĘKNE DŁONIE.

 

Przez wieki kobiety zwracały uwagę na pielęgnację paznokci, na ich wygląd, bo zdawały sobie sprawę, że zdrowe i ładne paznokcie, to nie tylko elegancka ręka, ale także nieomylny barometr wskazujący na stan zdrowia.
Poradniki dla Pań z czasów naszych babek zalecają, by paznokcie szczotkować, polerować je irchową specjalną poduszeczką, wcierać w nie odżywcze i upiększające olejki. Zalecały też, by paznokcie nie były zbyt długie, bo „ręka stworzona jest do pieszczot, a nie do drapania”. A dzisiaj, jak patrzymy na ręce, na paznokcie?
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

OSZCZĘDZAMY BEZ POŚWIĘCEŃ.

 Możemy wydać tylko tyle pieniędzy, ile wynosi budżet naszego domu.
Zastanówmy się więc, jak codziennie zaoszczędzić nieco pieniędzy, nie obniżając poziomu życia.
Małe, właściwie niedostrzegalne oszczędności, też dają liczące się efekty.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ZIMA - NASZA SKÓRA CIERPI !

 

Późna jesień i zima nie są korzystnym dla naszej skóry okresem. Nos czerwienieje, nabłonek warg często jest popękany, fatalnie działa na skórę lodowaty wiatr i minusowa temperatura, gdy znajdujemy się na powietrzu. Po schronieniu się w domu skóra nie mniej cierpi: centralne ogrzewanie powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach powietrze jest zbyt suche, co stanowi bezpośredni powód utraty przez nią wody, a także przyczynę naszego nie najlepszego samopoczucia. Niestety, skóra nie potrafi sobie w tej sytuacji sama poradzić, nie jest w stanie utrzymać potrzebnej, właściwej wilgotności.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

SYLWESTER...

 

...to nie tylko szampańska zabawa i łzy, że starzejemy się. To czas magii i wróżb.

* To, co robisz w momencie, gdy zegar wybija początek Nowego Roku, będziesz czynić przez cały rok.
* Niegdyś wróżono z Biblii odczytując wybrane na ślepo fragmenty. Na ich podstawie przewidywano, co przyniesie los.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WIGILIA I BOŻE NARODZENIE.

 

Jest kilka takich dni w roku, kiedy sięgamy do tradycji, przypominamy sobie zwyczaje panujące w domu rodziców i dziadków.
Do takich dni należą święta Bożego Narodzenia.
Ileż wspomnień niesie nam wigilijna wieczerza! Wzruszają one, rozrzewniają i przemawiają do duszy. Nasze myśli wracają do najpiękniejszych chwil dzieciństwa, do najbliższych, którzy odeszli...
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WIGILIJNYCH WSPOMNIEŃ SMAK.

 

Lucynę Ćwierczakiewiczową zwano niegdyś „wielką damą polskiej kuchni”. Jej działalność w XIX-wiecznej Warszawie wpłynęła na ukształtowanie duchowe całych pokoleń młodych kobiet. Była bowiem nie tylko pierwszą wybitną w Polsce znawczynią kuchni, autorką niedoścignionej swym poziomem książki kucharskiej i wielu kalendarzy, ale także działaczką społeczną, która wiele dobrego zdziałała dla polskich zesłańców, wysyłanych na Sybir, dla powstańców więzionych po klęsce styczniowego powstania narodowego. Z jej dziełka „365 obiadów” zaczerpnęłam kilka zestawów proponowanych przez nią potraw wigilijnych. Tak jadano w zamożnych, mieszczańskich domach. Kuchnia w szlacheckich dworach była bowiem nieraz znacznie wykwintniejsza.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 
FAKRO - OKNA Z POMYSŁEM!!!
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
RZEMIEŚLNICZE WYROBY MASARSKIE
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017