Młode listki podagrycznika stanowią znakomity dodatek do wielu sałatek, surówek, sosów i zup - dodają im pikantności i charakterystycznego aromatu.
Liście i pędy rośliny można po zanurzeniu w cieście, smażyć w głębokim tłuszczu. Niezwykle smaczna jest jarzynka z podagrycznika , a zupa z tego chwastu swym smakiem [przewyższa smak innych zup jarzynowych.
W krajach skandynawskich i na północy Niemiec do dzisiaj podagrycznik jest głównym składnikiem wiosennej zdrowej zupy „siedmiu dzikich ziół”.
WIOSENNA SAŁATA.
Główka kruchej zielonej sałaty, 2-3 twarde mięsiste pomidory po łyżce usiekanych zielonych listków podagrycznika i bluszczyka kurdybanka, kilka kwiatków (bez łodyżek) stokrotek; sos: 2 łyżki oleju, 1,5 łyżki soku z cytryny, łyżeczka majonezu, sól, po szczypcie pieprzu i cukru.
Dokładnie wymieszać składniki sosu, lekko schłodzić.
Umytą sałatę i chwasty osuszyć. Pomidory sparzyć wrzątkiem obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki, sałatę porwać na kawałki, wrzucić do salaterki, polać sosem, wymieszać z usiekanymi listkami chwastów, udekorować kwiatkami stokrotek (też jadalne!)
WEGETARIAŃSKA ZAPIEKANKA.
1 szklanka żyta, 2-3 szklanki wody, sól, 200 g młodych listków podagrycznika, łyżeczka soku z cytryny, 100 g żółtego startego sera, 3 łyżki masła.
Żyto wyprażyć na rozgrzanej patelni, przełożyć do rondla zalać sporą ilością letniej przegotowanej wody, zostawić na noc, następnego dnia doprowadzić do wrzenia, a później gotować na niewielkim ogniu ok. 2 godzin, posolić, odparować.
Umyte liście podagrycznika wrzucić na 2 minuty na lekko osolony wrzątek, odcedzić przelać zimną wodą, usiekać. Na patelni stopić łyżkę masła, wrzucić usiekane listki, skropić sokiem z cytryny, posolić, chwilę smażyć mieszając, po czym wymieszać z ugotowanym żytem. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem wyłożyć przygotowanym żytem posypać startym serem, polać stopionym masłem, wstawić do nagrzanego piekarnika zapiekać ok. 15 minut. Podawać z surówką z pomidorów lub zieloną sałatą.
ZUPA SIEDMIU CHWASTÓW.
Włoszczyzna z kapustą, 3 duże cebule, gałązka macierzanki, 2-3 gałązki zielonej pietruszki, listek laurowy, po 2-3 ziarenka angielskiego ziela i pieprzu, sól; 1,5 szklanki usiekanych listków podagrycznika, szklanka usiekanych listków pokrzywy, po łyżce usiekanych drobniutko listków babki lancetowatej, krwawnika, żywokostu lekarskiego, podbiału, i lebiody (komosy) lub młodych listków rzodkiewek, 4 łyżki płatków owsianych, 2 łyżki oleju, sól, łyżka soku z cytryny.
Obraną i umyta włoszczyznę i nie obraną 1 cebule włożyć do rondla, dodać zielona pietruszkę, macierzankę, listek laurowy, ziarenka pieprzu i angielskiego ziela, zalać 6 szklankami gorącej wody, gotować na niewielkim ogniu. Przecedzić, przestudzić, zalać płatki owsiane wymieszać. Pozostałe cebule obrać, drobniutko usiekać, zeszklić na rozgrzanym oleju, dodać drobniutko posiekane chwasty i chwilę smażyć na maleńkim ogniu, doprawić solą i sokiem z cytryny, połączyć z zalanymi wywarem płatkami, gotować na niewielkim ogniu ok. 30 minut, Przed podaniem doprawić do smaku.
ZIELONY SOS SEROWY.
Szklanka liści podagrycznika, po kilka listków podbiału, babki lancetowatej i krwawnika, łyżka mąki, pół szklanki śmietanki, łyżka masła, 4-5 łyżek startego żółtego sera, po szczypcie soli i startej gałki muszkatołowej.
Liście podagrycznika, podbiału i babki ułożyć na sicie, przelać wrzątkiem a następnie zimną wodą, drobniutko usiekać, wrzucić do rondla na stopione masło i chwile smażyć, dodać sól, sok z cytryny., Mąkę rozprowadzić w łyżce wody, wymieszać dokładnie ze śmietanką i startym serem, wlać do chwastów i mieszając podgrzewać aż sos zgęstnieje. Przed podaniem posypać drobniutko usiekanymi listkami krwawnika, doprawić do smaku ew. solą. Znakomity do krokietów, kasz, makaronów.
Tekst: Hanna Szymanderska - potrawyregionalne.pl
Foto: archiwum
© JM Media. All rights reserved. |