Dżem z jarzębiny

Jarzębina to drzewo występujące w stanie dzikim na terenie całej Polski. Charakteryzuje się czerwonymi owocami w formie kiści, które pojawiają się na gałązkach jesienią. Istnieje kilka ogrodowych odmian tej rośliny wśród, których można wymienić jarzębinę białą. Posiada ona owoce o barwie białej, dlatego przetwory z niej wyglądają oryginalnie. Zarówno dzika jak i ogrodowa jarzębina świetnie nadaje się na dżemy, soki oraz powidła. Wyróżnia się ona nie tylko wyśmienitym smakiem, ale również działaniem leczniczym oraz odżywczym dla organizmu, ponieważ zawiera bogactwo witamin i składników mineralnych.

Jarzębina – przepisy, które musisz znać

Przygotowanie przetworów z jarzębiny wymaga kilku zasad, o których warto pamiętać podczas przyrządzania.  Po przebraniu trzeba umyć owoce, a następnie zalać je wrzątkiem na kilka minut. Tak samo postępujemy z dzikimi jak i z ogrodowymi owocami. Po zbiorze przekładamy owoce do miski i oczyszczamy z ogonków oraz zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że do przetworów z jarzębiny nadają się wyłącznie zdrowe owoce, bez ciemnych przebarwień oraz plam. Jeżeli zbieramy owoce przed przymrozkami, warto je zamrozić przed zrobieniem konfitur, ponieważ pozwala to pozbyć się goryczki co po poprawia smak przetworów. Na koniec przekładamy jarzębinę na sitko i czekamy aż odsączy się woda. Jest to proces, który należy stosować do wszystkich rodzajów jarzębinowych specjałów.

Dżem z jarzębiny

Jest prosty w przygotowaniu, oprócz owoców jarzębiny potrzeba również jabłek (najlepiej wybrać odmianę kruchą i lekko słodką). Teraz wrzucamy pokrojone i obrane jabłka do garnka, a następnie podlewamy je odrobiną wody. Gotujemy przez kilka minut na niewielkim ogniu do momentu aż zrobi się mus. Teraz wrzucamy owoce jarzębiny i gotujemy około 40 minut pod przykryciem.

Po tym czasie należy przygotować wyparzone, czyste słoiczki. Gorącą konfiturę z jarzębiny przekładamy do słoików i mocno zakręcamy wieczko (warto sprawdzić czy wieczka są szczelne, ponieważ w przeciwnym razie przetwory mogą się zepsuć). Teraz obracamy słoiczki do góry dnem i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie denka powinny być wklęsłe. Zazwyczaj trzeba jednak dodatkowo pasteryzować słoiczki z dżemem z jarzębiny, aby na dłużej zachowały świeżość. Tym oto sposobem, Twój dżem z jarzębiny jest gotowy!

Sok z jarzębiny

Najpierw oczyszczone owoce wkładamy do garnka i zalewamy wodą (około 1 litra) oraz cukrem lub miodem. Teraz gotujemy całość na wolnym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie przesączamy masę przez sitko i odlewamy sok. Gorący sok z jarzębiny przelewamy do czystych, wyparzonych butelek i zakręcamy. Teraz pasteryzujemy butelki z sokiem, a następnie obracamy do góry dnem.

Syrop z jarzębiny

Pierwszym krokiem przy przygotowaniu syropu z jarzębiny jest rozpuszczenie cukru w ciepłej wodzie. W międzyczasie należy przygotować przemnożone oraz oczyszczone owoce jarzębiny.

Teraz należy zalać gorącym syropem jarzębinę i pozostawić ją na jedną dobę pod przykryciem. Następnego dnia gotujemy syrop z jarzębiny kilka razy, aż do momentu zagotowania i odstawiając za każdym razem do wystygnięcia. Podczas gotowania należy cały czas zbierać pianę z powierzchni syropu.

Następnie przekładamy jarzębinę do czystych słoiczków, zakręcamy i pasteryzujemy na bardzo wolnym ogniu. jeżeli chcemy zachować w syropie z jarzębiny więcej witamin nie trzeba go dodatkowo gotować, należy jednak pamiętać, że nie zachowa świeżości na długo, dlatego należy przechowywać go w lodówce.

Jarzębina, przetwory o działaniu leczniczym?

Przetwory z jarzębiny są bardzo uniwersalne. Dżem z jarzębiny stanowi świetny dodatek do mięs i deserów. Można używać go także jako smarowidła na kanapkę. Soki oraz syropy z jarzębiny są idealne do napojów zarówno zimnych, jak i ciepłych. Warto wiedzieć, że owoce jarzębiny oprócz wyśmienitego smaku posiadają także działanie lecznicze. Bogactwo związków naturalnych oraz witamin sprawia, że pomagają one w schorzeniach takich jak reumatyzm, ale również można używać ich podczas zwykłego przeziębienia jako środek wzmacniający i odżywiający organizm. Jeżeli nie posiadamy jarzębiny w ogrodzie, warto zbierać dzikie owoce. Jarzębina jest łatwo dostępna, a jej zbiór nie jest trudny, dlatego bez wątpienia warto korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje nam to niewielkie drzewko.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *