Nalewka z jabłek

Polska słynie z najsmaczniejszych jabłek na świecie. Oprócz odmian hodowlanych można spotkać u nas także wiele dziko rosnących jabłonek. Wśród nich znajdują się jabłuszka rajskie, które mimo niewielkich owoców są idealne do przygotowywania przetworów takich jak nalewki z rajskich jabłek czy soki, a także wyśmienitych musów owocowych. Nalewka z jabłek z naszego przepisu wyjdzie pyszna i orzeźwiająca. 

Nalewka z rajskich jabłuszek, jak ją zrobić?

Przygotowanie nalewki z jabłek jest bardzo proste, dlatego warto spróbować przyrządzić ją samemu.

Składniki:

  • Spirytus – 800 ml
  • Jabłka rajskie – około kilograma
  • szklanka wody
  • 100 g cukru

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie:

Najpierw należy umyć zebrane jabłka, a następnie pokroić je na ćwiartki. Teraz przekładamy cząstki jabłek do dużego, czystego słoika. W międzyczasie z letniej wody oraz cukru przygotowujemy roztwór, który mieszamy z alkoholem. Gotową mieszaniną zalewamy jabłka. Teraz zakręcamy słoik i potrząsamy kilka razy. Pozostawiamy go na miesiąc w ciemnym i ciepłym miejscu. Po tym czasie nalewka z jabłek na spirytusie jest gotowa.

Przepis na likier jabłkowy

Składniki:

  • pół cytryny
  • kilogram jabłek
  • woda –  litr
  • 600 ml spirytusu
  • szklanka cukru
  • opcjonalnie ćwierć łyżeczki cynamonu i 3 goździki

Przygotowanie:

Najpierw myjemy i obieramy jabłka. Następnie ścieramy je na tarce o grubych oczkach i polewamy sokiem z cytryny, aby jabłka nie ściemniały. Zostawiamy je na 12 godzin pod przykryciem. Do słoika wsypujemy cynamon i goździki oraz wrzucamy starte jabłka, później wlewamy szklankę letniej wody oraz pół litra spirytusu. Zostawiamy zmniejszane składniki na tydzień w szczelne zamkniętym słoiku. Po tym czasie odsączamy masę jabłkową, a płyn przelewamy do osobnego słoika. Mus jabłkowy ponownie zalewamy szklanką wody i zostawiamy na całą noc. Odsączamy. Cukier zalewamy pozostałą letnią wodą i łączymy z resztą spirytusu, dolewamy odsączony płyn jabłkowy. Wszystko mieszamy i odstawiamy na trzy tygodnie do ciemnego, ciepłego pomieszczenia. Po miesiącu filtrujemy likier jabłkowy i przelewamy do karafek bądź szklanych butelek.

Wódka z jabłek. Jak zrobić wino jabłkowe?

Składniki:

  • Drożdże zwykle lub winiarskie – ok. 2 łyżek
  • Dwa kilogramy jabłek
  • Cztery litry wody
  • Kilogram cukru lub litr miodu

Przygotowanie:

Najpierw należy umyć jabłka oraz sparzyć ciepłą wodą. Później wrzucamy pokrojone i lekko ugniecione owoce do gąsiora lub wiaderka na wino. Zalewamy wszystko ciepłą wodą i dodajemy drożdże. Następnie dokładnie mieszamy czystą, drewnianą łyżką. Zamykamy naczynie. Co kilka dni należy mieszać wino, na powierzchni powinna być widoczna fermentacja. Po tygodniu zamykamy pojemnik i pozostawiamy go na miesiąc w ciemnym i ciepłym miejscu. Po tym czasie odcedzamy wino przez gazę lub sitko. Przelewamy wino do szklanych, czystych butelek i zakręcamy.

Wino z jabłek można przygotowywać także z kombinacjami innych owoców na przykład aronii, gruszek czy jeżyn.

Nalewka z jabłek? a może nalewka z pestek jabłek?

Składniki:

  • szklanka pestek z jabłek
  • 250 ml spirytusu
  • 6 łyżeczek cukru
  • pół litra wody

Przygotowanie:

W letniej wodzie rozpuszczamy cukier. Następnie czekamy aż wystygnie. Wsypujemy pestki jabłek oraz spirytus do czystego słoja. Teraz wszystko dokładnie mieszamy. Pozostawiamy nalewkę na około 45 dni w ciemnym i ciepłym miejscu. Po tym czasie przecedzamy nalewkę przez gażę oraz przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Nalewka z pestek jabłek zyskuje na mocy wraz z upływem czasu.

Przetwory z jabłek to bardzo cenne źródło witamin i mikroelementów, dlatego warto robić je jak najczęściej. Nalewka z jabłek rajskich posiada oprócz walorów smakowych również działanie wspomagające zdrowie podczas infekcji. Dzięki zawartości czynnych związków nalewka na bazie pestek jabłek ma działanie oczyszczające tarczycę, dlatego jest polecana osobom , które zmagają się ze schorzeniami hormonalnymi. Jabłka to także świetny dodatek do przetworów z różnych owoców takich jak soki, dżemy czy konfitury.

Owoce te idealnie nadają się również jako baza do ciast i deserów. Warto wiedzieć, że dzikie odmiany jabłek mają wiele zalet. Posiadają one więcej witamin niż odmiany hodowlane, są również wolne od chemicznych oprysków, dlatego bez wątpienia warto z nich korzystać. Nalewka z jabłek, nalewka z pestek jabłek czy też wódka z jabłek będą możliwe do przygotowania z naszymi przepisami.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *