Nalewka z tarniny

Nalewki z dzikich owoców to bardzo dobry sposób na korzystanie z bogactwa roślin. Konserwowanie witamin w alkoholu pozwala nie tylko na dłużej korzystać z ich smaku, ale również zachowywać cenne związki oraz wzmacniać działanie lecznicze. Wśród wielu nalewek jakie możemy przygotować warto wymienić nalewkę z głogu oraz tarniny. Są to dwa dość popularne krzewy występujące na terenie całej Polski zarówno w stanie dzikim jak i w ogrodach. Rośliny wydają owoce jesienią i właśnie wtedy jest najlepsza pora aby je zbierać. Warto wiedzieć, że także wiosną można przygotować nalewkę z kwiatów głogu i tarniny, która posiada silne działanie lecznicze.

Nalewka z kwiatów głogu, jak ją zrobić?

Nalewka z kwiatu głogu posiada działanie obniżające ciśnienie krwi oraz uspokajające, dlatego należy stosować ja z umiarem. Jej smak jest bardzo wyrazisty, dlatego w małych ilościach można stosować ją również jako trunku podczas spożywania dań mięsnych. Podobnie jak nalewka z owoców głogu posiada ona działanie wzmacniające układ krążenia oraz wyciszające.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie:

  • Najpierw należy zebrać kwiaty głogu (ok. 50 g), nie należy ich myć. Do przyrządzenia nalewki potrzebny będzie spirytus, gliceryna (10 g) oraz woda (15 g). w zależności od wersji możemy rozcieńczyć alkohol lub użyć stężonego spirytusu.
  • Teraz należy przełożyć kwiaty do słoja i zalać je zmieszanymi, płynnymi składnikami. W kolejnym kroku trzeba pozostawić miksturę na trzy tygodnie w ciemnym miejscu. Słoik powinien być zakręcony.
  • Po tym czasie należy odsączyć kwiaty i przelać nalewkę do buteleczki z ciemnego szkła.
  • Analogicznie przygotowuje się nalewkę z owoców, jednak w tym przypadku nie trzeba używać gliceryny. Należy pamiętać, że nalewka z kwiatów głogu posiada przede wszystkim działanie lecznicze, dlatego trzeba używać jej z ostrożnością.

Jak usunąć pestki z głogu?

Najprostszym sposobem drylowanie głogu jest zagotowanie owoców w niewielkiej ilości wody przez kilka minut. Następnie trzeba przetrzeć przez sitko rozgotowane owoce. Z powstałego musu można przygotować przetwory z głogu takie jak nalewki,konfitury czy soki owocowe.

Nalewka z tarniny, przepis

Przyrządzenie nalewki z tarniny jest bardzo proste.

  • W pierwszym kroku należy zebrać kwiaty. Na litr spirytusu potrzeba około dziesięciu garści kwiatów. Kwiatów nie należy płukać, wystarczy pozostawić je na pól godziny rozłożone na papierze, aby pozbyć się z nich owadów.
  • Teraz należy przełożyć je do słoja i zalać alkoholem. Można rozcieńczyć spirytus w proporcji 1:2 z przegotowaną wodą.
  • Teraz wystarczy odstawić słoik z nalewką na trzy tygodnie do ciemnego i suchego miejsca.
  • Po tym czasie trzeba odsączyć kwiaty oraz przelać nalewkę do buteleczki, najlepiej z ciemnego szkła.

Nalewka z tarniny bez drylowania

Z owoców tarniny można przygotować również wytrawną nalewkę o oryginalnym smaku oraz delikatnym działaniu leczniczym dla układy pokarmowego. Nalewka z tarniny może być przyrządzona na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie owoców bez pestek, drugim przyrządzenie nalewki z tarniny bez drylowania.

  • W przypadku zastosowania drugiej metody należy zebrać i umyć około 200 g świeżych owoców, a następnie przełożyć je do wysokiego, czystego słoja.
  • Jeżeli zbieramy owoce przed przymrozkami przed zalaniem ich alkoholem należy przemrozić je przez pól godziny w zamrażarce, pozwoli to zmniejszyć ich goryczkę.
  • Następnie zalewamy owoce spirytusem lub wódką i pozostawiamy na miesiąc w ciemnym i ciepłym miejscu, co dwa dni należy delikatnie potrząsać słoikiem.

Tak przygotowaną nalewkę można stosować nie tylko jako trunek, ale również jako lekarstwo podczas bólu żołądka i zatrucia.

Nalewki z dzikich owoców, dlaczego warto je robić?

Dzikie owoce dają nam olbrzymie bogactwo smakowe i lecznicze. Korzystanie z naturalnych metod leczenia takich jak nalewki jest dobrym sposobem na dbanie o zdrowie oraz odżywianie swojego organizmu, dlatego jeżeli tylko dysponujemy odpowiednią ilością czasu oraz mamy chęci możemy samodzielnie przygotowywać smaczne i zdrowe przetwory w domowym zaciszu.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *