Nalewka z pomarańczy

Pomarańcza to owoc, który idealnie smakuje na surowo, ale można z niej robić wiele smacznych dań. Z pomarańczy może powstać taka potrawa jak kurczak w sobie pomarańczowym, lody pomarańczowe, ciasto pomarańczowe, sos pomarańczowy, owocowe szaszłyki, czy sernik z pomarańczą. Jednym z produktów, które powstają z tego owocu jest także nalewka z pomarańczy. Jest to doskonały w smaku trunek, który można stworzyć na wiele sposobów. Do nalewki można dołączyć wiele dodatków dopełniających smak jak miód, goździki, a nawet kawa.

Pomarańcza

Pomarańcza to owoc różnych gatunków cytrusów. Istnieje kilka odmian pomarańczy: pomarańcza chińska albo słodka (Citrus sinensis), pomarańcza bergamota (Citrus bergamia), pomarańcza gorzka albo kwaśna (Citrus aurantium), pomarańcza olbrzymia albo pompela (Citrus grandis) oraz pomarańcza limeta (Citrus limetta).

Albedo pomarańcza

Zazwyczaj przy obieraniu cytrusów, razem z wierzchnią skórką usuwana jest także jej biała część. Ta część skórki została nazwana albedo i wbrew powszechnemu przekonaniu to właśnie dzięki albedo cytryna, pomarańcza oraz inne cytrusy są korzystne dla organizmu człowieka. W albedo jest wiele składników odżywczych. Skórka jest bogata w pektyny, wspomagające pracę jelit. Utrzymują one także właściwy poziom cukru we krwi oraz wspomagają organizm w walce z nadmiarem złego cholesterolu. Dzięki pektynom człowiek dłużej odczuwa sytość. W albedo jest również dużo błonnika, który w połączeniu z pektynami wspomaga przemianę materii.

Klasyczna nalewka z pomarańczy

Do przygotowania klasycznej nalewki z pomarańczy potrzebne będą następujące składniki:

– 1,5 kg pomarańczy
– 0,5 kg cukru
– 0,5 l wody
– 0,5 l wódki

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie

Pomarańcze należy dokładnie umyć i sparzyć gorącą wodą. Następnie obrać owoce. Zachować skórkę z jednej z nich. Usunąć z niego albedo, które jest gorzkie w smaku, prze co nalewka byłaby zbyt gorzka. Owoce pokroić na mniejsze części i przełożyć do słoika razem ze skórką. Dodać cukier, a następnie zalać wodą i alkoholem. Słoik szczelnie zamknąć i odstawić na około 3 miesiące. Po tym czasie zlać alkohol i przefiltrować przez gazę. Może wystąpić gorzka woda po przefiltrowaniu. Gdy nalewka jest zbyt gorzka w smaku można dosypać cukier. Nalewkę przelać do butelek i odstawić na kolejne minimum 3 miesiące. Im dłuższy czas leżakowania tym lepszy smak.

Nalewka z pomarańczy na spirytusie

Nalewki można przygotowywać na wódce, albo spirytusie. Przykłady przepis, z którego powstanie nalewka z pomarańczy na spirytusie wygląda następująco:

– 8 pomarańczy
– 0,5 l spirytusu
– 0,5 l wody
– 300 g cukru

Nalewka pomarańczowa – jak przygotować?

Nalewka pomarańczowa jest bardzo prosta w przygotowaniu. Pomarańcze należy wyparzyć, obrać i podzielić na ćwiartki. Zostawić albedo z jednej pomarańczy. Przełożyć owoce do słoika razem ze skórką, zasypać cukrem i zostawić na 2 dni. Po tym czasie zalać spirytusem i wymieszać z wodą. Zamknąć szczelnie i odstawić w ciemne miejsce na około 2 miesiące. Może powstać nalewka z całych pomarańczy albo nalewka bez użycia białej skórki albedo, którą nie każdy lubi.

Nalewka z pomarańczy i cytryn

Pomarańcze to nie jedyne owoce cytrusowe, z których powstają nalewki. Cytrusy można łączyć i wtedy powstaje inny smak nalewki. Dla przykładu może powstać nalewka z pomarańczy i cytryn albo pomarańczy i grejpfrutów. Do przygotowania nalewki z cytrusów potrzeba następujących składników:

– 9 pomarańczy
– 9 cytryn
– 2 l wódki lub spirytusu
– kg cukru
– 1 l wody
– 0,5 kg cukru trzcinowego

Opcjonalnie można dodać około 4-5 grejpfrutów.

Sposób przygotowania nalewki z cytrusów

Wodę należy zagotować. Do wrzącej wody wsypać cukier i zamieszać. Cukier musi się rozpuścić. Syrop, który powstanie pozostawić do wystudzenia. Zetrzeć skórkę z z połowy pomarańczy i wsypać do słoika. Wycisnąć sok z każdego owocu i wlać do słoika ze skórką. Sok zalać wódką lub spirytusem. Następnie wlać wystudzony syrop cukrowy i całość wymieszać. Zakręcić słoik i odstawić na 24 godziny w ciemne, chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltrować nalewkę i wlać do butelek. Zakręcić butelki i odstawić na kilka tygodni albo miesięcy. Im dłużej nalewka będzie leżakować tym smak będzie lepszy i bardziej wyrazisty.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *