Likier miętowy – właściwości i przepis

Mięta to zioło o niezwykłym działaniu z którego można przygotować nie tylko smaczne napary i napoje, ale także nalewki i likiery o orzeźwiającym letnim aromacie. Likier miętowy – poznaj nasz przepis!

Na co może pomóc miętowa wódka?

Nalewka z mięty zawdzięcza swoje  działanie korzystne dla układu pokarmowego składnikom czynnym mięty. Ziele rośliny taj zawiera mentol, substancję o łagodnym działaniu łagodzącym oraz olejki, które nadają mu charakterystyczny orzeźwiający smak i zapach. Nalewka z mięty działa także rozkurczająco na ściany przewodu pokarmowego oraz pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych.  Dodatkowo warto wiedzieć, że domowa wódka miętowa ma właściwości antybakteryjne dla żołądka, dlatego warto ją stosować podczas zatruć pokarmowych lub infekcji przewodu pokarmowego. Podobne zastosowanie do nalewki ma syrop z mięty z miodem i cytryną, którego przygotowanie nie wymaga użycia alkoholu, dlatego można podawać go również dzieciom.

Likier miętowy, przepis

Prosty w przygotowaniu likier miętowy można przyrządzić w domu bez użycia dodatkowego sprzętu. Jest on smaczny i zdrowy, dlatego z pewnością warto spróbować go zrobić.

Wykonanie

Do przygotowania nalewki z mięty na spirytusie potrzebne będzie pół litra alkoholu (95% lub więcej), cukier oraz trzy części mięty. W pierwszym korku należy obrać liście mięty z gałązek oraz osuszyć. Najlepiej jeśli używamy świeżej mięty. Przy pozyskiwaniu ziół że stanu dzikiego lub ogródka warto pamiętać aby zrywać ją jeszcze przed kwitnieniem ( później mięta traci wiele walorów smakowych i zapachowych, przez co likier może być mniej aromatyczny). Następnie należy wsypać listki mięty oraz kilka łyżeczek cukru (wedle upodobań) do słoika oraz zalać całość spirytusem. Potem wystarczy pozostawić nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu na około dwa tygodnie. Po tym czasie można odsączyć listki i przelać trunek do karafki.

Nalewka z mięty i cytryny, przepis

W podobny sposób można przygotować również nalewkę z mięty na wódce z dodatkiem cytryny. Do przygotowania należy przygotować spirytus rozcieńczony w proporcji 1:2 z przegotowaną wodą oraz sok wyciśnięty z dwóch lub trzech cytryn. Oczyszczone liski mięty wrzucamy do słoja wlewamy sok z cytryny, alkohol  oraz kilka łyżek cukru. Potem słoik należy zakręcić i mocno nim wstrząsnąć. Następnie zostawimy  go w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Na bazie przypisu można przyrządzić także nalewkę z mięty z miodem, nalewkę z jabłek i mięty oraz nalewkę cytrynową z miętą.

Nalewka miętowa – jak zachować kolor?

Dla zachowania pięknej, zielonej barwy nalewki potrzeba młodych lisków mięty. To właśnie one mają wpływ na kolor oraz na jego trwałość. Ważne jest także kiedy dokonujemy zbioru oraz jakiej odmiany mięty używamy. Do przyrządzania miętówki o wyrazistej barwie oraz smaku najlepsza jest mięta pieprzowa. Posiada ona mocny zapach oraz największą ilość substancji leczniczych. Zbioru najlepiej dokonywać przed kwitnieniem.

Na co pomaga syrop z mięty? Właściwości, które warto poznać

Syrop z mięty to niezastąpione remedium na dolegliwości żołądkowe i problemy z trawieniem, a jego przygotowanie jest bardzo proste. Można używać go również jako naturalnego środka wspomagającego organizm w walce z infekcjami, jest bowiem bakteriobójczy.

Sposób wykonania

Najpierw należy umyć i obrać miętę z lisków. Potem wystarczy zagotować w garnku wodę oraz dodać do niej cukier. Kiedy utworzy się lekko gęsta zawiesina w formie syropu należy zestawić garnek z gazu i pozostawić do wystygnięcia. Kolejny etap to wrzucenie do roztworu świeżych lisków mięty. Całość trzeba pozostawić pod przykryciem na jedną dobę. Po tym czasie jeszcze raz zagotowujemy syrop na bardzo małym ogniu przez około dwadzieścia minut. Teraz można już odsączyć liski i syrop jest gotowy. Bardzo podobnie można przyrządzić syrop z mięty, cytryny i miodu.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Olejek miętowy, jak zrobić?

Do przygotowania domowego olejku miętowego potrzeba mięty oraz oliwy z oliwek lub innego oleju dobrej jakości. Najpierw oczyszczamy i myjemy liski mięty po czym wrzucamy do moździerza lub małej miseczki. Następnie ugniatamy do momentu aż puszczą sok. W międzyczasie rozgrzewamy w rondelku oliwę na bardzo małym ogniu i dodajemy zgniecione liski. Teraz gotujemy pod przykryciem bardzo pozwoli przez pół godziny, cały czas pilnując czy ogień nie jest zbyt duży. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i czekamy aż wystygnie. Po kilku godzinach można przelać olejek do buteleczki z ciemnego szkła. Po 12 do 14 dni olejek osiągnie pożądane właściwości. Należy pamiętać, że na skórę można stosować go wyłącznie w małym stężeniu, najlepiej z innymi olejkami.

Domowe receptury na nalewki z mięty są bardzo proste w przygotowaniu, dlatego warto z nich korzystać szczególnie w sezonie letnim, kiedy mamy dostatek świeżych roślin. Mięta to zioło, które jest bardzo ekspansywne, dlatego też łatwe w uprawie w ogródku lub w doniczce. Przetwory z mięty takie jak nalewki, syropy czy olejki są nie tylko aromatyczne, ale również bardzo pomocne w codziennych dolegliwościach, dlatego bez wątpienia warto korzystać ze naturalnych właściwości jakie oferuje nam ta roślina.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *