Zupa siemieniotka – śląska potrawa wigilijna

W różnych regionach Polski, podaje się nieco inne potrawy wigilijne. W przypadku Śląska, charakterystycznym daniem jest siemieniotka, nazywana też siemionką albo konopiotką. Zupa śląska siemieniotka jest typową potrawą, którą Ślązacy rozpoczynali wigilijną kolację. Z czego powstaje taka zupa? Jak ją przygotować? Czy istnieją jakieś istotne informacje dotyczące na przykład podawania tego dania?

Siemieniotka – prosta zupa wigilijna ze Śląska

Potrawa siemieniotka – z czego się ją przygotowuje?

Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że siemieniotka powstaje z siemienia lnianego. Nic bardziej mylnego! Wystarczy znaleźć pierwszy lepszy przepis na tę zupę, żeby zorientować się, że podstawowym składnikiem wykorzystywanym do przygotowania jej, są nasiona konopi. W dawniejszych czasach, kiedy gotowanie wigilijnych potraw było swego rodzaju rytuałem, przygotowania do robienia siemieniotki zaczynało się nawet na dobę przed faktycznym robieniem jej. Chodziło o odpowiednie przygotowanie nasion, które należało moczyć przynajmniej przez noc, a najlepiej przez całą dobę, przed dalszą obróbką.

 

Siemieniotka przepis – co jeszcze znajduje się w takiej zupie? To zależy od gospodarstwa domowego. Ile gospodyń, tyle przepisów. Poniżej znajduje się kilka przykładowych propozycji na przygotowanie potrawy, którą jest siemieniotka zupa wigilijna.

Przepisy zupa siemieniotka – z czego przygotowuje się tę potrawę?

Podstawowym składnikiem, z którego przygotowywana jest śląska zupa siemieniotka, są oczywiście nasiona konopi. Oprócz nich, w przepisach można znaleźć również śmietanę, masło, cebulę, mąkę pszenną, różne rodzaje kasz, przyprawy, mleko, ryż… Poniżej podajemy najprostszy przepis na tą śląską, wigilijną potrawę.

Zupa siemieniotka przepis – składniki

  • 500g ziaren konopi
  • 0,5l mleka, mającego przynajmniej 2%
  • 4 łyżki kaszy jaglanej
  • łyżka mąki pszennej
  • sól
  • cukier
  • ugotowany biały ryż lub dwie słodkie, czerstwe bułki do dodania na koniec

Siemieniotka przepis – przygotowanie

Ziarna konopi należy zalać wodą i odstawić na 2-3 godziny. Po tym czasie trzeba je odcedzić i ponownie zalać wodą, a następnie gotować przez mniej więcej 2 godziny, do czasu, kiedy łuski ziarenek pękną i biały miąższ ukryty w środku, zacznie być widoczny.

Popękane ziarenka należy odcedzić, a następnie zmielić lub zblendować. Do gotowej masy dolać szklankę wody, a następnie całość przetrzeć przez gęste sitko, upewniając się, że wewnątrz zupy nie zostały łuski z ziaren.

Dolać mleko, doprowadzić do wrzenia i gotować 5-10 minut, uważając, żeby całość się nie przypaliła. W tym momencie należy doprawić zupę solą i cukrem.

Kaszę jaglaną zmielić i połączyć z mąką pszenną. Gotową mieszanką należy zaklepać zupę, która powinna wówczas zgęstnieć. I już, nasza siemieniotka jest gotowa! Całość można podawać z ugotowanym białym ryżem lub namoczoną, słodką bułką.

Siemieniotka śląska zupa – dlaczego podaje się ją podczas wigilijnej kolacji?

Większość wigilijnych potraw miała w dawnych czasach jakieś znaczenie. Dobór składników i ich przygotowanie nie było przypadkowe, tylko miało zapewnić domownikom szczęście, zdrowie i pomyślność. Potrawa wigilijna siemieniotka jest najsłynniejszą, śląską zupą świąteczną. Pierwsze wzmianki o siemieniotce pochodzą z 1887 roku. Można je znaleźć w czwartym rozdziale opracowania „Lud rolniczo-górniczy z okolic Sławkowa,” autorstwa Stanisława Ciszewskiego.

 

Zgodnie z dawnymi zwyczajami, siemieniotka zupa przepis był bardzo pracochłonny. Nie tylko ze względu na długie moczenie nasion, ale też ze względu na konieczność zmielenia kaszy jaglanej oraz na długi proces gotowania. Według dawnych wierzeń, siemieniotka miała zapewniać tym, którzy ją jedzą siłę oraz powodzenie i pomyślność.

Nie tylko siemieniotka – korzyści z jedzenia zupy

Zupa to zdrowy i pyszny posiłek, który można spożywać o każdej porze dnia. To także doskonała propozycja dla osób będących na diecie lub chcących schudnąć. Oto niektóre korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania zupy:

  • Zupy są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspomagają zdrową utratę wagi.
  • Wiele zup zawiera niskokaloryczne składniki, takie jak warzywa i niskotłuszczowe mięso, co czyni je idealnymi dla tych, którzy chcą schudnąć.
  • Stwierdzono, że zupa zmniejsza napady głodu, co ułatwia trzymanie się planu diety.
  • Spożywanie zupy pomaga jeść mniej, ponieważ ,,najada” Cię szybciej niż inne pokarmy.
  • Stwierdzono, że zupy obniżają poziom cholesterolu

Zachęcamy do wypróbowania siemieniotka zupa przepis – może przypadnie Ci do gustu i zyskasz nową potrawę, pojawiającą się na wigilijnym stole?

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *