Zupa rybna wigilijna

Znana na całym świecie, przygotowywana na wiele różnych sposobów, zupa rybna jest jedną z najzdrowszych i najbardziej smakowitych potraw. Do jej przygotowania niezbędne jest mięso ryb, najlepiej dobrej jakości, pozyskiwane z pewnego źródła. Dobrze przyprawiona, przyrządzoną według tradycyjnych receptur, potrafi zachwycić smakiem i stać się eleganckim i pożądanym daniem na wiele wyjątkowych okazji. Wigilijna zupa rybna staje się coraz bardziej popularna i gości na świątecznych stołach wielu polskich domów. Czym jest zupa rybna wigilijna? Jak należy ją przyrządzić, aby zachwyciła smakiem i niezwykłym świątecznym aromatem?

Wigilijna zupa rybna – skąd pomysł na świąteczną zupę z ryb?

Zupa rybna jest znana i przygotowywana w wielu krajach świata. Ceniona ze względu na swój niezwykły smak, aromat i wartości odżywcze. Jest niezwykle popularna w krajach śródziemnomorskich, ale także w Azji czy Skandynawii. Zupa rybna pochodzi od rodzin rybackich. Zaczęli oni wykorzystywać nieprzydatne części patroszonych ryb w celu sporządzenia rybiego wywaru. Szybko okazało się, że bezużyteczna rybia głowa, skóra czy ości, dają niezwykle aromatyczny i smakowity bulion, który zaczęto wzbogacać warzywami i ziołami.

W ten sposób powstał tani i sycący posiłek. Z czasem danie to stawało się bardziej wykwintne, wzbogacone kawałkami rybiego mięsa czy owocami morza. Tak powstała zupa rybna, którą szybko docenili najwięksi krytycy kulinarni. Sycąca i bogata w różnorodne składniki potrawa, stała się ważnym elementem tradycji kulinarnej. Starannie przygotowywana i celebrowana, coraz częściej pojawiała się na świątecznych stołach i przy innych wyjątkowych okazjach. Obecnie zupa rybna wigilijna gości w wielu domach, także polskich.

Pierwsze wzmianki o polskiej zupie rybnej

Pierwsze wzmianki o zupie rybnej podawanej na polskich stołach pochodzą z XVII wieku. W wielkiej księdze przepisów kulinarnych kucharza Stanisława Czarnieckiego z 1682 roku, znajduje się przepis na zupę rybną. Danie to było regularnie podawana na zamku w Wiśniczu. Można więc przyjąć, że zupa rybna znana była także w innych regionach naszego kraju.

Najbardziej popularne zupy rybne na świecie

Zupa rybna, także ta wigilijna, jest jedną z najbardziej popularnych potrwa w wielu krajach na świecie. Najbardziej znana to węgierska zupa rybna, która ma charakterystyczny ostry smak, francuska zupa rybna przygotowywana z różnych gatunków ryb, pomidorów, czosnku, oliwy, szafranu i pieprzu, grecka zupa rybna z dużą ilością owoców morza i warzyw, czy norweska zupa rybna z warzywami, gęsta i zabielana śmietaną.

Wigilijna zupa rybna z głów karpia, a może z łososia?

Zupa rybna wigilijna może być przygotowana na wiele sposobów. W Polsce najbardziej popularna jest wersja z karpiem. Świąteczna ryba nadaje zupie wspaniałego smaku i aromatu.  Do przygotowania wigilijnej zupy rybnej wystarczy użyć głów karpia i wielu warzyw. Coraz częściej gospodynie domowe wykorzystują także głowy, mięso i ości innych ryb np. łososia, dorsza, halibuta czy makreli. Bogactwo smaków i pomysłów jest ogromne. Sposób przyrządzania zależy także od rejonu Polski. Jedną z najbardziej znanych jest śląska wigilijna zupa rybna.

Śląska wigilijna zupa rybna

Śląska wigilijna zupa rybna słynie przede wszystkim z niezwykłego smaku rybiego mięsa. Najbardziej znane i cenione są karpie milickie, hodowane w stawach Doliny Baryczy już od XII wieku. Śląskie karpie mają doskonały smak, delikatne mięso i są pozbawione mułowatego zapachu. Zupę przygotowuje się z całego karpia pokrojonego w kawałki, dużej ilości warzyw, kolendry oraz dobrej jakości masła.

Zupa rybna wigilijna przepisy

Zupę rybną wigilijną można przygotować z kilku gatunków ryb lub jedynie z karpia. Oba przepisy są równie dobre, a zupy smaczne i aromatyczne.

Wigilijna zupa rybna:

Składniki:

  • duży pęczek włoszczyzny
  • 1 duża surowa makrela
  • 250 g surowego filetu z łososia
  • 2 duże pomidory malinowe
  • kilka nitek szafranu
  • 3 łyżki śmietany 18-22 proc. (opcjonalnie)
  • 2 łyżki drobno posiekanego koperku
  • sól
  • pieprz czarny
  • ziele angielskie

Warzywa razem z pokrojoną w kawałki makrelą należy doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować przez około 30 minut. W tym czasie umyć i pokroić w kostkę łososia. Gotowy wywar przecedzić przez sito, dodać łososia i ponownie doprowadzić do wrzenia. Gotować około 7 minut. Zabielić śmietaną. Do zupy można dodać kawałki mięsa makreli, dokładnie wybierając ości. Zupę należy doprawić solą i czarnym pieprzem, posypać koperkiem. Smacznego!

Zupa rybna wigilijna z karpia

Składniki:

  • duży pęczek włoszczyzny
  • 1 duży karp
  • 3 łyżki śmietany 18-22 proc.
  • 1 duża cebula
  • 3 łyżki drobno posiekanego koperku
  • sól
  • pieprz czarny
  • 2 łyżki oleju rzepakowego

Karpia należy oczyścić z ości. Mięso przekładamy do naczynia. Z włoszczyzny, ości, głowy i szkieletu przygotowujemy wywar. Gotujemy około 30 minut na średnim ogniu. W tym czasie cebulę kroimy w kostkę, przysmażamy na oleju aż się zeszkli. Dodajemy oddzielone mięso ryby i chwilę smażymy. Gotowy wywar odcedzamy, przelewamy do garnka i dodajemy zawartość patelni. Gotujemy około 5 minut na średnim ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem oraz śmietaną. Zupę można podawać z koperkiem i grzankami. Smacznego!

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *