Tradycyjne zupy – odkryj je na nowo

W tradycyjnej kuchni polskiej można znaleźć wiele przepisów na zupy. Większość z nich nie jest bardzo trudna do przygotowania oraz nie wymaga wielu składników. Tradycyjne zupy zazwyczaj są to proste i pożywne, dają poczucie sytości przez wiele godzin. Poszczególne regiony Polski posiadają jednak swoje własne przepisy na tradycyjne zupy. Jakie to dania? Czy warto ich spróbować?

Zupy polskie lista

Aby zasmakować w regionalnej kuchni oraz poznać unikalne przepisy na tradycyjne zupy z pewnością warto poznać ich listę.

Zupy, których musisz spróbować:

  • Zupa chłopska
  • zupa fasolowa
  • Żurek z ziemniakami

Tradycyjne zupy – zupa chłopska

To potrawa znana w całej Polsce. W zależności od regionu gotuje się ją z użyciem różnych kombinacji składników. Zazwyczaj powstaje ona na bazie ziemniaków, wywaru mięsnego oraz różnych warzyw. W dawnych czasach była przyrządzana z produktów, które akurat były dostępne dlatego jej skład jest bardzo prosty.

Jak przyrządzić zupę chłopską?

Do przyrządzenia potrawy potrzeba przede wszystkim świeżych warzyw takich jak ziemniaki, cebula, seler, marchew i kapusta. Potrzebna jest także odrobina tłuszczu na przykład oleju jeżeli chcemy przygotować zasmażkę do zupy oraz opcjonalnie łyżkę śmietany. Wszystkie warzywa myjemy, obieramy i kroimy.

W garnku gotujemy wywar mięsny, może być przyrządzony na kościach lub mięsie w zależności od naszych upodobań. Do gotującego się wywaru (po wyłowieniu mięsa i kości) dodajemy marchewkę, ziemniaki oraz seler. Po około 15 minutach wsypujemy kapustę, sól i przyprawy. Na końcu można zaprawić zupę zasmażką, śmietaną lub przecierem pomidorowym.

Zupa fasolowa, tradycyjna z ziemniakami

Wymieniają tradycyjne zupy z pewnością nie możemy zapomnieć o zupie fasolowej, która jest ściśle związana z kuchnią Małopolską. Region ten wyróżnia się bowiem z gatunku fasoli Jaś uprawianego wyłącznie na tych obszarach. Zupa fasolowa potrawą tradycyjną zarejestrowaną w Ministerstwie Rolnictwa oraz Rozwoju Wsi jako wyrób tradycyjny. Jest ona jest smaczna i bardzo sycąca.

Przepis na zupę fasolową

Do przyrządzenia tej zupy potrzeba bulionu warzywnego lub wywaru z mięsa oraz fasoli, najlepiej odmiany Jaś. Dodatkowy składnik zupy fasolowej stanowią warzywa takie jak cebula, czosnek i ziemniaki. Wywar na zupę najlepiej przygotować na włoszczyźnie. Bazą pod zupę jest także mięso, najlepiej pasuje do niej tłusty boczek oraz kiełbasa.

Zupa fasolowa idealnie komponuje się z majerankiem oraz ziołami. Jeżeli mamy już wszystkie składniki można przejść do przygotowania. Najpierw należy obrać warzywa oraz umyć włoszczyznę, a następnie wrzucić je do gotującej się wody i przyrządzić wywar. Fasolę trzeba namoczyć w przestudzonej, przegotowanej wodzie w taki sposób aby woda zakryła ją w całości.

Należy pozostawić fasolę do namoczenia na kilka godzin, co jakiś czas należy dolewać wody, którą będzie się wchłaniała podczas pęcznienia. Po tym czasie odlewamy pozostałą wodę oraz płuczemy fasolę.

Do dużego garnka wlewamy wywar, a kiedy się zagotuje wrzucamy fasolę oraz zioła, gotujemy około 40 minut, aż do zmiękczenia. Po tym czasie dodajemy pokrojone warzywa i nadal pozostawiamy garnek na wolnym ogniu przez około 20 – 30 minut.

W międzyczasie kroimy boczek i kiełbasę w kostkę i smażymy, potem dodajemy pokrojoną cebulę, a po chwili również czosnek. Następnie wrzucamy okrasę do zupy. Na koniec doprawiamy solą i majerankiem.

Żurek z ziemniakami

Tradycyjne zupy to także żurek na wywarze z golonki to popularna w całym kraju zupa, która w zależności od regionu jest przygotowywana na różne sposoby. Podstawą tradycyjnej zupy jest zakwas, który najlepiej przygotować samodzielnie. Dawniej każda gospodyni posiadała w domu zakwas żytni lub pszenny, był on bowiem podstawą wielu potraw kuchni chłopskiej.

Obecnie przygotowanie tradycyjnego zakwasu nie jest już tak popularne i mało osób potrafi przyrządzić go samodzielnie. Przepis na zakwas do żurku jest jednak banalnie prosty i warto się go nauczyć, aby cieszyć się smakiem wybornego tradycyjnego żurku.

Żurek, jak go przygotować?

Do przyrządzenia żurku potrzeba zaledwie kliku składników zakwasu, ziemniaków, skwarek, kiełbasy lub boczku oraz opcjonalnie grzybków marynowanych, warzyw lub ziół. Najlepiej przygotować żurek na wywarze z golonki, jego smak jest wtedy wyrazisty i głęboki. Co najpierw należy zrobić? Do gotującego się wywaru należy wrzucić przyprawy takie jak ziele angielskie, majeranek oraz sól oraz obrane i pokrojone ziemniaki wraz z warzywami. Całość gotujemy około pół godziny.

W międzyczasie na patelni rozgrzewamy smalec ze skwarkami lub smażymy pokrojony boczek. Teraz do wywaru z warzywami można już wlać zakwas. Podczas wlewania należy pamiętać, żeby cały czas mieszać zupę, aby nie utworzyły się grudki. Teraz można już dodać grzybki oraz mięso. Żurek z ziemniakami najlepiej smakuje z białą kiełbasą, chlebem oraz śmietaną.

Tradycyjne zupy – przygotowanie zakwasu

Jeżeli chcemy przyrządzić domowy zakwas przygotowujemy przegotowaną, ciepłą wodę oraz mąkę żytnią, pszenną, gryczaną lub orkiszową i czosnek. Do dużego słoja wrzucamy pokrojony drobno czosnek oraz dwie szklanki wody, następie dodajemy taką ilość mąki, aby powstała niezbyt gęsta masa. Mieszamy drewnianą łyżką. Po 3- 4 dniach zakwas jest gotowy.

Tradycyjne zupy to potrawy, które warto znać. Pamięć o nich nie tylko pozwala nam lepiej poznać nasze polskie korzenie, ale także rozsmakować się w naturalnym aromacie potraw. Zachowanie przepisów  na regionalne dania jest ważna również dla kolejnych pokoleń, które dzięki nim będą lepiej pamiętać o tradycji oraz minionych pokoleniach.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *