Syrop z akacji – sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem

syrop z akacji przepis

Syrop z akacji jest znany w medycynie niekonwencjonalnej od dawna i przygotowuje się go tak samo jak syrop z innych kwiatów lub krzewów. W okresie zimowym jest nie tylko miłym wspomnieniem z wakacji, ale ma też pozytywne działanie dla zdrowia i samopoczucia. Jego bazą są kwiaty akacji – drzewa, które rośnie w niemal każdych warunkach atmosferycznych, od pustyni, aż po klimat azjatycki, północnoamerykański i umiarkowany – europejski.

Jednym ze znanych rodzajów akacji jest akacja afrykańska, o rozłożystej budowie i bujnych liściach, która kojarzy się z widokiem pustyni i rosnących obok baobabów. Ale w Polsce również znajdziemy akację, a raczej robinię akacjową (Robinia pseudoacacia), czyli zupełnie inny gatunek drzewa, powszechnie jednak nazywany akacją. Przygotowuje się z niej syropy.

Akacja dla wielu z nas jest tylko drzewem o pięknych kwiatach. Stanowią one ozdobę niejednego domu. Nie każdy jednak wie, że kwiaty akacji nadają się również do jedzenia, a dzięki wielu cennym dla organizmu człowieka składnikom, używane są już od lat, chociażby do produkcji syropu. Na co pomaga syrop z akacji? Jak go przyrządzić?

Na co pomaga akacja? – cenne właściwości kwiatów

Akacja to roślina występująca niemal na całym świecie. O jej leczniczych właściwościach wiemy już od wielu lat. Pierwsze wzmianki o tym, że kwiaty akacji pozytywnie wpływają na organizm, pojawiły się już w biblii. Na czym polega dobroczynny wpływ rośliny? Kwiaty akacji znane są z odtruwającego działania, przez co używane są w leczeniu zatruć oraz łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Posiadają one również własności odświeżające oddech i z powodzeniem można wykorzystywać je do oczyszczania jamy ustnej.

Dzięki właściwościom rozkurczowym oraz moczopędnym suszone kwiaty akacji wykorzystywane są również podczas problemów z nerkami. Piękne części rośliny cieszą się ogromną popularnością także ze względu na działanie uspokajające. Herbata z akacji polecana jest osobom, które na co dzień zmagają się z dużą ilością stresu. Syrop z akacji posiada natomiast silne właściwości wzmacniające. Doskonale sprawdza się jako naturalny sposób na leczenie przeziębienia, kaszlu czy bólu gardła.

Jadalne części rośliny

Dzięki wielu pozytywnym właściwościom akacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie części rośliny nadają się do spożycia. Czy owoce akacji są trujące? Tak, do czasu aż nie zamienią się w piękne białe (a niekiedy różowe) kwiatostany, wykazują silne właściwości trujące. Podobne działanie posiadają również inne części rośliny. Warto pamiętać o tym i nie dotykać ani pod żadnym pozorem nie spożywać liści czy niedojrzałych owoców.

syrop z akacji

Syrop z akacji – najlepszy przepis

Słysząc o dobroczynnym działania syropu z akacji na organizm ludzki, wielu ludzi zastanawia się, w jaki sposób się go przyrządza. Jak zrobić syrop z akacji, by zachować jej pozytywne właściwości? Przede wszystkim kwiaty należy zbierać z drzew, które rosną w czystych i pewnych miejscach. Te stojące przy drogach mogą być zanieczyszczone piaskiem, czy żwirem. Zrywać można zarówno całe kiście, jak i pojedyncze, drobne kwiaty. Należy jednak robić to ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Syrop można przyrządzić zarówno z białych, jak i różowych kwiatów. Pierwsze z nich są jednak polecane bardziej, głównie ze względu na mocny aromat. Czego jeszcze potrzeba by zrobić pełnowartościowy syrop z akacji?

Składniki potrzebne do wykonania syropu z akacji:
  • kwiaty z około 100 kiści Robini Akacjowej,
  • 1 litr wody,
  • 1 kilogram cukru,
  • sok wyciśnięty z 2 średnich cytryn,
  • gaza i słoiczki lub butelki do przechowywania syropu.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Syrop z akacji – przepis krok po kroku:

Zebranych kiści bądź pojedynczych kwiatów nie powinno się myć, aby ich nie uszkodzić i nie wypłukać pyłku kwiatowego. Należy jednak rozłożyć je na ściereczce jeden obok drugiego i wystawić na kilka godzin na balkon. W ten sposób pozbędziemy się robaczków i innych zanieczyszczeń. Kolejne kroki:

  1. Kwiaty, które odstały kilka godzin pozbawić szypułek i włożyć do miski.
  2. Do garnka z wodą dodać kilogram cukru i dokładnie wymieszać by cukier się rozpuścił.
  3. Mieszankę gotować około 3 minut na małym ogniu, następnie zdjąć z gazu.
  4. Do garnka dodać sok z cytryn i dokładnie wymieszać.
  5. Tak przygotowanym syropem zalać kwiaty, pilnując by każdy był dokładnie w nim zanurzony.
  6. Syrop z kwiatami odstawić na przynajmniej 24 godziny w ciemne i chłodne miejsce. Co kilka godzin można wymieszać zawartość miski.

Po upływie co najmniej 24 godzin syrop z akacji należy przecedzić przez sitko z dodatkiem gazy, a następnie zagotować i rozlać do wyparzonych słoików lub butelek. Brzegi słoików warto dokładnie przetrzeć szmatką i bardzo mocno zakręcić. Ostatni krok to położenie słoików na ścierce do góry dnem i pozostawienie do dokładnego wystudzenia. Inny sposób na to, aby jak najdłużej cieszyć się dobroczynnymi właściwościami syropu to pasteryzacja. Można wykonać ją, wstawiając słoiczki do piekarnika o temperaturze 100 stopni na około 30 minut. Po ostygnięciu gotowy syrop z akacji przenosimy w chłodne miejsce i używamy w razie potrzeby.

Syrop z akcji – doskonały do codziennego użytku

Syrop z akacji można przechowywać przez kilka miesięcy. W trakcie przeziębienia warto pić 2 łyżeczki napoju co kilka godzin. W ten sposób szybko uporamy się z bólem gardła czy uporczywym kaszlem. Produkt doskonale sprawdzi się również jako płukanka podczas bakteryjnej infekcji gardła. Syrop z akacji nadaje się także do codziennego użytku. Wielu ludzi stosuje go jako dodatek do herbaty (wystarczy wlać kilka łyżeczek do gotowego naparu) oraz jako syrop smakowy do wody. Ten ostatni sposób sprawdzi się zwłaszcza u osób, które nie lubią smaku czystej wody. Walory smakowe, zdrowotne właściwości oraz łatwość wykonania syropu z akacji sprawiają, że zdecydowanie warto go przyrządzać i regularnie spożywać.

Czy można zrobić syrop z kwiatów akacji?

Kwiaty akacji są bazą do przygotowania aromatycznego syropu, który można pasteryzować i przechowywać w spiżarce przez kilka miesięcy lub dodać do niego np. spirytus i pić bez pasteryzacji.

Ale przygotować syrop z kwiatów akacji najlepiej zebrać kwiaty, które rosną jak najdalej od miasta. Najbardziej wartościowe kwiaty należy zbierać w słoneczny dzień, odrywając od łodyżek pozostałości roślinny. Można zbierać zarówno kwiaty białe, jak i różowe i mieszać je w podobnych proporcjach, dzięki czemu syrop będzie miał delikatnie różowy kolor. Na ogół jednak do przygotowania syropu z kwiatów akacji wykorzystuje się białe kwiaty, które są bardziej aromatyczne. Przed przygotowaniem syropu nie należy ich płukać, aby nie pozbyć się cennego pyłku kwiatowego. Aby je oczyścić należy rozsypać je na białym płótnie i pozostawić w zaciemnionym miejscu na świeżym powietrzu – np. na balkonie aby wyszły z nich wszystkie muszki i robaki.

Kwiat akacji – zastosowanie

Kwiaty akacji mają szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, a ich właściwości są znane od wieków. Co ciekawe, pierwszą wzmiankę o akcji można znaleźć już w Biblii, ponieważ w czasach starożytnych była ona stosowana powszechnie jako roślina o właściwościach odtruwających i w zwalczaniu stanów zapalnych, bólów brzucha, a także jako środek uspokajający. Do dziś w medycynie naturalnej korzysta się z tych właściwości akacji, przygotowując na jej bazie nalewki, syropy, herbaty, wywary itp.

Syrop z akacji najlepszy przepis

Na co pomaga akacja?

Kwiat akacji ma zastosowanie w czasie leczenia objawów zapalenia dróg żółciowych i u osób zmagających się z chorobami nerek. Wynika to z rozkurczowego działania kwiatu akacji. Akację zaleca się też osobom zestresowanym, które chcą w naturalny sposób ukoić nerwy i odzyskać dobre samopoczucie psychiczne. Herbata na bazie kwiatów akacji wzmacnia też organizm po chorobie, wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi kaszel i ból gardła. Polecana jest zwłaszcza osobom cierpiącym z powodu bolesnych wrzodów żołądka i mających problemy z wydalaniem moczu. Medycyna naturalna poleca ją również przy reumatyzmie oraz zewnętrznie – do nawilżania skóry twarzy, w celu poprawy jej wyglądu.

Syrop z kwiatów akacji – zastosowanie

Syrop z kwiatów akacji ma zastosowanie w czasie problemów ze strony przewodu pokarmowego, ponieważ łagodzi zapalenia dróg żółciowych i obniża poziom kwasów żołądkowych. Jest pomocny u osób, które leczą się z powodu choroby wrzodowej żołądka. Syrop wspomaga też pracę nerek, działa moczopędnie i pomaga przy obrzękach.

Syrop z kwiatów akacji – właściwości

Kwiaty akacji zawierają taniny, które mają właściwości odkażające. Znajdziemy je również w syropie z akacji, po których warto sięgnąć w czasie zwalczania zakażenia oraz podczas infekcji. Syrop z akacji ma też właściwości wzmacniające dla układu odpornościowego, a zawarte w nim olejki eteryczne działają uspokajająco i poprawiają samopoczucie. Regularne picie syropu z akacji działa moczopędnie. Ponadto picie syropu z akacji odświeża oddech, ponieważ kwiaty akacji mają działanie bakteriobójcze i obniżają poziom kwasów żołądkowych, co zapobiega pojawianiu się kwaśnego smaku w ustach i odświeża oddech.

Syrop z kwiatów akacji PRZEPIS II

Syrop z kwiatów akacji nie jest trudny do przygotowania, ale warto wiedzieć jak go wykonać KROK PO KROKU:

  1. Ale przygotować syrop z akacji należy przygotować: 500 ml wody, ok. pół kg cukru i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Bazą do przygotowania syropu jest 5 czubatych szklanek kwiatów akacji, które wcześniej powinny leżakować na płótnie na świeżym powietrzu ok. godziny, by wyszły z nich robaki i muszki;
  2. W dalszej kolejności oczyszczone kwiaty akacji należy przesypać do dużego słoika wraz z plasterkami cytryny – wcześniej dokładnie umytymi i obranymi ze skórki oraz pokrojonymi na grubsze plastry;
  3. Następnie z wody i cukru należy zagotować syrop i jeszcze gorącym zalać kwiaty znajdujące się w słoju, a następnie odstawić go w zacienione miejsce na trzy doby;
  4. W tym czasie, codziennie rano i wieczorem należy delikatnie poruszać słojem, kołysząc go na każdą stronę aby przemieszać zawartość;
  5. Po upływie trzech dób należy zlać syrop i odcisnąć mocno kwiatki. Powstały syrop należy przelać do wyparzonych słoików lub buteleczek;
  6. W dalszej kolejności syrop z akacji wymaga pasteryzacji w piekarniku. W tym celu należy ustawić słoiki z syropem na głębokiej blaszce, wyłożonej gazetą i pasteryzować przez 30 minut w temperaturze 100 stopni C;
  7. Do syropu z akacji można też dodać mocnego spirytusu (W ilości od 50 do 100 ml – zależnie od osobistych preferencji). Wówczas syrop z akacji nie wymaga pasteryzacji i zachowuje świeżość przez kilka miesięcy.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.