Spirytus do nalewek

Spirytus do nalewek

Nalewki to trunki uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Rozgrzewają w zimowe wieczory, urozmaicają spotkania towarzyskie, a niektóre z nich mają prozdrowotne właściwości, dzięki którym chronią przed chorobami i przeziębieniem. Podstawowym elementem i bazą każdej nalewki jest spirytus. Jaki Spirytus do nalewek wybrać? Warto zadbać o to, by był wysokiej jakości oraz odpowiednio dobrany.

Jaki spirytus do nalewek

Podczas przygotowywania nalewki niezwykle ważne jest, żeby wiedzieć jaki spirytus do nalewek wybrać. Praktycznie każdy spirytus nada się do przyrządzenia nalewki, chociaż warto sięgnąć po produkt jak najwyższej jakości w celu uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Kluczem jest jednak odpowiednie przygotowanie spirytusu, jeżeli ma on zbyt wysoką zawartość alkoholu.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Ile procent ma spirytus do nalewek wybrać

Spirytus wykorzystywany do przygotowania nalewki powinien mieć maksymalnie 70% alkoholu. Wyższe stężenie w większości przypadków zabije smak owoców i nie pozwoli wydobyć z nich pełni aromatu. To, jaki spirytus do nalewek będzie najlepszy, jest zależne od tego jaki rodzaj nalewki chce się uzyskać. Zawartość alkoholu 70% jest zalecana do produkcji nalewek słodkich (z dodatkiem cukru), jednak chcąc uzyskać nalewkę wytrawną (bez dodatku cukru), lepiej pozostać przy alkoholu na poziomie mniej więcej 60%. W wielu sklepach można kupić spirytus 70%, ale jeśli nie ma się do nich dostępu, wystarczy kupić bardziej powszechny spirytus 95% lub 96%, a następnie rozcieńczyć go w domu.

Jak rozcieńczyć spirytus do nalewek

W przypadku posiadania spirytusu o wysokim stężeniu alkoholu, należy go rozcieńczyć. Robi się to w bardzo łatwy sposób, wystarczy po prostu wymieszać go z wodą, jednak warto być dokładnym i precyzyjnym jeśli chodzi o proporcje obu składników

  • Aby uzyskać roztwór o stężeniu alkoholu na poziomie 70% ze spirytusu 95%, dodaj do niego 195 ml wody
  • Aby uzyskać roztwór o stężeniu alkoholu na poziomie 70% ze spirytusu 96%, dodaj do niego 200 ml wody

Zadbanie o dokładność z pewnością opłaci się, dzięki uzyskaniu lepszego produktu końcowego, jednak dodanie odrobinę za dużo wody nie będzie większym problemem (gorzej jeśli to spirytusu będzie zbyt dużo). Jeżeli dysponujemy innymi ilościami spirytusu, proporcje można obliczyć za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie, lub też ze wzoru matematycznego M=Cp1*m1/Cp – m1, gdzie:

  • M – ilość wody, której należy użyć
  • m1 – ilość posiadanego spirytusu
  • Cp1 – stężenie alkoholu w posiadanym spirytusie
  • Cp – pożądane stężenie alkoholu w roztworze

Kolejność dodawania składników jest kwestią sporną. Jedni uważają, że nie ma znaczenia, czy wlewamy spirytus do wody, czy wodę do spirytusu, jednak drudzy twierdzą, że woda powinna być pierwsza, dlatego na wszelki wypadek lepiej trzymać się drugiego wariantu.

Spirytus można także rozcieńczyć wódką, wówczas na 500 ml spirytusu 96% przypada około 433 ml wódki. Z takich składników otrzymamy spirytus 70%

Czy można dolać spirytusu do nalewki

Jeżeli uzyskany trunek po odpowiednim czasie leżakowania wciąż posiada niższą moc niż preferowana, można dolać spirytusu, aby trochę ją zwiększyć. Należy jednak zachować rozsądek, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie zabić smaku i aromatu owoców, czyniąc nalewkę po prostu niesmaczną.

Nalewka wiśniowa – tradycyjny przepis

Wiśniówka jest jedną z najczęściej przyrządzanych oraz zachwalanych nalewek. Jest przepyszna, bogata w antyoksydanty i przede wszystkim łatwa do zrobienia!

Składniki:
  • 500 ml spirytusu maksymalnie 70%
  • 1 kg wiśni
  • 300g cukru
  • pół szklanki wody
Sposób przygotowania:
  • Do garnka należy wlać wodę i wsypać cukier, a następnie zagotować na małym ogniu. Po rozpuszczeniu się cukru, gotować powstały syrop jeszcze przez 2 minuty
  • Dodać spirytus do roztworu
  • Usunąć pestki z wiśni
  • Wyparzyć i osuszyć duży słoik, włożyć do niego wydrylowane owoce i zalać wcześniej przygotowanym syropem cukrowym, a następnie wymieszać
  • Słoik należy odłożyć do ciemnego miejsca, z dala od promieni słonecznych i pozostawić na około 2 miesiące
  • Przez pierwsze 2 tygodnie warto co kilka dni potrząsnąć słoikiem, aby wymieszać składniki
  • Po upływie dwóch miesięcy odcedzić napój, przelewając go przez filtr lub sitko wyłożone gazą
  • Butelkę z nalewką odłożyć ponownie do ciemnego miejsca na przynajmniej miesiąc, po tym czasie będzie gotowa

Tak przyrządzona nalewka jest gotowa do spożycia po 3 miesiącach, jednak jeśli się nie spieszymy, dobrze jest poczekać trochę dłużej i pozwolić jej dłużej leżakować, aby nabrała pełni smaku i wydobyła maksymalną moc. Aby nie marnować zużytych wiśni, można je śmiało wykorzystać na przykład do ciast lub innych deserów.

Jaki spirytus do nalewek wybrać

To, jaki spirytus do nalewek należy wybrać, jest zależne od tego, jaką nalewkę się przygotowuję. Ile procent ma spirytus do nalewek? Zazwyczaj do produkcji nalewek używa się spirytusu 60% lub 70%, jeśli jednak posiada się dostęp jedynie do spirytusu o stężeniu 95% lub 96%, można go w prosty sposób rozcieńczyć, mieszając go z wodą w odpowiednich proporcjach.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.