Przepis na ćwikłę – klasyczny i nowoczesny

Ćwikła z chrzanem stanowi doskonały dodatek do mięs czy wędlin, nie tylko na specjalne okazje. Idealnie komponuje się zarówno z daniami ciepłymi, jak i zimnymi, przez co posiada wielu sympatyków. Można użyć jej także jako przepyszną pastę do kanapek. Z czego dokładnie zrobiona jest ćwikła i jakie jest jej pochodzenie? Przepis na ćwikłę znajdziesz w naszym artykule.

Burak – główny składnik ćwikły

Ćwikła to sałatka warzywna, której głównym składnikiem jest ugotowany i starty burak ćwikłowy. Dodatki oraz przyprawy sprawiają, że może różnić się smakiem i aromatem. Pierwszy raz przepis na ćwikłę zanotowany został przez Mikołaja Reja w jego dziele „Żywot człowieka poczciwego”.

Przepis na ćwikłę – ćwikła z chrzanem na Wielkanoc

Ćwikła z chrzanem to tradycyjna polska potrawa wielkanocna. Chrzan to pogański symbol siły fizycznej i zdrowia. W Chrześcijaństwie kojarzony jako symbol męki Jezusa Chrystusa. Połączenie chrzanu z cukrem to nawiązanie do Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Cukier symbolizuje tu słodycz zmartwychwstania. Symbolika oraz smak ćwikły z chrzanem sprawiają, że jest to niemal nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Ćwikła bardzo dobrze smakuje z innym symbolem świąt – jajkiem na twardo.

Ćwikła – przepis krok po kroku

Ćwikła z chrzanem domowej roboty to pyszny dodatek do niejednego obiadu. Idealnie komponuje się ze schabem oraz tradycyjnymi kotletami mielonymi. Przepis na ćwikłę jest bardzo prosty, a jej wykonanie nie zajmuje wiele czasu, dlatego często gości w polskich domach.

Składniki potrzebne do zrobienia tradycyjnej ćwikły:

  • 800 gram buraków (około 6 średnich sztuk),
  • 6 łyżek chrzanu (może być ze słoiczka bądź świeżo starty),
  • 3 łyżeczki cukru,
  • 2 łyżeczki soli,
  • odrobina soku z cytryny,
  • 9 łyżek octu (najlepszy będzie jabłkowy).

Wykonanie ćwikły krok po kroku:

  • Buraki dokładnie umyć szczoteczką pod bieżącą wodą (nie obierać!), następnie wsadzić do garnka, zalać wodą do momentu całkowitego przykrycia i gotować. Ile gotować buraki na ćwikłę? Buraki gotujemy do momentu, aż będą miękkie. Te średniej wielkości około 40 do 60 minut. Małe buraki mogą być gotowe już po około 30 minutach. Aby uzyskać optymalną miękkość należy co jakiś czas sprawdzać warzywo, wbijając w niego widelec.
  • Ugotowane buraki zostawić do wystudzenia, następnie obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
  • Starte buraczki pokropić odrobiną soku z cytryny, dodać chrzan, ocet, cukier oraz sól. Wszystkie składniki wymieszać mocno, by buraczki puściły sok, a poszczególne elementy połączyły się ze sobą.
  • Tak przygotowana ćwikła z chrzanem musi odstać przynajmniej dobę (im dłużej, tym lepiej) w lodówce, by dobrze się przegryzła.

Należy pamiętać, że ćwikła z chrzanem domowej roboty pozbawiona jest konserwantów i ulepszaczy, które wydłużają jej datę przydatności do spożycia. Domową ćwikłę należy spożyć do trzech tygodni od przyrządzenia.

Ćwikła bez chrzanu – co zamiast chrzanu do tartych buraczków?

Chrzan dodany do buraczków ćwikłowych idealnie uzupełnia ich smak. Nie każdemu pasuje jednak jego ostrość, a czasem zdarzy się, że ochota na buraczki przyjdzie w momencie, gdy nie mamy go pod ręką. Z czym więc zmieszać to pyszne warzywo, by cieszyć podniebienie jego smakiem? Buraki same w sobie nie mają zbyt wyrazistego smaku. Aby więc go podkręcić, dobrze jest użyć kwaśnych składników. Świetnie sprawdza się tu sok z cytryny lub ocet. Jeżeli smak tradycyjnego octu jest dla nas za mocny, można zastąpić go winnym, który jest delikatniejszy.

A może trochę słodyczy?

Smak startych buraczków idealnie podkręci jabłko. Mimo dodatku słodkiego owocu pasta nie zamieni się w deser, lecz wciąż będzie idealnie nadawać się jako dodatek obiadowy.

Buraczane eksperymenty

Ćwikła z chrzanem domowej roboty to niewątpliwie rarytas, który warto utrzymać w swoim menu. Nie należy jednak bać się eksperymentów. Połączenie buraków z marchewką, jabłkiem, a nawet pietruszką czy goździkami pomoże odkryć nowe smaki, które być może na stałe zagoszczą w naszych domach.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.