Proziaki

Kiedy przychodzi ochota na niekonwencjonalną przekąskę, warto rozejrzeć się po regionalnych przysmakach. Rzadko są one znane w innych częściach Polski, a szkoda, bo różnorodność w kuchni sprawia, że nigdy nie zabraknie pomysłów na smaczny posiłek. Niedoceniane są na przykład proziaki, przysmak rodem z Bieszczad. Można je przyrządzić na śniadanie, obiad i kolację w zależności od dodatków. Czym są proziaki i jak je przygotować? Podpowiadamy patenty na syte przekąski lubiane, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Co to jest proziak?

Proziak zwany również proziokiem to rodzaj małych bułeczek, których receptura opiera się na sodzie oczyszczonej. Bieszczadzkie placuszki cieszą się sporym zainteresowaniem wśród górali oraz turystów odwiedzających tłumnie te malownicze górskie tereny. Nazwa pochodzi od określenia „na prozie”, czyli „na sodzie”. Bułki można przygotować na słodko lub w sposób wytrawny. Sprawdzony przepis na proziaki jest cennym nabytkiem, choć placuszki praktycznie zawsze się udają z uwagi na prostotę ich wykonania.

Przepis na proziaki bieszczadzkie

Proste do wykonania posiłki są najlepsze. Oszczędzamy wówczas cenny czas i pieniądze. Wolną chwilę możemy poświęcić na wykonywanie innych ważnych zadań lub na efektywny wypoczynek. Przepis na proziaki jest dziecinnie łatwy i nie wymaga wielkich zakupów. Standardowa receptura pozwoli na wykonanie ok. 15 sporych bułeczek, a całość zajmie ok. 40 minut. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy przygotować coś na szybko dla głodnych członków rodziny.

Proziaki przepis

Do wykonania bieszczadzkich bułeczek potrzebujemy zaledwie kilku składników. Są to produkty, które zwykle gromadzimy w zapasie, więc powinny być pod ręką zawsze, gdy przyjdzie nam ochota na prozioki. Jeśli nie wiemy, jak zrobić proziaki, w sieci można znaleźć mnóstwo przydatnych wskazówek. Będziemy potrzebowali:

  • 500 gram mąki pszennej;
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej;
  • 1 jajko;
  • 1 szklankę maślanki lub kefiru;
  • pół łyżeczki soli;
  • pół łyżeczki cukru.

Jak zrobić domowe proziaki przepis

Wykonanie ciasta na proziaki sprowadza się w zasadzie do połączenia poszczególnych składników. Jeśli akurat skończyły nam się jajka, można je pominąć. Nie wpłynie to negatywnie na jakość przekąski. W zależności od tego, czy chcemy przygotować proziaki jako słodki deser, czy jako pikantne danie obiadowe, możemy zmniejszać lub zwiększać proporcje soli, i cukru. Mąkę łączymy z sodą i solą, wbijamy jajko, oraz wlewamy kefir, lub maślankę. Na końcu dodajemy cukier. Całość mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy. W końcowej fazie ciasto wyrabiamy rękami jak ciasto na pizzę. Elastyczne, lekko klejące ciasto, przekładamy na stolnicę i rozwałkowujemy. Z dużego placka o grubości ok. 1 cm wykrawamy za pomocą szklanki lub przyrządu do pierogów okrągłe elementy. Przed pieczeniem lub smażeniem odkładamy przykryte bawełnianą ściereczką placuszki na 10 minut w ciepłe miejsce.

Placki proziaki – z czym to się je

Proziaki na słodko

Placuszki w formie deseru uwielbiane są zwłaszcza przez najmłodszych. Taki przysmak nadaje się na każdą okazję i porę dnia. Nie wymaga zbyt wyszukanych dodatków. Poza cukrem pudrem można użyć:

  • dżemu;
  • miodu;
  • słodkiej śmietanki;
  • czekolady;
  • ulubionych owoców.

Proziaki z patelni i nie tylko

Techniki wykończenia proziaków i przystosowania ich do spożycia są różne. Jedni smażą placuszki na patelni, inni pieką je w piekarniku jak ciasto. Nie ma na to jednego patentu, ale niezależnie od tego, jaką metodę zastosujemy bułeczki na sodzie smakują wyśmienicie.

Smażone placuszki bieszczadzkie z patelni

Jeśli decydujemy się na smażenie, warto wybrać szeroką patelnię z solidnym dnem. Proziaki można piec na niej bezpośrednio bez użycia tłuszczu, przewracając co kilka minut na drugą stronę, aby się nie przypaliły. W trakcie smażenia bułeczki będą miarowo rosły. Do spożycia nadają się prosto z patelni, ale można również najpierw je wystudzić.

Proziaki z piekarnika

Jeżeli natomiast wolimy bułeczki z Bieszczad upiec na blaszce w piekarniku, powinniśmy go nagrzać do temperatury około 200 stopni. Placuszki z sody muszą być zarumienione i mocno wypieczone w środku. W starych kuchniach królowały piece kaflowe, na których można było robić proziaki kładąc je na samej rozgrzanej płycie.

Proziaki wytrawne

W wersji obiadowej z proziaków można zrobić naprawdę wykwintne danie lub część potrawy. Mogą one posłużyć jako przegryzka do mięs i sałatek lub jako samodzielne słone przekąski z masełkiem czosnkowym lub dipem. Jako produkt uniwersalny poddają się kulinarnej obróbce i tylko od inwencji kucharza zależy w jakiej formie zostaną podane.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *