Potrawy wigilijne które można przygotować wcześniej

Święta są co roku o tej samej porze. Dlatego można się do nich zacząć przygotowywać nawet dwa miesiące przed. Wcale nie trzeba gotować wszystkiego na ostatnią chwilę i stać w kuchni przez dwa dni bez przerwy. Są dania, które przetrwają dłużej. Poniżej znajdziesz potrawy wigilijne, które można przygotować wcześniej

Kiedy przygotować potrawy wigilijne

Świąteczne dania w zależności od ich trwałości i sposobów na jej przedłużenie, można przygotować odpowiednio przed. Niektóre z potraw i wypieków zrobi się już w listopadzie.

Najwcześniej przygotowuje się potrawy do zamrożenia. Bez problemu można mrozić zupy, pierogi, uszka, niektóre ciasta, bigos, zakwas do zup. Spokojnie można się zabrać do przygotowań tych dań na 1-2 miesiące przed wigilią.

Wypieki takie jak pierniczki i piernik można zrobić w listopadzie, na 3-4 tygodnie przed świętami.

Parę dni przed wigilią przygotowuje się te najmniej trwałe dania nienadające się do zamrożenia. Będą to na przykład śledzie, sałatka śledziowa, ciasta, kapusta z grochem i grzybami.

Dzień przed 24 grudnia można zrobić niektóre dania rybne.

 

Jakie potrawy wigilijne można zrobić wcześniej

Wiedząc kiedy przygotować potrawy wigilijne, można zabrać się do gotowania i planowania. Dobrze ułożony grafik świątecznych przygotowań zapewni sukces i pomoże zaoszczędzić stresu.

Poniżej potrawy wigilijne które można przygotować wcześniej:

Pierogi i uszka

Lepienie pierogów wigilijnych i uszek do barszczu to wymagające zadanie. Ułatwieniem jest zrobienie ich za pomocą jednego ciasta i farszu. Można je zamrozić i przechowywać nawet do dwóch miesięcy. Dlatego początek listopada jest jak najbardziej dobrym terminem do rozpoczęcia prac.

Bigos / kapusta z grochem i grzybami

Bigos jest potrawą, która zachowuje ważność spożycia nawet przez tydzień i można ją mrozić. Dlatego warto się za to zabrać z parodniowym lub parotygodniowym wyprzedzeniem.

Świeżą kapustę z grzybami można ugotować na 2-4 dni przed wigilią, a groch namoczyć dzień przed.

Zupy

Barszcz wigilijny i zupę grzybową można ugotować dużo wcześniej. Dzięki zamrożeniu lub pasteryzacji, przetrwają one nawet parę tygodni. Jeśli jednak chce się je ugotować bezpośrednio przed świętami, należy to zrobić z 1-2 dniowym wyprzedzeniem.

Zakwas na barszcz

Do samodzielnego wykonania barszczu wigilijnego potrzebny jest zakwas. Można go zrobić na 1,5 miesiąca przed i zamrozić, lub zająć się tym 4 dni przed świętami. Gotowy zakwas można użyć do zrobienia świeżego barszczu w wigilię.

Pierniczki

Wypiekanie pierników to zadanie na listopad. Według niektórych przepisów, te ciasteczka potrzebują czasu aby zmięknąć. Upieczone na 3-4 tygodnie przed wigilią i przechowywane w specjalnej puszce, będą gotowe do spożycia na święta i parę tygodni po.

Makowiec

Jeśli chce się upiec makowiec przed samymi świętami, to należy zrobić to 1-2 dni przed. Jednak to ciasto bez problemu podlega zamrożeniu. Zarówno masę makową, jak i całe ciasto można przygotować do czterech tygodni wcześniej. Potem wystarczy rozmrozić dzień przed spożyciem.

Kuta

To ciasto można upiec z kilkudniowym wyprzedzeniem i zamrozić. Z zamrażalnika należy je wyjąć godzinę przed podaniem.

Śledzie

Rożne rodzaje śledzi i sałatki śledziowe można zrobić od dwóch do trzech dni przed świętami i schować do lodówki.

Ryby

Ryby najlepiej smażyć przed podaniem. Jednak rybę po grecku lub w galarecie bez problemu przygotuje się na dzień przed.

W jakiej kolejności podawać potrawy wigilijne

Kolejność podawania dań to kwestia indywidualna. Zimne dania jak śledzie, sałatki i ryba po grecku mogą być postawione na stole przed rozpoczęciem kolacji. Resztę można podać w następującym porządku:

  • Zupy
  • Dania ciepłe jak pierogi i karp smażony
  • Ciasta

Należy pamiętać że mrożone potrawy wigilijne które można przygotować wcześniej trzeba wyjąć z zamrażalnika, aby zdążyły się rozmrozić. Najlepiej zrobić to w dniu poprzedzającym wigilię. Pozostałe rzeczy można zacząć szykować w dniu kolacji na kilka godzin przed zasiądnięciem do stołu.

Wszystko można rozłożyć w czasie i zaoszczędzić sobie pracy tuż przed Bożym Narodzeniem. Dzięki temu święta będą spokojne, smaczne i radosne.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *