Potrawy wigilijne dla dzieci do szkoły i przedszkola

Wigilia to niezwykle ważny dzień w kulturze wszystkich chrześcijan, chociaż mocno zdeterminowany kulturą danego kraju. W Polsce to dzień obchodzony niezwykle uroczyście, ze sztywnym scenariuszem i zdefiniowanym menu. Zastanawiasz się jakie potrawy wigilijne dla dzieci będą odpowiednie? Spieszymy z odpowiedzią!

Kolacja wigilijna może co prawda mieć kilka opcji, wynikających z kultywowania zbiorowych tradycji, ale co do zasady stosunkowo łatwo przewidzieć jak będzie wyglądał tego dnia w większości domach wigilijny stół. 

Potrawy wigilijne dla dzieci na polskim stole

Polska tradycja wymaga, by każdy gość zasiadający przy wigilijnym stole spróbował wszystkich dwunastu potraw. Większość z nich to potrawy, za którymi małe dzieci szczególnie nie przepadają, co więcej, części z nich nie powinny wręcz jeść, choćby z powodu alergizujących składników. Wyjątkowość kolacji wigilijnej sprawia również, że niektóre z dań pojawiają się na stołach raz w roku, a to oznacza, że dziecko ich nie zna i bardzo nieufnie do nich podchodzi.

 

Potrawy wigilijne dla niemowląt i starszych dzieci powinny być starannie przemyślane i przystosowane do możliwości i smaków małego dziecka. Nie warto upierać się przy tradycji, która sprawi, że dziecko zapamięta negatywnie daną potrawę. Jeżeli dziecko może już jeść większość składników i tak lepiej przygotować dla niego taką wersję świątecznej potrawy, którą zje ze smakiem, a w wigilijnym menu warto przewidzieć wigilijne potrawy dla dzieci, o których wiadomo, że są ulubionymi dziecka lub do których jest przyzwyczajone.

Potrawy wigilijne dla dzieci do szkoły

Tradycyjną potrawą w większości domów z okazji wigilijnej kolacji jest barszcz czerwony z uszkami. Warto pamiętać jednak, że są regiony, gdzie na kolację podaje się zupę grzybową a nawet owocową. Większość dzieci lub barszcz, który nie powinien jednak być zbyt pikantny, najlepiej by był to barszcz czysty. Problem jednak może tkwić w uszkach z grzybami. Dzieci do 10 roku życia nie powinny jeść leśnych grzybów, dlatego uszka można przygotować z kapustą. Ponieważ uszka gotuje się zwykle osobno, zamiast nich do barszczu można podać dzieciom pasztecik z kapustą. Taką potrawę łatwiej też serwować dzieciom w szkole czy przedszkolu.

Sprawdź również inne nasze artykuły:  Śledzie jako dobro narodowe - jak zrobić śledzie w śmietanie?

Potrawy wigilijne dla dzieci do przedszkola

Potrawy wigilijne do przedszkola sprawiają wiele trudności. Można z góry założyć, że najmniej lubianym daniem wigilijnym dla dzieci w tym wieku jest ryba. Rodzice również jej się obawiają z uwagi na ości. W domach są w stanie nad nimi zapanować, ale w szkole czy przedszkolu już nie. Potrawy wigilijne dla dzieci przepisy zawierają ciekawą opcję serwowania ryby w postaci rybnych pulpecików. Wybraną rybę, może to być dorsz, morszczuk czy łosoś należy zmielić za pomocą maszynki. Spoiwem a jednocześnie składnikiem nadającym smak pulpetom jest podsmażana cebulka, szczypiorek, jajko i tarta bułka. Bułkę tartą łatwo wymienić na kaszkę manną czy skrobię kukurydzianą. 

 

Niewielkie pulpeciki oprószone tartą bułką można ugotować na parze, ale można je również podsmażyć na oleju. Wersja na parze jest zdecydowanie zdrowsza. Potrawy wigilijne do przedszkola nie mogą być zbyt suche, dlatego pulpeciki podaje się z sosem. Może to być sos pomidorowy lub sos zabielany śmietaną z utartymi warzywami, serwowane z gorącymi ziemniakami.

Potrawy wigilijne przedszkole

Każda kolacja wigilijna musi zawierać deser, powinno być nim ciasto. Świąteczne ciasta w naszej tradycji są dowolne, chociaż w polskich domach przeważają w tym okresie makowce, serniki i babki drożdżowe. Dzieci nie powinny jeść w tym wieku maku, lepiej, żeby nie jadły też orzechów. Najzdrowszą opcją ciasta dla przedszkolaka jest ciasto drożdżowe, najlepiej pozbawione rodzynków. Drożdżowa babka jest miękka, nie rozmazuje się w dłoniach, nie trzeba jeść jej za pomocą widelczyka. Nie jest również nadmiernie słodka. 

Potrawy wigilijne dla dzieci to sposób na budowanie tradycji wigilijnej, poznawanie zwyczajów, które mogą być różne w zależności od pochodzenia rodziny. Szczególnie teraz ma znaczenie rozumienie różnorodności, tego, że każdy z nas ma prawo do kultywowania własnej tradycji. Bez względu na to co lubi Twoje dziecko, z pewnością święta będą dla niego wartościowym czasem, spędzonym z rodziną.

Sprawdź również inne nasze artykuły:  Co kładziemy na stół wigilijny? Odkryj tradycyjne potrawy i dekoracje na świąteczny stół!

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *