Piołunówka – nalewka piołunowa czyli jak zrobić absynt

Czym jest piołunówka? Piołun to zioło, które posiada silne lecznicze działanie. Można je spotkać w stanie dzikim na terenie całej Polski. Z piołunu oraz innych aromatycznych roślin  można przygotować smaczny staropolski likier ziołowy o nazwie absynt, który znany pokoleń nie tylko ze swojego działania leczniczego. Wokół wyrobów z piołunu krąży bowiem wiele mitów o jego halucynogennym działaniu, które nie do końca są pozbawione prawdy. 

Absynt skład. Jakie ziele na absynt będzie najlepsze?

Tradycyjny absynt posiada w swoim składzie mieszankę ziół, których podstawę stanowi piołun. Na kompozycję składają się jeszcze anyż biedrzeniec, hyzop, koper ogrodowy, anyż gwiazdkowy, kolendra, tatarak oraz melisa. Wszystkie składniki roztworu zalewa się spirytusem rozcieńczonym z wodą przegotowaną w proporcji 1:2. Istnieje wiele przepisów na absynt, dlatego trunek można przygotować na wiele sposobów. Poszczególne rodzaje absyntu różnią się między sobą czasem maceracji nalewki, od tego także zależy smak oraz moc piołunówki.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Piołunówka – Absynt rodzaje

Nalewka piołunowa występuje w kilku rodzajach wśród, których można wymienić między innymi:

  • Blanche – jest to rodzaj piołunówki poddanej jednej destylacji spirytusu. Nie posiada ona dużej mocy, a jej smak jest delikatny.
  • Verte – to absynt poddany wtórnej destylacji. Jest mocniejszy oraz wyróżnia się lekko zielonym kolorem.
  • Absenta – to nalewka na bazie piołunu i ziół z subtelną, cytrusową nutą.

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej rodzaje absyntu można zakupić. Zrobienie absyntu w domu jest również możliwe, dlatego warto spróbować przygotować trunek samodzielnie i dopasować składniki według własnych upodobań, aby cieszyć się wybornym smakiem domowej piołunówki.

Nalewka piołunowa, jak zrobić absynt?

Składniki domowej nalewki z piołunu:

  • zioła: ziele piołunu 30 g, liść melisy 6 g, biedrzeniec anyż 30 g, owoc kolendry 4 g, 25 g owocu kopru włoskiego, 12 g anyżu gwiaździstego, 2 g kłącza tataraku, liści hyzopu lekarskiego 9 g.
  • spirytus 800 ml
  • 350 ml syropu z cukru
  • przegotowana woda – 800 ml

Przygotowanie:

W pierwszym etapie przyrządzania nalewki z piołunu (piołunówka) należy uprażyć zioła na patelni na bardzo małym ogniu, aż do uzyskania aromatycznego zapachu. Następnie trzeba przygotować duży, litrowy słoik, który powinien być czysty. Teraz można już włożyć zioła do wewnątrz. Piołun umieszczamy w osobnym woreczku, a pozostały susz w pojemniczku do zaparzania i wkładamy do słoja oraz zakręcamy. Wszystko zalewamy spirytusem i odstawiamy na kilka dni. po dwóch do trzech dniach wyciągamy zioła ze słoika w odpowiedniej kolejności. Piołun wyjmujemy ostatni (po pięciu godzinach od otwarcia słoika).

Teraz należy przecedzić nalewkę przez sitko, a następnie dolać do roztworu przegotowaną wodę (ok. 800 ml). Na koniec trzeba dolać syropu cukrowego w proporcji 1:1 z wodą. Opcjonalnie można wcześniej przygotować roztwór cukru oraz ciepłej wody.  Jest to najprostsza metoda przyrządzenia nalewki spirytusowej na piołunie. Jeżeli chcemy wzbogacić smak można dodać zamiast cukru miodu, uzyskamy wtedy nalewkę z piołunu i miodu. Piołunówka gotowa!

Jak pić drinki z absyntem?

Drink z absyntem najlepiej smakuje z małym dodatkiem zimnej wody. Istnieją jednak bardziej wykwintne zestawienia takie jak połączenie absyntu z karmelizowanym cukrem. Przygotowuje się ją w bardzo ciekawy sposób, który wymaga użycia specjalnej perforowanej łyżeczki. Kładzie się ją na brzegu szklanki oraz umieszcza się na niej kostkę cukru. Następnie z góry zlewa się kilka kropli piołunówki, a po chwili również resztę drinka. W kolejnym etapie podpala się kostkę cukru, która karmelizuje się ściekając do naczynia. W momencie, kiedy cukier się stopi drink z absyntu jest gotowy. Taki sposób przyrządzenia absyntu nazywany jest również rytuałem ognia. Jest on bardzo widowiskowy i dlatego najczęściej kojarzony z nalewką z piołunu.

Czy nalewka z piołunu ma działanie lecznicze?

Dobrze przygotowana nalewka z ziół posiada nie tylko walory smakowe, ale także właściwości lecznicze. Dobrze przeprowadzone macerowanie ziół to podstawa dobrej piołunówki. Dzięki zawartości silnie działających roślin, które znajdują się w składzie, absynt posiada działanie żółciopędne oraz pobudzające wątrobę do pracy. Wódka z piołunem to także świetne remedium na problemy z bólem żołądka oraz niestrawnością.

Czy nalewka z piołunu posiada właściwości halucynogenne?

Staropolski likier ziołowy znany jest od dawna nie tylko na ziemiach polskich. Absynt ma swoje korzenie w szwajcarskich górach i właśnie tam został po raz pierwszy wyprodukowany według znanej nam dzisiaj receptury. Bardzo zbliżone do piołunówki trunki tworzono jednak już o wiele wcześniej w różnych częściach Europy. Tradycyjne przygotowany absynt zielony, przez swoją barwę był nazywany również ,,zieloną wróżką” miał on bowiem wprowadzać pijących go w stan halucynacji i obłędu. Wiele mitów wokół piołunówki narosło głównie przez zawartość w piołunie tujonu, który w większych dawkach posiada działanie toksyczne. Nie udało się jednak potwierdzić naukowo halucynogennego wpływu nalewki z piołunu na mózg ludzki.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *