Paprykarz przysmak legenda – historia i przepis
Paprykarz domowy
Paprykarz to tradycyjna potrawa kuchni węgierskiej, przyrządzana z mięsa i papryki, niekiedy z dodatkiem śmietany, podobna do gulaszu i często z nim mylona. W Polsce jednak paprykarz to danie rybne, której charakterystyczny smak pochodził od sprowadzanej z Nigerii przyprawy „pima”. Trochę przypominała węgierską paprykę, stąd chyba zapożyczyliśmy nazwę „paprykarz”.
Paprykarz z ryby – szczeciński patent
Polakom paprykarz kojarzy się przede wszystkim ze Szczecinem. Słynny paprykarz szczeciński powstał połowie lat 60. XX w. w laboratorium PPDiUR Gryf ze Szczecina na zlecenie szefa produkcji Wojciecha Jakackiego. Był to wytwór PRL-owskiej idei racjonalizatorskiej na zagospodarowanie odpadów po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. W latach 60-tych, złotym okresie polskiego rybołóstwa, szczecińskie przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich Gryf łowiło ryby u wybrzeży zachodniej Afryki. To właśnie tam zrodził się pomysł na paprykarz szczeciński. W tym pierwszym oryginalnym paprykarzu było mięso z ryb złowionych przy wybrzeżu Afryki, były pomidory sprowadzane z Węgier lub Rumunii, była papryczka pima, była krajowa cebula oraz trochę warzyw. Co w paprykarzu jest teraz?
Przepis na paprykarz z ryby
Domowy paprykarz z ryby to dla wielu z nas smak dzieciństwa. Ta pasta kanapkowa z ryby, ryżu i podsmażonych warzyw z koncentratem pomidorowym to prawdziwy skarb Pomorza Zachodniego. Poniżej składniki na taki jaki znacie z puszek:
włoszczyzna (mogą być po prostu 3-4 duże marchewki i 2 duże pietruszki)
200 g koncentratu pomidorowego
600-700 g ryby surowej
1 duża lub 2 mniejsze wędzone makrele
1 szklanka ryżu
2 cebule
5 łyżek oleju
sól i czarny pieprz do smaku
2 łyżki słodkiej papryki (obowiązkowo)
2 łyżeczki pikantnej papryki
Jak zrobić paprykarz z ryby
- Włoszczyznę obieramy i solimy. Gotujemy w niedużej ilości wody. Wyławiamy i trzemy na tarce (wywar zostawiamy).
- Cebule obieramy, kroimy w kosteczkę, solimy i smażymy na złoto.
- Do wywaru wkładamy cebule oraz ryby surowe (bez skóry). Gotujemy około 10-15 minut. Wyławiamy ryby i rozdrabniamy (w malakserze lub maszynce do mielenia mięsa, można widelcem). Wywar zostawiamy.
- Wędzoną makrele obieramy i mielimy.
- W wywarze gotujemy ryż.
- Mieszamy ryż z warzywami, cebulą z pomidorami, ugotowaną i wędzoną rybą, przyprawami oraz koncentratem pomidorowym i około 250 ml wrzącej wody.
- Przekładamy do słoików, zakręcamy i wstawiamy do garnka z wodą, pasteryzujemy.
Domowy paprykarz u sąsiadów
Wspominany na początku oryginalny domowy paprykarz to danie z Węgier i musimy na koniec oddać mu sprawiedliwość. Jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych potraw węgierskich. Autentyczna receptura zawiera delikatnego kurczaka w niezapomnianie bogatym, aromatycznym i kremowym sosie z papryką.
Jak zrobić węgierski domowy paprykarz
Paprykarz z kurczaka przygotowuje się zawsze z tych samych podstawowych składników: kurczaka, cebuli, czosnku, wody lub bulionu, dużej ilości papryki, pomidorów, soli, pieprzu i śmietanki. Zasadniczą rolę odgrywają tutaj w zasadzie dwa składniki – papryka i bulion.
Papryka powinna być dobrej jakości. Najlepsza węgierska papryka pochodzi z regionu Kalocsa na Węgrzech. Ma niezwykle bogaty smak i wyjątkowo żywy czerwony kolor. Przyrządzając bulion warto używać prawdziwych, wartościowych składników: świeże warzywa plus mięso z kurczaka i kości gotowane wiele godzin w dużym garnku. Oto przepis na domowy paprykarz rodem z Budapesztu:
- Podgrzewamy tłuszcz w ciężkim garnku aby zrumienić kurczaka ze wszystkich stron. Przekładamy kurczaka na talerz.
- Na tym samym oleju smażymy cebulę na złoty kolor. Dodajemy czosnek i pomidory i smażymy kolejne 2-3 minuty.
- Zdejmujemy garnek z ognia i wrzucamy paprykę, sól i pieprz, mieszamy (papryka staje się gorzka po przypaleniu). Wkładamy kurczaka do garnka i umieszczamy całość z powrotem na ogniu.
- Wlewamy bulion z kurczaka, doprowadzamy do wrzenia. Przykrywamy, zmniejszamy ogień do średniego i gotujemy przez 40 minut. Wyjmujemy kurczaka i przekładamy na talerz.
- Mieszamy mąkę ze śmietaną aby uzyskać gładką pastę. Do sosu wlewamy masę, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Gotujemy przez kilka minut, aż sos zgęstnieje. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Wkładamy kurczaka do sosu i gotujemy na wolnym ogniu.
Paprykarz z kurczaka jest tradycyjnie podawany z węgierskimi nokedli.
Paprykarz domowy zarówno w wersji rybnej czy mięsnej niezmiennie trąci PRL-em. Najbardziej bliski naszym sercom paprykarz szczeciński – legendarna potrawa turystów i studentów jest znana każdemu Polakowi. Polskie połączenie tradycji kulinarnych Senegalu i Węgier. Prawdziwa kuchnia fusion w dobie siermiężnego komunizmu.
Dodaj komentarz