Nietypowe potrawy wigilijne

Planujesz dużą kolację wigilijną w gronie rodziny albo znajomych, na których chcesz zrobić naprawdę dobre wrażenie? Jeżeli lubisz zaskakiwać swoimi pomysłami na potrawy, koniecznie przetestuj mało znane potrawy wigilijne, które choć nie należą do tych najpopularniejszych, to jednak mogą skraść serca wielu osób. Nie wiesz co może zaskoczyć Twoich gości? W dzisiejszym artykule poznasz nasze pomysły na nietypowe potrawy wigilijne, dzięki którym ta kolacja przejdzie do historii jako naprawdę wyjątkowa.

Oryginalne potrawy wigilijne: kulebiaki do barszczu

Dość trudne w wymowie słowo „kulebiak” pochodzi z języka niemieckiego od jeszcze trudniejszego „Kohlgeback”, które oznacza tyle co ciasto nadziewane kapustą. Pomimo niemieckiego rdzenia, ta potrawa wywodzi się z kuchni słowiańskiej, a dokładniej – rosyjskiej. Według tradycji jest to duży, pieczony pieróg z nadzieniem w formie mięsnej, warzywnej albo rybnej. Na potrzeby kolacji wigilijnej polecamy, aby do ciasta przygotować farsz kapuściany. W takiej właśnie postaci występuje w kuchni polskiej.

Kulebiaki podczas kolacji wigilijnej będą dobrze prezentować się na stole i mogą być podawane wraz z barszczem z czerwonych buraczków, chociaż smakują znakomicie również jako samodzielna przekąska.

Nietypowe potrawy wigilijne – Jak wykonać kulebiaki? 

Aby je wykonać potrzebny będzie:

  • Farsz kapuściano-grzybowy, czyli gotowana kapusta z grzybami przyprawiona w sposób, który najbardziej odpowiada domownikom oraz ciasto drożdżowe.
  • Rozwałkowane ciasto należy pokroić na prostokąty.
  • Farsz nakładaj na krótszy bok figury, a następnie zwijaj prostokąt.
  • Przed pieczeniem domowe kulebiaki warto posypać makiem lub sezamem i posmarować rozkłóconym jajkiem, aby pięknie się zarumieniły.

Nietypowe potrawy wigilijne mogą smakować świetnie podane z daniami, które są często widywane na stołach.

Pomysł na potrawy wigilijne na ciepło – krokiety z pieczarkami

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami będzie inne ciepłe danie z pieczarkami – krokiety. Tego rodzaju przysmak wymaga nieco przygotowań, ale zdecydowanie warto poświęcić mu chwilę. Potrzebne będzie tradycyjne ciasto naleśnikowe bez cukru, w które po usmażeniu będziemy owijać farsz.

Do przygotowania nadzienia przyda się ząbek czosnku, oczyszczone i przetarte przez sitko pieczarki oraz mała cebula pokrojona drobną w kostkę. Wszystkie te składniki trafiają na patelnię wraz z olejem, gdzie trzeba będzie je przyprawić solą oraz pieprzem. Kiedy farsz wystygnie, dodaj do niego starty ser na dużych oczkach, wymieszaj i nałóż cały farsz na usmażone ciasto naleśnikowe. W kolejnym kroku w głębszym talerzu na zupę albo w misce rozkłóć jajko, a w innym pojemniku przygotuj trochę bułki tartej.

Nasze zwinięte w naleśnik krokiety trafiają w pierwszej kolejności do naczynia z jajkiem, dalej do bułki tartej, a w dalszym ciągu na rozgrzaną patelnię. Wigilijne krokiety najlepiej smakują na gorąco, ale te już gotowe można podgrzać w razie potrzeby.

Potrawy wigilijne inaczej – a może gołąbki?

Czy gołąbki zawsze muszą być z mięsem i ryżem? A kto tak powiedział? W świecie, w którym królują niestandardowe potrawy wigilijne nawet gołąbki mogą przybrać taką formę, że każdy po nie sięgnie 24 grudnia. Wigilijne gołąbki z ziemniakami, grzybami i cebulką to znakomity sposób nie tylko na zaskoczenie wszystkich gości, ale też na bardzo szybkie danie.

  • Przygotuj grzyby i zalej je wodą, aby rozmiękły. Najlepsze będą prawdziwki, choć jeżeli masz w domu innego rodzaju grzyby suszone, mogą okazać się równie dobrym wyborem.
  • Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce.
  • Przygotuj liście kapusty do gołąbków i obgotuj je.
  • W kolejnym kroku przygotuj cebulę – oczyść ją i pokrój w drobną kostkę.
  • Grzyby zmiel na maszynce lub również pokrój na bardzo drobno.
  • Wszystkie składniki do farszu, a więc grzyby, ziemniaki i cebulę wymieszaj i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
  • Do wszystkiego warto dodać również trochę surowej kaszy gryczanej – zwłaszcza gdy nadzienie jest dość wodniste, ponieważ kasza w trakcie gotowania spęcznieje i wchłonie wodę.
  • Farsz gołąbkowy należy teraz owinąć wcześniej przygotowanymi listkami kapusty i dusić pod przykryciem w piekarniku.

Dania takie jak to pokazują, że alternatywne potrawy wigilijne mogą mieć naprawdę wspaniały smak.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *