Nalewki na wódce

Krótka historia nalewki – słowo nalewka znane jest już chyba każdemu Polakowi. Nie każdy jednak wie, jak nalewki pojawiły się w Polsce. Najprawdopodobniej nalewka przybyła z Francji w XVI wieku wraz z królem Henrykiem Walezym. Złoty okres polskiego nalewkarstwa datuje się na XVIII i XIX wiek. Niestety, rozwój tej tradycji zastopowała wojna i okres PRL, chociaż ludzie nadal produkowali domowe nalewki na wódce, to bardziej popularna była domowa produkcja bimbru.

Co można nazwać nalewką?

Aby nazwać napój alkoholowy nalewką, musi on zostać poddany procesowi maceracji, czyli zalania składników alkoholem. Proces ten wydobywa i utrwala smaki oraz aromaty wykorzystywanych składników. Alkohol, który wykorzystuje się do maceracji, powinien mieć od 35% do 96% procent. Niektórzy zalewają macerat ginem, koniakiem lub winem, jednak jest to bardzo rzadkie. Aktualnie najbardziej popularne są nalewki na wódce lub spirytusie.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Jakie są nalewki na wódce?

Wśród nalewek na wódce można wyróżnić dwa podstawowe podziały. Pierwszy z nich to podział na nalewki wytrawne i słodkie. Drugim podziałem jest wyróżnienie ze względu na macerowany składnik, tutaj głównie można znaleźć nalewki owocowe i ziołowe.

Nalewki słodkie

Słodkie nalewki na wódce należą aktualnie chyba do najbardziej popularnych w Polsce. Swoją słodycz zawdzięczają cukrowi, który używany jest w procesie maceracji. W słodkich nalewkach cukier często “zabija” smak alkoholu, dzięki czemu idealnie sprawdzą się dla ludzi, którzy nie przepadają za mocnym smakiem alkoholu.

Nalewki wytrawne

Nalewki wytrawne są idealne dla osób, które nie przepadają za słodkościami. Od nalewek słodkich różnią się tym, że podczas procesu maceracji nie dodaje się do nich cukru. Do nalewki wytrawnej wystarczy wódka i dowolne składniki do macerowania.

Nalewki ziołowe

Nalewki ziołowe ponownie zyskują na popularności ze względu na ich właściwości zdrowotne. Alkohol potrafi wyciągnąć z ziół substancje, których nie da się uzyskać, rozpuszczając je na przykład w wodzie. Ziołowe nalewki z wódki można tworzyć na przykład z kopru włoskiego, ziela tymianku, mięty pieprzowej, a także z kwiatów mniszka lekarskiego.

Ziołowe nalewki idealnie sprawdzają się przy niestrawnościach.

Nalewki owocowe

Nalewki owocowe to chyba najpopularniejszy rodzaj tego trunku. Tak jak w przypadku ziół, alkohol pomaga wydobyć z owoców to, czego nie można wydobyć, rozpuszczając je z wodą. Nalewki owocowe często wykorzystywane są w leczeniu przeziębień i grypy. Szczególnie dobrze sprawdzają się do tego nalewki malinowe, porzeczkowe oraz aroniowe.

Z czym podawać nalewki?

Tak jak dania do wódki są wszystkim doskonale znane, tak z daniami do nalewek można mieć problem. Do wytrawnych nalewek najlepiej podawać pikantne przekąski. Trunki półsłodkie i półwytrawne idealnie sprawdzą się do wszelkiego rodzaju mięs. Słodkie i gęste nalewki powinno podawać się z deserami, na przykład do lodów lub ciast.

Ważne

Dobrym zwyczajem jest, aby nalewki z wódki nie pić zbyt dużo. Jednocześnie nalewki wytrawne powinno się pić na jeden raz, a słodkimi delektować łyczek po łyczku.

Nalewki na wódce przepisy

Warto znać kilka podstawowych przepisów na nalewki z wódki i wykorzystać je w trakcie sezonu na owoce. Jeżeli uda się jedna nalewka z wódki, przepisy są bardzo podobne, dlatego powinna udać się też następna.

Nalewka truskawkowa

Wykonanie nalewki truskawkowej to idealny sposób na zachowanie lata w butelce!

Składniki:
  • 0,75 litra wódki
  • 1 kilogram truskawek
  • kilka listków mięty
  • ¼  kilograma cukru

Wykonanie takiej nalewki jest bardzo łatwe, jednak wymaga cierpliwości. Przepis na nalewkę krok po kroku wygląda tak:

  1. Najpierw należy pokroić truskawki.
  2. Truskawki trzeba wsypać do słoika w formie warstw, każdą warstwę należy zasypać cukrem.
  3. Słoik z truskawkami i cukrem należy odstawić w jasne miejsce na dwa dni – truskawki muszą puścić sok.
  4. Po tym czasie owoce należy zalać wódką i dodać miętę.
  5. Owoce zalane wódką powinny leżeć w chłodnym i ciemnym miejscu przez około 3 tygodnie.
  6. Gdy miną 3 tygodnie, zawartość słoika należy zlać przez gęste sito i przelać do butelek.

Proces ten będzie podobny dla każdej nalewki na wódce, różniąc się na przykład ilością cukru lub owoców. Najlepiej spróbować samemu i wypracować własny przepis.

Porada

Truskawki nasączone alkoholem, które zostały po wykonywaniu nalewki, warto zachować i dodać na przykład do ciasta lub wykorzystać do robienia drinków.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.