Nalewka z szałwii – leczniczy trunek doskonały na wiele dolegliwości

nalewka z szalwii

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju zioła potrafią pomóc w rozprawieniu się z wieloma dolegliwościami. Wśród sporej grupy leczniczych roślin na uwagę niewątpliwie zasługuje szałwia. Wyciąg z szałwii czy syrop z szałwii na zimę to znane i powszechnie stosowane środki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że lecznicze cechy posiada również nalewka z szałwii. Jakie właściwości ma szałwia lekarska? Jak przygotować pyszną nalewkę z jej wykorzystaniem?

Szałwia lekarska – mnóstwo korzyści ukrytych w liściach

Szałwia lekarska od wielu lat stosowana jest jako przyprawa i środek leczniczy. Liście rośliny zawierają sporo witamin i związków mineralnych, które pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Roślina zawiera kwasy wielofenolowe, prowitaminę A, witaminy B, C, a także sole mineralne. Ceniona jest za działanie przeciwpotne, przeciwzapalne oraz dezynfekujące. Szałwia używana jest także miejscowo na skórę. Okłady z rośliny przyspieszają leczenie grzybicy i koją miejsca, które uległy oparzeniu bądź odmrożeniu.

Nalewka z szałwii lekarskiej

Wiele zdrowotnych właściwości, jakie posiada szałwia, sprawia, że wykorzystywana jest na coraz więcej sposobów. Nalewka szałwiowa plasuje się na ich czele. Jest ona niezwykle prosta do wykonania, a jej ciekawy smak zaskoczy nie jednego konesera domowych trunków. Jak przygotować nalewkę z tej leczniczej rośliny?

Przepis na nalewkę z szałwii – składniki:
  • około 300 gram świeżych lub ususzonych liści szałwii,
  • 500 mililitrów wódki 40%,
  • 300 mililitrów spirytusu 90%,
  • 150-200 gram cukru.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przepis na nalewkę z szałwii – wykonanie krok po kroku:

Nalewka z szałwii świeżej wymaga dokładnego zebrania liści. Muszą być one zielone, pozbawione wszelkich przebarwień i innych uszkodzeń. Konieczne jest również przygotowanie słoika. Powinien mieć on przynajmniej 3 litry i być dokładnie umyty, a najlepiej wyparzony.

  1. Zebrane liście starannie umyć i wrzucić do przygotowanego wcześniej słoika.
  2. Liście w słoiku można delikatnie ugnieść. Dzięki temu wydobędziemy z nich większy aromat.
  3. Do liści wsypać cukier i zalać mieszanką alkoholi.
  4. Dokładnie zakręcić słoik i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na około 2 tygodnie.
  5. Każdego dnia potrząsać zawartością słoika.
  6. Po odstaniu starannie przecedzić nalewkę (można użyć do tego gazy bądź bardzo drobnego sitka) i przelać do odpowiednio przygotowanych słoików czy butelek.
  7. Nalewka powinna odstać jeszcze przynajmniej miesiąc. Po tym czasie nadaje się do spożycia.

nalewka z szalwii przepis

Nalewka szałwiowa – właściwości

Nie da się ukryć, że trunek bazujący na liściach konkretnej rośliny czerpać będzie z niej to, co najlepsze. Toteż nalewka z szałwii, podobnie jak sama roślina ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpotliwe. Co istotne ma ona również działanie estrogenne, często więc polecana jest kobietom będącym w okresie menopauzy lub posiadającym zaburzenia miesiączkowania. Trunek hamuje również działanie androgenów, których nadmiar może przyczynić się do przerostu gruczołu krokowego.

Jeżeli chcesz poznać więcej przepisów na nalewki zapraszamy poniżej:

oraz wiele innych znajdziesz tutaj

Nalewka z szałwii – zastosowanie

Nalewka z szałwii ma również szereg innych zastosowań. Przez wiele osób traktowana jest jako najlepsza forma walki z problemami przewodu pokarmowego, w tym głównie z niestrawnością, ale również biegunką czy nudnościami.

W tym celu zalecane jest picie łyżeczki trunku rozpuszczonej w 1/4 szklanki wody dwa do trzech razy na dobę. Poprawa widoczna jest niemal od razu. Przede wszystkim zmniejszeniu ulega ból, który towarzyszy wyżej wymienionym dolegliwościom.

Nalewka z szałwii w niewielkich ilościach polecana jest również kobietom, które skończyły karmić, lecz nie mogą poradzić sobie z nawałem mleka w piersiach. Kiedy dopadnie nas ból zęba bądź dziąseł warto przygotować płukankę (nalewka plus woda), która pomoże zmniejszyć stan zapalny toczący się w jamie ustnej.

Nalewka z szałwii to trunek charakteryzujący się nie tylko doskonałym smakiem, ale również czerpiący wszystko to, co najlepsze z liści tej leczniczej rośliny. Naprawdę warto zaopatrzyć się więc chociaż w jedną buteleczkę, by w razie czego szybko zmniejszyć dolegliwości ze strony organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *