Nalewka z jarzębiny

Jarząb zwyczajny to drzewo, które można spotkać w stanie dzikim na ternie całej Polski. Dorasta ono do pięciu metrów, a jego wyraziście pomarańczowe owoce, które wydaje na jesień są tak charakterystyczne, że chyba każdy je kojarzy. Nalewka z jarzębiny pospolitej, przetwory takie jak dżemy czy soki to powszechne wyroby w dawnych obyczajach i w kuchniach naszych babć. Ich smak jest delikatny i posiada nutę goryczki. Owoce tego pięknego drzewa są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe, posiadają bowiem wiele witamin i minerałów korzystnych dla ludzkiego organizmu. Nalewka z jarzębiny w nowoczesnej kuchni? – oczywiście!

Jakie owoce są zbierać na jarzębinówkę?

Najlepsze do przyrządzenia są zdrowe, dojrzałe i nieuszkodzone owoce jarzębiny. Po zbiorze zawsze należy sprawdzić czy na ich powierzchni nie ma ciemnych plam i przebarwień. Po wstępnym przeglądzie zawsze należy usunąć ogonki z jarzębiny oraz rozdzielić owoce.

Nalewka z jarzębiny, przepis, który musisz znać

Nalewka z jarzębiny to trunek o wykwintnym smaku. Jej przygotowanie jest proste, dlatego mogą przyrządzać ją nawet osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z robieniem przetworów. Jak przygotować jarzębinówkę?

Składniki:

  • pół cytryny
  • pół kilograma cukru lub miodu
  • pół kilograma owoców jarzębiny
  • pół litra spirytusu
  • pół litra wody

Sposób przygotowania:

Po zebraniu należy umyć przebrane owoce oraz przelać je gorącą wodą. Jeżeli zbieramy po przymrozkach nie ma konieczności mrożenia jarzębiny. Zmiękczone wrzątkiem owoce przekładamy do dużego, czystego słoika. Teraz można już zmieszać składniki. Najpierw wsypujemy owoce i zasypujemy je cukrem oraz skrapiamy cytryną. Do środka wlewamy również płynne składniki czyli wodę i spirytus. Tak przygotowany słoik mieszamy kilka razy potrząsając, a następnie odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na trzy tygodnie. Po tym czasie można odsączyć owoce oraz zlać jarzębinówkę do butelek lub karafek.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka z jarzębiny z mrożonych owoców

Nalewkę z jarzębiny można przygotować również na bazie mrożonych owoców. Etap mrożenia w zamrażarce jest konieczny w przypadku jeżeli zbieramy owoce wczesną jesienią przed przymrozkami. Jak należy to zrobić? Czyste i przebrane owoce wystarczy wsypać do miski lub torebki, a następnie włożyć na godzinę do zamrażarki. Później wyciągamy je oraz czekamy aż się odmrożą. Teraz można już przystąpić do robienia jarzębinówki.

Nalewka z jarzębiny, właściwości

Poza wyśmienitym smakiem nalewka z jarzębiny posiada również działanie zdrowotne. Owoce jarzębiny, podobnie jak jarzębinówka moją korzystne właściwości dla układu pokarmowego. Picie niewielkiej ilości trunku z jarzębiny poprawia pracę jelit, wspiera wątrobę i pęcherzyk żółciowy oraz jest pomocne przy przewlekłych biegunkach na tle bakteryjnym. Wiele osób uważa, że owoce jarzębiny są trujące, dlatego, że zawierają kwas parasorbowy o działaniu przeczyszczającym. Warto jednak wiedzieć, że ulega on przemianie na nieszkodliwy związek właśnie po przemrożeniu owoców. Dodatkowo należy pamiętać, że owoce jarzębiny to bogactwo witamin takich jak C, A, K oraz z grupy B. Znajdują się w nich także spore ilości beta karotenu oraz mikroelementów takich jak magnez, miedź, mangan czy sód, które konserwują się w przetworach alkoholowych.

Co jeszcze można przyrządzić z owoców jarzębiny?

Owoce jarzębiny dają wiele możliwości przyrządzania przetworów. Można przyrządzać z nich pyszne konfitury i powidła, które świetnie pasują do dań mięsnych takich jak pieczenie, szczególnie z dziczyzny. Z jarzębiny można gotować również soki, które po pasteryzacji można przechowywać całą zimę. 

Historia jarzębinówki

Nalewka z jarzębiny jest znana w różnych postaciach od XVI wieku. Dawniej przyrządzano ją z dodatkiem ziół oraz pędów sosny, co nadawało jej leśnego aromatu. Jarzębinówka jest bardzo związana z Polską, gdzie jej wyrób jest znany od wieków. Tradycyjna odmiana małopolskiej nalewki z jarzębiny,  jarzębiak izdebnicki był produkowany od XIX wieku w lokalnych gorzelniach. Obecnie jest on wyrobem  wpisanym na małopolską listę produktów regionalnych, dzięki czemu jej skład jest zachowany w formie niezmienionej do dzisiaj.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *