Nalewka z buraków z miodem gryczanym i cytryną – właściwości i przepis

nalewka z buraków

Nalewka buraczana wspomaga pracę układu trawiennego oraz leczenie różnych dolegliwości. Jako że wspomaga odporność organizmu, jest godna polecenia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy często się przeziębiamy. Ten oryginalnie wyglądający trunek nazywany jest „byczą krwią” i wiele osób ceni go nie tylko za właściwości prozdrowotne, lecz również smak. Jak zrobić zdrową i pyszną nalewkę z buraków?

Nalewka z buraków – właściwości

Buraki to tanie, łatwo dostępne warzywo, które znajdziemy w każdym sklepie. Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Świetnie sprawdza się w roli soku, który poleca się pić co jakiś czas, aby uzupełnić ewentualne niedobory żelaza. Jakie korzyści daje nalewka z buraków? Właściwości tego trunku warto wykorzystać przede wszystkim, gdy zaczynamy źle się czuć. Dobrze przyrządzona nalewka z buraków z miodem gryczanym i cytryną powinna od razu postawić nas na nogi dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych.

Nalewka buraczana – składniki odżywcze

Warto wiedzieć, że burak zawiera m. in.:

  • żelazo
  • wapń
  • prowitaminę A
  • witaminę C
  • witaminy z grupy B

Dodatkowo, w buraku znajdziemy aminokwasy oraz alkaloidy. To bogate źródło kwasów organicznych, cukrów i soli mineralnych. Dzięki tym składnikom, nalewka z buraków jest niesamowicie zdrowa. Dodaje energii, chroni przed chorobami oraz zapobiega niedoborom witamin.

Nalewka z buraków – przepis

Robiąc nalewkę z buraków, musimy koniecznie postarać się o warzywa najwyższej jakości, które będą przepełnione witaminami. Najlepiej sprawdzą się oczywiście te pochodzące z własnego ogródka, ale możemy też udać się na targ bądź do warzywniaka. Lepiej unikać warzyw z supermarketów, bo będą one mocno spryskane. Czym kierować się podczas wyboru buraków? Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na wygląd buraków. Wybierzmy te małe i młode, najlepiej z upraw ekologicznych – wtedy wyjdzie nam najlepsza nalewka z buraków. Przepis jest prosty i intuicyjny, jednak wymaga cierpliwości. Efektami będziemy mogli cieszyć się dopiero po paru miesiącach.

Jeżeli interesują Cię także inne nalewki poznaj przepis na naszą nalewkę z bursztynu.

Nalewka z buraków – jak zrobić? Potrzebne składniki

  • 5 buraków
  • litr spirytusu 60%
  • cukier (1,5 szklanki)
  • jedna cytryna
  • miód gryczany (2 łyżki)
  • kora cynamonu
  • szklanka wody

Nalewka z buraków inaczej krok po kroku

Nalewka z buraków – jak zrobić? Wystarczy podążać za podanymi poniżej wskazówkami.

  1. W pierwszej kolejności należy obrać buraki, zetrzeć na tarce i umieścić je razem z sokiem np. w słoju lub gąsiorze.
  2. Następnie można zabrać się za przygotowanie syropu cukrowego. Cukier trzeba rozpuścić w gorącej wodzie. Potem dodać trochę cynamonu, wedle preferencji, i zagotować wodę. Zebrać osadzającą się na wierzchu pianę.
  3. Po wystudzeniu syropu cukrowego, zalać nim przygotowane wcześniej buraki. Naczynie zostawić zamknięte na dobę.
  4. Następnego dnia odcedzić sok buraczany. Dodać do niego miód gryczany i powoli dolać alkohol.
  5. Naczynie musi zostać odstawione w ciemne miejsce na ok. 3 miesiące. Nalewka z buraków inaczej nie nabierze właściwego smaku. Potem do nalewki należy dodać sok z cytryny i przelać ją do butelek (wcześniej wyparzonych).
  6. Znów zostawić na trzy miesiące. Po tym czasie nalewka z buraków jest gotowa do spożycia – powinna się sklarować oraz mieć właściwy smak.

Nalewka z buraków – kiedy i jak stosować?

Ilość nalewki, jaką zaleca się pić na raz, wynosi 25 ml. Taką ilość można przyjmować między posiłkami na poprawę trawienia. U kogo najlepiej się sprawdzi? Przede wszystkim u osób, które mają problemy z trawieniem. Nalewka z buraków z miodem gryczanym i cytryną świetnie działa na żołądek. Jest naturalnym środkiem łagodzącym, który sprawi, że będziemy mogli zapomnieć o niestrawności i bólu brzucha. Co więcej, buraki wspomagają liczne funkcje organizmu. Wspomagają m. in. leczenie anemii za sprawą wysokiej zawartości żelaza. Nalewkę zaleca się też pić przy wszelkiego rodzaju infekcjach, takich jak grypa czy przeziębienie. Nie zaszkodzi picie nalewki w wypadku chorób serca.

Przeciwwskazania nalewki z buraków

Warto zaznaczyć, że sok z buraka nie jest polecany przy każdym rodzaju schorzeń. Lepiej unikać tych warzyw m. in. przy dnie moczanowej, kamicy nerkowej oraz reumatyzmie. Wynika to z obecności szczawianów w burakach – mogą one zaostrzyć objawy wymienionych chorób. Przeciwwskazania nalewki z buraków to też niskie ciśnienie – po zbyt długim czasie spożywania, może pojawić się niedociśnienie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *