Nalewka porterówka

Porter to ciemne piwo, które ma mocny smak. Pochodzi z Anglii, a jego barwa waha się w granicach od rubinowej do nawet czarnej. Jest to piwo, które można pić samo albo można stworzyć z niego nalewki. Powstała z niego nalewka porterówka.

Piwo Porter – jakie ma właściwości?

Piwo Porter zawiera wodę, cukry, sole mineralne, witaminy i białka. Ma w sobie dużo magnezu, cynku ,fluoru i fosforu. Posiada lecznicze właściwości. Zaleca się je przy problemach z anemią, sercem i przy nadciśnieniu. Picie go może uchronić przed zaćmą oraz cukrzycą. Może także wzmocnić kości i pomóc w leczeniu chorób nerek.

Nalewka porterówka – czym się charakteryzuje?

Porterówka nalewka jest smakowo podobna do niegdyś popularnych cukierków nazywanych kukułkami. Trunek ten ma lekko słony smak. Jej smak urzeka wielu. Gdy raz się jej spróbuje chce się zrobić ją samemu, żeby mieć zawsze pod ręką. Co najważniejsze nie musi długo leżakować. Można ją pić nawet po 3 dniach od odstawienia, chociaż im dłużej stoi tym lepiej. Jak więc wygląda przepis na porterówkę?

Nalewka porterówka przepis

Aby powstała nalewka porterówka składniki powinny być następujące:

– 2 butelki ciemnego piwa Porter
– cukier
– kilka łyżeczek kawy rozpuszczalnej
– cukier wanilinowy albo laska wanilii
– około garść rodzynek
– 0,5 l spirytusu
– miód

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka porterówka jak zrobić?

Jak powstaje porterówka z miodem, czyli w jaki sposób połączyć składniki, żeby nalewka się udała? Piwo należy wlać do garnka i dodać do niego cukier wedle uznania oraz torebkę cukru wanilinowego. Wszystko razem podgrzać. Podgrzewać w maksymalnie 40 stopniach C. Należy robić to na małym ogniu. Cukier ma się rozpuścić, a z piwa musi ulotnić się piana. Gdy tak się stanie należy dodać kilka łyżeczek miodu, kawę rozpuszczalną oraz rodzynki. Wymieszać, aby składniki się połączyły. Odstawić do wystudzenia.

Jak wystygnie przelać płyn do słoja. Zalać spirytusem. Zamiast spirytusu można użyć wódki w zależności od tego jak mocną chce się zrobić nalewkę. Można także wlać oba te alkohole zachowując proporcje. Porterówka powinna stać w słoiku około 3 dni. Smaki muszą się przegryźć. Po tym czasie nalewka jest gotowa, ale oczywiście im dłużej stoi tym lepszy będzie miała smak. Po kilku dniach nalewkę należy przefiltrować i przelać do karafek. Zamknąć i odstawić.

Nalewka porterówka ciekawostki

W związku z dostępnością składników przez cały rok można zacząć ją przyrządzać w każdej chwili. Najlepiej używać laski wanilii zamiast cukru wanilinowego. Porterówka ma działanie rozgrzewające.

Smorodinówka

Smorodinówka to półwytrawna nalewka lecznica na bazie czarnej porzeczki. W niektórych regionach zamiast spirytusu do jej powstania używa się bimbru. Piwo Porter jest używane do produkcji niektórych rodzajów bimbru. Nazwa smorodinówka wywodzi się z Kresów Wschodnich, gdzie na czarne porzeczki mówi się „smorodina”. Nalewka ta na początku jest ciemnoczerwona. Po czasie staje się purpurowa. Ma wyrazisty smak oraz mocny aromat owoców czarnej porzeczki. Korzystnie jest ją pić, gdy ktoś ma problemy z trawienie, a także przy bólu gardła oraz nieżycie górnych dróg oddechowych.

Jak przygotować smorodinówkę?

Do przygotowania klasycznej smorodinówki potrzebne będą następujące składniki:

– 2 l czarnej porzeczki
– wódka
– kilka goździków
– 2 laski wanilii
– kora cynamonu
– cukier
– kilka łyżek miodu

Jak powstaje nalewka?

Czarne porzeczki należy obrać. Poodcinać ogonki i szypułki. Następnie włożyć do słoja. Lekko zmiażdżyć. Dodać kilka goździków, laski wanilii oraz około 3 centymetrów kory cynamonowej. Tak powstały produkt zalać wódką. Alkohol musi przykryć owoce. Po tym wszystkim należy zamknąć słój i odstawić w słoneczne, ciepłe miejsce na około 2 miesiące. Płynem należy wstrząsać co jakiś czas, żeby składniki się wymieszały. Następnie zlać płyn, a owoce zasypać cukrem. Dodatkowo można dodać do cukru kilka łyżeczek miodu. Odstawić na 7 dni. Od czasu do czasu potrząsać. Po rozpuszczeniu cukru zlać syrop z owoców i połączyć go z nalewką. Całość przefiltrować. Można użyć do tego gazy. Kolejno zlać płyn do butelek i odstawić. Nalewka powinna leżakować minimum 6 miesięcy.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *