Na co pomaga herbata z krwawnika?

herbata z krwawnika

Zastanawiasz się na co pomaga herbata z krwawnika? Nie wiesz co to jest krwawnik? Chętnie odpowiemy na te pytania w poniższym artykule!

Krwawnik – jeden z podstawowych surowców leczniczych. Krwawnik to bylina wieloletnia, spotykana bardzo często w naszych warunkach klimatycznych na polach i łąkach, ale znana praktycznie na całym świecie. Roślina ta posiada walory dekoracyjne oraz lecznicze – znane już od starożytności. Może być stosowana zewnętrznie w formie olejków, maseczek, kremów, maści, okładów lub wewnętrznie – naparów. Łacińska nazwa krwawnika Achillea millefolium wzięła się stąd, że w mitologii zawarta jest informacja o tym, że Achilles okładał swoje rany krwawnikiem.

Jak wygląda krwawnik?

Krwawnik można spotkać przede wszystkim na łące. Jest to gatunek z rodziny astrowatych. Wyrasta na wysokość 50-80 cm. Ma wysoką, rzadko ulistnioną łodygę zakończoną rozgałęzieniami, z których wyrastają kwiaty. Są to drobne kwiatuszki zbite w płaskie kwiatostany, w kolorze zależnym od odmiany krwawnika. Najpopularniejszy jest kolor biały. Inne często spotykane to: różowy, pomarańczowy, żółty, czerwony i kremowy. Kwitnie od lipca do października i wytwarza silny, charakterystyczny zapach.

Liście krwawnika

Krwawnik posiada liście pierzastosieczne, przypominające nieco przekrojem liście paproci. Są one ciemnozielone, lancetowate i delikatnie owłosione. Listki są drobne, podwójne lub potrójne i mają biały szpic. Także są wykorzystywane w ziołolecznictwie i do przyrządzania naparów.

Herbata z krwawnika

Krwawnik dostępny jest zarówno w aptekach jak i sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnością. Napar przygotowuje się, zalewając łyżeczkę ziela gorącą wodą. Następnie należy poczekać około piętnastu minut, by krwawnik się zaparzył, a na koniec odcedzić. Jeśli chcemy wydobyć pełnię drogocennych właściwości, parzymy krwawnik przez dłuższy czas, czyli pół godziny i pod przykryciem. Można korzystać również z mieszanek ziołowych.

Ile razy dziennie można pić herbatę z krwawnika?

Zaleca się picie naparu dwa razy dziennie. Nie wolno przekraczać tej dawki, gdyż zioło to ma swoje skutki uboczne. Przede wszystkim może działać silnie uczulająco ze względu na dużą ilość olejku eterycznego. Nadmierna ilość powoduje zatrucie objawiające się bólem głowy oraz lekkim oszołomieniem. Pojawienie się tych objawów to sygnał, by natychmiast przerwać stosowanie krwawnika.

Na co pomaga herbata z krwawnika

Na co pomaga herbata z krwawnika?

Krwawnik zawiera wiele cennych substancji:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • żywice,
  • cholinę,
  • seskwiterpeny,
  • kwas mrówkowy i salicylowy,
  • sole mineralne,
  • witaminy A,C i K,
  • żelazo,
  • cynk,
  • miedź.

Herbata z krwawnika – pomoc w walce z trądzikiem

Krwawnik pomaga usuwać toksyny z organizmu, co przyczynia się do oczyszczenia skóry. Ponadto ta roślina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające, więc sprawdza się szczególnie, gdy chcemy pozbyć się trądziku lub ograniczyć powstawanie zmarszczek i zmniejszyć pory. Krwawnik wpływa na skórę kojąco, antyseptycznie i ujędrniająco. Zawarty w nim azulen działa pozytywnie na skórę tłustą. Pomaga również skórze naczynkowej, zwężając naczynia krwionośne. Przyspiesza gojenie się ran i wszelkich stanów zapalnych skóry. Naparem można przemywać skaleczenia.

Dolegliwości przewodu pokarmowego

Krwawnik pomaga na brak apetytu, przyspiesza trawienie pokarmu, pobudza wątrobę do działania, niweluje nudności. Dzięki swoim właściwościom ściągającym jest stosowany w przypadku leczenia biegunek, kolek, wzdęć, wrzodów żołądka. Łagodzi stany zapalne żołądka i jelit oraz pomaga na zaburzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zapalenie gardła i jamy ustnej

Napar z krwawnika jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia zapalenia gardła, zwłaszcza jeśli napar przygotowywany jest z kwiatów, które posiadają największe właściwości przeciwzapalne. Podnosi też odporność i wzmacnia osłabiony organizm, co jest istotne podczas leczenia choroby. Płukanka naparem z krwawnika pomaga przy stanie zapalnym jamy ustnej, błony śluzowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu trudno gojące się rany.

Herbata z krwawnika a stan zapalny

Krwawnik znany jest ze swojego zastosowania przy kobiecych przypadłościach. Sama nazwa tej rośliny wskazuje na to, że jest skuteczny w ograniczaniu krwawienia, na co ma wpływ achilleina. Może więc znacząco pomóc przy obfitych miesiączkach, łagodzi też bóle menstruacyjne spowodowane skurczami i pomaga uregulować cykl menstruacyjny.

Chroni przed powstawaniem i pomaga w leczeniu stanów zapalnych pochwy, sromu, macicy, jajników i upławów. Łagodzi także nieprzyjemne objawy menopauzy ze względu na znajdujące się w nim fitoestrogeny. Wykorzystuje się go też w leczeniu niektórych chorób związanych z produkcją hormonów płciowych, np. torbiela jajnika. Warto pić krwawnik profilaktycznie, w celu zapobiegania powstawania torbieli.

Oprócz powyższych krwawnik posiada jeszcze inne właściwości lecznicze:
  • przeciwartretyczne,
  • moczopędne,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • pobudza wytwarzanie krwinek czerwonych.

Herbata z krwawnika posiada szerokie spektrum zastosowania w ziołolecznictwie. Jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych, pokarmowych i skórnych. Jest to bardzo popularna roślina, a napar z niej jest bardzo łatwy w przygotowaniu

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.