Morwa – rodzaje i właściwości

Morwa jest rodzajem dużych krzewów albo niewielkich drzew liściastych. Pochodzi z rodziny morwowatych. Należy do niej kilkanaście gatunków, które rosną w we wschodniej części Azji i południowej części Ameryki Północnej oraz zachodniej części Ameryki Południowej. Morwa pojawia się także jako roślina introdukowana, czyli przeniesiona z pierwotnego siedliska oraz zdziczała na różnych obszarach. Najbardziej rozpowszechniona jest morwa biała. Uprawia się ją także w Polsce. Poza tym występuje także morwa czarna i morwa czerwona. Morwa jest często uprawiana jako drzewko ozdobne. Ma jadalne owoce oraz działanie lecznicze.

Uprawa morwy

Morwy białą, czerwoną i czarną uprawia się w podobnych warunkach. Gleba musi być przewiewna, piaszczysta i lekka. Najlepiej, żeby miejsce było nasłonecznione. Powinno się okrywać młode rośliny na zimę. Starsze drzewa są odporne na mróz. O sadzonki należy dbać podlewając je odpowiednią ilością wody i organicznego nawozu.

Morwa czerwona

Morwa czerwona (łac. Morus rubra) jest dużym krzewem albo niewielkim drzewem. Często sadzi się ją w ogrodach. Jest zazwyczaj uprawiana dla owoców. Jest rośliną jednopienną. Drzewko sięga nawet do 15 m wysokości. Ma owalne liście. Jej kwiaty pojawiają się w okolicach maja i czerwca. Kwiaty żeńskie i męskie morwy czerwonej różnią się między sobą. Najważniejszy w morwie czerwonej jest owoc. Owoce są słodkie i lekko kwaśne w smaku, pojawiają się w okolicach sierpnia i są podobne do owoców morwy czarnej oraz białej. Owoce są koloru czerwonego i przypominają jeżyny. Morwę czerwoną często sadzi się w parkach i ogrodach.

Morwa czerwona właściwości

Z morwy można zrobić wyciąg, który jest stosowany w przypadku opryszczki i kaszlu. Dobrze sprawdza się także przy leczeniu cukrzycy. Z morwy można również zrobić herbatę, która ma działanie odchudzające.

Morwa czerwona ciekawostki

W starożytnej Grecji morwa czerwona była uważana za drzewo Boga. Uznawano ją także za symbol rozumu.

Morwa czarna

Morwa czarna ma wiele właściwości, które wpływają korzystnie na organizm. Jest zdrowa i smaczna. Z jej owoców można wyprodukować lecznicze soki i syropy, których używa się w stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Można zrobić również nalewki, napary, konfitury, dżemy, a nawet wino. Sprawdza się także przy anemii, gdyż jest źródłem żelaza. Owoce morwy czarnej przypominają jeżyny. Są tylko odrobinę bardziej podłużne. Z powodu dużej ilości garbników owoce są ciemnofioletowe. Morwy czarnej używa się do barwienia przetworów oraz leków. Można przygotować z niej także dżemy, czy konfitury.

Morwa czarna liście

Owoce morwy czarnej mają wiele wartości odżywczych i zdrowotnych, jednak nie tylko owoce są dobre na organizmu człowieka. W ziołolecznictwie oraz farmakologii używa się także liści i korzeni. Owoce mają dużo witamin oraz soli mineralnych. Liście służą do przyrządzania herbaty, dzięki którym można leczyć problemy żołądkowe i kłopoty z trawieniem. Z liści morwy można zrobić napar, dzięki któremu można pobudzić krążenie. Korzystnie wpływa ona także na organizm w leczeniu nadciśnienia oraz przy problemach z układem moczowym. Poza owocami i liśćmi jest jeszcze korzeń morwy, który także jest użyteczny. Pomaga on zwalczać kaszel i jest skuteczny w leceniu astmy.

Morwa czarna przepisy

Morwa czarna co z niej zrobić? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Morwa czarna przyda się do zrobienia dżemów, marmolad, nalewek, syropów, soków, kompotów, czy wina. Można także zrobić z niej kandyzowane owoce. Przykładowo może powstać konfitura z morwy czarnej. Oto potrzebne składniki:

– 1 kg morwy czarnej
– 0,5 kg cukru
– około 20 ml soku z cytryny

Jak przygotować konfiturę z morwy czarnej?

Z owoców morwy czarnej należy usunąć liście oraz szypułki. Następnie umyć. Cukier z sokiem z cytryny rozpuścić w garnku. Dodać morwę. Gotować na małym ogniu. Zamiast mieszania najlepiej co jakiś czas potrząsnąć lekko garnkiem. Wyparzyć i umyć słoiki. Kiedy konfitura zrobi się gęsta przełożyć ją do słoików. Zakręcić, odstawić (dno ma być na górze) i zostawić, aż ostygnie. Jak ostygnie można okleić słoiki pisząc nazwę konfitury oraz datę zamknięcia.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.