Melisa – najbardziej popularne zioło?

Melisa – z pewnością każdy z nas słyszał o melisie i jej pozytywnym, uspokajającym wpływie. Można ją spotkać nie tylko jako herbatę, ale również jako składnik wielu leków i suplementów diety. Melisa  lekarska jest z rodziny roślin jasnowatych, można ją spotkać dziko rosnącą na terenie Europy, Azji oraz Afryki Północnej. Obecnie uprawiana jest na całym świecie, a wyciąg z jej liści możemy znaleźć w tabletkach do ssania, w formie herbatek oraz w kapsułkach i wyciągach płynnych. 

Lecznicze właściwości melisy były znane już w starożytnej Grecji, gzie używano jej jako lek na bóle głowy, zaćmę oraz ukąszenia owadów. Inhalacje z melisy były wykonywane w przypadku koszmarów sennych. W czasach średniowiecza była zalecana w przypadku krwawiących dziąseł i bólu zębów.

Wpływ melisy na ciało

Spożywanie melisy w różnych postać ma pozytywny wpływ na ciało. Polepsza pamięć, a także pozytywnie wpływa na rozluźnienie i uspokojenie ciała. Picie naparu z melisy jest zalecane w przypadku stanu pobudzenia, wyczerpania nerwowego oraz w stanach obniżonego nastroju. Obniża poziom lęku oraz pozytywnie wpływa na złagodzenie problemów trawiennych na tle nerwowym.

Dobroczynny wpływ melisy możemy również zaobserwować w przewodzie pokarmowym. Zwiększa produkcję żółci, co zapobiega chorobom związanym z wątrobą, a także pęcherzykiem żółciowym. Zawiera wiele cennych substancji jak cyral czy geraniol, które działają rozkurczowo i wiatropędnie. Pomaga w leczeniu objawów zapalenia jelita grubego oraz niestrawności. Jednak czy są też jakieś sutki uboczne?

Picie melisy skutki uboczne

Pomimo tego, że melisa ma pozytywny wpływ na organizm większości ludzi i pomaga przy wielu problemach, są przeciwskazania do spożywania jej w niektórych sytuacjach. Melisa skutki uboczne ma dosyć nieszkodliwe, jednak nie należy ich bagatelizować. Kosmetyki lub olejki zwierające melisę nie powinny być stosowane w przypadku osób ze skłonnościami do alergii skórnej. Nie powinno się również łączyć jej z innymi środkami uspokajającymi.

Melisa może spowodować gorsze działanie niektórych leków, szczególnie podawanych podczas i po zabiegach chirurgicznych. Zaleca się odstawienie stosowania preparatów z tym składnikiem na minimum dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. W takim przypadku jej stosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Bezwzględnie nie powinny spożywać melisy osoby na nią uczulone. Jeśli po spożyciu naparu lub zastosowaniu produktu zawierającego melisę pojawia się swędzenie, zaczerwienienie, problemy z oddychaniem, opuchlizna i obrzęk, wysypka oraz zaburzenia świadomości, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Przedawkowanie melisy

Czy można przedawkować coś co jest naturalne i ma pozytywny wpływ na organizm? Okazuje się, że tak, choć zdarza się to bardzo rzadko. Przedawkowanie melisy przynosi objawy takie jak:

  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • świszczący oddech.

Melisa – suplementowanie, przygotowanie

Melisę można spożywać na różne sposoby. Parzenie melisy jest zdecydowanie najpopularniejszym z nich. Jednak jeśli nie lubisz pić naparów możesz spróbować suplementowania melisy w formie kapsułek do połykania lub tabletek do ssania. Mają równie pozytywny wpływ na organizm jak picie naparów.

Inną opcją jest olejek melisowy do picia. Jest to ciekawa opcja, rzadziej stosowana niż, np. napar. Trzeba pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, zalecanym przez producenta, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Można go również stosować jako dodatek do kąpieli lub bezpośrednio nacierać nim skórę. 

Melisa jak parzyć

Parzenie melisy jest bardzo proste i przyjemne. Jedną łyżkę suszu zalewamy wodą o temperaturze około 95 stopni Celsjusza, przykrywamy i dajemy się zaparzać od 5 do 10 min. Po tym czasie herbatę przecedzamy przez sitko i napar jest gotowy do picia. Jeśli lubimy słodkie napoje, możemy posłodzić go odrobiną miodu, ale unikamy używania cukru. Zmniejsza on jego dobroczynne działanie.

Melisę możemy stosować na różne sposoby. Ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto włączyć ją do naszej codziennej diety w postaci jaka nam najbardziej pasuje. Pomoże nam ona pozbyć się lub złagodzić dolegliwości żołądkowe oraz zrelaksować się po ciężkim dniu.

Jak widać melisa ma wiele pozytywnych właściwości, dlatego warto na stałe posiadać ją w swojej kuchni.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *