Maślaki smażone – jak je przygotować?

Zastanawiasz się jak przygotować maślaki smażone? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Grzyby mogą pełnić rolę nie tylko ciekawej przystawki lub dodatku do potraw – mogą z powodzeniem stanowić samodzielną potrawę, zarówno śniadaniową jak i w formie dania obiadowego. Jednymi z łatwiej dostępnych i prostych w przygotowaniu gatunków grzybów są maślaki – ich delikatny smak i konsystencja doskonale sprawdzą się na wiele możliwości. Co zatem można przygotować z maślaków i o czym należy pamiętać?

Potrawy z maślaków – co warto przygotować?

W sezonie maślaki są pospolitymi grzybami, które łatwo znaleźć – zarówno w lesie, jak i na półkach sklepowych. Pojawiają się one na polskich stołach od pokoleń. Jednak w codziennej diecie grzyby nie są często spotykane. Pojawia się wobec tego pytanie – co można zrobić z maślakami? Ze względu na brak konieczności długiej obróbki termicznej, grzyby te można wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów!

Najprostszą opcją są potrawy ze smażonych maślaków, które wymagają wiele czasu i dodatkowych składników, grzyby bowiem same w sobie stanowią pożywny posiłek. Maślaki możemy serwować z obiadami, kanapkami, w sałatkach oraz z plackami. Świetnym rozwiązaniem jest jest także gulasz z maślaków, który możemy podawać z pieczonym mięsem i ziemniakami. Dodatkowo, grzyby te znajdują swoje zastosowanie w zupach oraz rozmaitych pastach do smarowania i pasztetach. W przypadku dużej ilości zbiorów, możemy je nie tylko marynować i kisić, ale także suszyć i mrozić – takie przetwory posłużą jako dodatki, przyprawy do dań oraz ciekawe przystawki.

Maślaki smażone z patelni – niezawodny przepis

Smażone maślaki to z pewnością jedna z prostszych i szybszych form przygotowania tych grzybów. Świetnie nadają się do tego nie tylko świeże maślaki, ale także te wcześniej zamrożone – wówczas wystarczy je wcześniej wyjąć z zamrażarki. Maślaki świetnie komponują się ze smakiem cebuli i masła – tak na prawdę wystarczy użyć jedynie tych prostych składników. Warto jednak łączyć je także z innymi produktami – z mięsem, jajkami czy warzywami.

Przepis na smażone maślaki z boczkiem

Składniki:
  • 500 g umytych maślaków
  • 1 średnia cebula
  • 100-200 g pokojonego wędzonego boczku
  • 2 łyżki masła
  • pęczek zielonej pietruszki
  • świeży pieprz i sól wedle uznania

Przygotowanie:
  1. Na patelnie wrzucamy wędzony boczek i smażymy do momentu uzyskania ulubionego stopnia wysmażenia. Ściągamy mięso z patelni, a na pozostały tłuszcz wykładamy maślaki.
  2. Grzyby dusimy na średnim ogniu około 10 minut, następnie dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy 15 minut.
  3. Po tym czasie dodajemy masło, pokrojoną drobno pietruszkę, smażony boczek oraz sól i pieprz do smaku.

Tak przygotowane maślaki doskonale nadają się do pieczonych bagietek, pizzy, jajecznicy, ciasta francuskiego lub mięsa. Świetnie smakują także na kanapce. Można także wykorzystać je jako budulec zupy, gulaszu czy farszu do pierogów.

Maślaki smażone przepisy na śniadanie

A jak zrobić maślaki z jajkiem? Połączenie tych grzybów z jajkami trafia w gust wielu smakoszy, a przygotowanie ich zajmuje niewiele czasu. Jeśli chcemy przyrządzić je w formie jajecznicy, wystarczy podsmażyć je z cebulą zgodnie z podanym wyżej przepisem, a gdy będą gotowe – dodać na patelnię kilka jajek. Można przygotować z nich także puszysty omlet – wówczas jajka przed dodaniem ubijamy i łączymy z kilkoma łyżkami mleka lub śmietanki. Duszone maślaki sprawdzą się także jako samodzielny posiłek.

Jak zrobić maślaki smażone na obiad?

Poza klasycznymi potrawami na maślaki smażone, z grzybów możemy przygotować doskonałe sosy i gulasze. Odpowiednie będą zarówno surowe grzyby, jak i te uprzednio wysuszone – zyskuję one wówczas specyficzny aromat. Sos z mięsa i maślaków dusimy pod przykryciem, a smak wzbogacamy cebulą, czosnkiem, bulionem i rozmaitym bukietem przypraw. Aby zyskał kremową konsystencję, pod koniec gotowania dopełniamy go słodką śmietanką, która zagęści potrawę. Do maślaków zaleca się wykorzystywanie szczególnie polędwiczek lub schabu.

O czym warto pamiętać przygotowując dania z wykorzystaniem maślaków?

Choć potrawy z maślaków nie są skomplikowane i nie wymagają dużych umiejętności kulinarnych, warto trzymać się kilku zasad, które sprawią, że nie zepsujemy potrawy. Przede wszystkim maślaki muszą być dobrze oczyszczone. Grzyby te świetnie smakują, gdy są dobrze wysmażone, jednak należy uważać by nie doprowadzić do nadmiernego ich spalenia – stają się wówczas suche i gorzkie.

Jak długo dusić maślaki?

Jest to kwestia uzależniona od wielkości grzybów, ale także od efektu jaki chcemy osiągnąć – w przypadku maślaków przyrządzonych na miękko, duszenie jest dużo krótsze i trwa około 15 minut. Jeśli natomiast zależy nam na bardziej wysmażonych grzybach, które dużo lepiej nadają się do jajecznicy czy bagietek, wówczas warto podsmażać je na odkrytej patelni nieco dłużej – nawet między 20 a 30 minut. Przed zamrożeniem, warto z kolei grzyby zblanszować w gorącej wodzie.  Maślaki smażone mogą być przechowywane i odgrzewane, jednak najlepiej smakują świeżo podane.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.