Leszczyna – owoce leszczyny, występowanie i zastosowanie

Leszczyna jest krzewem, który idealnie wpasuje się jako ozdoba ogrodu. Dodatkowo owoce leszczyny to orzechy laskowe, które są smacznym i zdrowym składnikiem diety ludzkiej i zwierzęcej. Są one bogate w witaminy i minerały, które wspomagają organizm w codziennym życiu.

Leszczyna krzew

Leszczyna jest krzewem, który lubi miejsca dobrze nasłonecznione i osłonione od wiatru. Rośnie dobrze na żyznych glebach, które posiadają dużo próchnicy i wapnia. Nie lubi podłoża torfowego ani płaszczystego. Jeżeli gleba jest za słaba warto wzbogacić ją kompostem albo obornikiem. Leszczyna jest wymagającym krzewem. Po zasadzeniu wymaga szczególnej troski. Nie lubi mrozu.

Jeżeli młode pędy doświadczą mrozu, mogą zostać poważnie uszkodzone. Korona leszczyny formuje się nawet do 4 lat. W międzyczasie można przycinać pędy na wiosnę, aby uformowały się na konkretnej wysokości. Należy usuwać chore i stare pędy. Roślinę można nawozić. Należy do tego używać saletry amonowej, mocznika nawozowego albo azotu.

Występowanie

Leszczyna występuje prawie w całej Europie. Nie ma jej jedynie na północy Skandynawii. Rośnie na terenie całej Polski. Pojawia się także w Ameryce Północnej oraz Azji. Większość odmian leszczyny zalicza się do krzewów owocowych. Często jest sadzona w ogrodach jako krzew ozdobny.

Leszczyna liście

Leszczyna zaczyna kwitnąć w okolicach marca-kwietnia. Liście leszczyny są zazwyczaj owalne albo okrągłe i owłosione. Młode liście leszczyny mają zastosowanie w medycynie naturalnej. Liście leszczyny zawierają flawonoidy, kwasy organiczne oraz garbniki.

Liść leszczyny – działanie

Liście leszczyny działają moczopędnie i odtruwają organizm. Przyspieszają wydzielanie moczu. Pomagają likwidować obrzęki ciała, które powstają z racji zalegania wody w organizmie. Liście te działają przeciwbiegunkowo i mają właściwości ściągające. Potrafią zahamować niewielkie krwawienia wewnętrzne oraz zapobiegać powstawaniu nowych. Wzmacniają ścianki krwionośne. Działają przeciwzapalnie, pomagają wyregulować poziom hormonów przy przeroście prostaty albo klimakterium u kobiet, odkażają skórę oraz przyspieszają regenerację tkanek.

Liście leszczyny – zastosowanie

Wyciągi wodne z liści leszczyny pomagają w chorobach, których przebieg sprawia powstanie zatrzymania moczu. Wspomagają funkcje organizmu w kamicy moczowej i stanach zapalnych układu moczowego. Są pomocne w nieżycie żołądka, niestrawności, czy chorobach żołądka i jelit. Eliminują wzdęcia i gazy. Liście leszczyny można podawać w formie naparu lub nalewki.

Leszczyna kwiaty

Kwiaty leszczyny można stosować jako herbatki, nalewki, syropy oraz dodatki do jogurtów, czy past. Można używać zarówno świeżych jak i suszonych. Można je smażyć także w cieście naleśnikowym. Kwiaty leszczyny występują także w kremach i maściach.

Owoc leszczyna

Jeżeli mówi się o krzewie leszczyna owoce to orzechy laskowe. Orzechy laskowe posiadają liczne właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze. Zawierają sporo witamy E, witaminy z grup B, które wzmacniają nerwy oraz potas, wapń i fosfor. Zawierają także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Leszczyna owoc, czyli co można zrobić z orzecha laskowego?

Filoterapia poleca orzechy laskowe przy problemach z kaszlem. Rozdrobnione orzechy laskowe należy dodać do mleka lub wody z miodem i wypić.

Leszczyna ciekawostki

Krzew leszczyny dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Długość życia leszczyny waha się w granicach 60-80 lat. Drzewo jest miękkie i nietrwałe, co pozwala używać go jako węgla rysunkowego. Leszczynowe pędy są na tyle giętkie, że swego czasu robiono z nich wędki. Obecnie z leszczynowych pędów wyplata się płoty i kosze.

Leszczyna w… bajkach

Leszczyna dość często pojawia się w baśniach. Kopciuszek dostał dzięki niemu balową suknię, Czerwony Kapturek miał krzew obok chatki. Leszczyna zwykle służyła bohaterom magiczną mocą albo miała chronić przed niebezpieczeństwem.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *