Kwaśnica góralska oryginalny przepis

kuchnia łemkowska

Dania góralskie podbijają serca wielu osób. Jednakże ludzie szczególnie upodobali sobie kwaśnicę, czyli zupę powstałą z połączenia kapusty kiszonej i ziemniaków. Kwaśnica góralska oryginalny przepis znajdziesz poniżej. Cechą charakterystyczną tej potrawy jest to, że powstaje ona na wywarze z żeberek wieprzowych. Danie jest nie tylko pyszne, ale także fantastycznie rozgrzewa. Zatem dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się jak zrobić oryginalną góralską kwaśnicę. Przedstawimy Ci również kilka ciekawostek na temat tej interesującej potrawy.

 

Kwaśnica góralska to wyjątkowe danie z kuchni góralskiej, które stanowi dumę tradycji kulinarnych Polski. W mojej autorskiej wersji przygotowywana jest z kiszonej kapusty oraz wybornych żeber. Ta aromatyczna zupa zachwyca nie tylko swoim smakiem, ale również zdolnością do rozgrzewania i sycenia. Doskonale komponuje się zarówno z ziemniakami, jak i świeżo upieczonym pieczywem.

Co warto wiedzieć na temat tradycyjnej kuchni góralskiej?

Polskie Podhale to nie tylko malownicze krajobrazy, uwodzicielska muzyka, ale także świetna kuchnia, która zapada w sercach nie tylko naszych rodaków, ale także gości zagranicznych. Dania góralskie są specyficzne, ponieważ powstają z produktów, które mieszkańcom udaje się samodzielnie wyprodukować w swoich gospodarstwach. Istotne jest to, że tereny górzyste są trudne w uprawie, dlatego bazą potraw góralskich są przede wszystkim takie produkty jak: kapusta, ziemniaki, mięso szczególnie baranie, nabiał przede wszystkim z mleka owczego. W daniach nie brakuje również warzyw, jednak one odgrywają znacznie mniejszą rolę.

Zatem cechą charakterystyczną dań kuchni góralskiej jest także pożywność, ponieważ praca górala wymaga wiele zaangażowania i wysiłku. Na taki stan rzeczy wpływa również wymagające życie mijające w pięknym, lecz trudnym klimacie górskim. Górale i przyjezdni szczególnie cenią sobie kwaśnicę. Jest ona określana także jako zupa dziadowska lub zupa góralska. Góralskie potrawy są fantastyczne, dlatego poniżej przedstawiamy przepis na to fantastyczne danie.

Góralska kuchnia, czyli co to jest kwaśnica?

Kwaśnica należy do tradycyjnych dań kuchni góralskiej, która powstaje z kapusty kiszonej i mięsa, a także ziemniaków. Oryginalna kwaśnica jest bardzo kwaśna, a tłuszcz pochodzący z mięsa „przegryza się” przez kwas kiszonej kapusty. Kwaśnicę jada się w towarzystwie świeżego chleba.

Kuchnia góralska (oryginalny przepis) czyli jakie składniki potrzebne są do przygotowania tradycyjnej kwaśnicy?

W celu przygotowania pysznej i do tego pokrzepiającej kwaśnicy będziesz potrzebować kilku ważnych składników. Kwaśnica góralska wymaga połączenia:

  • pół kilograma wędzonych żeberek wieprzowych,
  • około 800 gramów kapusty kiszonej,
  • cebuli,
  • jednej szklanki soku z kiszonej kapusty,
  • około 6 ziemniaków,
  • majeranku, liścia laurowego, pieprzu i soli.

Kwaśnica góralska oryginalny przepis

Kwaśnica góralska to potrawa, którą zrobisz w kilku prostych krokach. Dzięki temu będziesz cieszyć się tym wyjątkowym smakiem w zaciszu własnego domu. Poniżej prezentujemy etapy, które pomogą ci w przygotowaniu tego dania.

  1. Na początku należy pokroić cebulę w kostkę, a następnie zarumienić warzywo bez dodatku tłuszczu.
  2. Następnie do naczynia, w którym znajduje się cebula, dodaj żeberka wieprzowe także pokrojone w mniejsze kawałeczki. Na tym etapie niezbędna jest również dobrej jakości kapusta kiszona, którą również należy drobno pokroić. Do składników należy dolać wodę do poziomu około ¾ garnka.
  3. Wszystko należy gotować na małym ogniu przez około godzinę. Pod koniec gotowania do zupy dodaj liść laurowy do smaku, a także sól oraz pieprz. Zupę gotuj przez kolejną godzinę pod przykryciem.
  4. Gdy zupa gotuje się na wolnym ogniu, Ty w tym czasie zajmij się ziemniakami i obierz warzywa. Następnie pokrój ziemniaki w kawałki i ugotuj. Gdy będą gotowe, dodaj je do kwaśnicy i zostaw na krótką chwilę, aby składniki i ich smaki dobrze się połączyły.
  5. Kwaśnica góralska oryginalny przepis gotowa! Kwaśnicę należy podawać w małych miseczkach i jeść ze świeżym chlebem.

Najlepsze potrawy góralskie, czyli kwaśnica

Kwaśnica podobnie jak bigos najlepsze walory smakowe ma na drugi dzień, czyli po odgrzaniu. Warto podkreślić, fakt, że kwaśnica jest nie tylko dobra, ale także zdrowa. Bardzo dobrze leczy kaca, a zawartość kapusty kiszonej wspomaga układ odpornościowy w walce z różnymi infekcjami. Istotne jest też to, że kwaśnica doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Kapusta kiszona zawarta w zupie pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, a także kondycje naszej skóry! Kwaśnica góralska oryginalny przepis w tradycyjnym wydaniu – zupa nie tylko pyszna ale i zdrowa.

Życzymy smacznego! 🙂

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *