Krystalizacja miodu

Krystalizacja miodu jest to naturalny proces, który polega na przemianie patoki w krupiec. Innymi słowy miód z postaci płynnej przechodzi w stałą. Miód w 80% jest roztworem składającym się z cukrów, natomiast zawartość wody w miodzie wynosi 20%. W związku z tym niezależnie od ilości czasu, który to zajmuje w końcu dochodzi do wytrącenia się ciała stałego, czyli procesu krystalizacji.

Czy każdy miód się krystalizuje?

W związku z powyższym nasuwa się pytanie: czy każdy miód się krystalizuje? Na to, czy miód się krystalizuje, czy nie wpływa wiele czynników. Otóż każdy naturalny i prawdziwy miód pszczeli powinien ulec krystalizacji. Biorąc pod uwagę każdy miód krystalizacja może trwać od kilku tygodniu do nawet roku. Z założenia miody, które nie ulegają krystalizacji są sztuczne. Reguła ta nie dotyczy miodu akacjowego, który posiada w sobie bardzo dużą ilość fruktozy, co sprawia, że bardzo długo pozostaje w postaci płynnej. Ostatecznie jednak jak wszystkie miody naturalne także miód akacjowy ulega krystalizacji. Zatem krystalizacja miodu jest jednocześnie dowodem na ich naturalne pochodzenie.

Miód akacjowy właściwości

Miód akacjowy ma słodki zapach i aromat. Ma w sobie dużo cukrów prostych, co sprawia, że jest alternatywą dla rafinowanego cukru. Jest stosowany w stanach przewlekłego zmęczenia, wzmacnia odporność, ma działanie antybakteryjne. Miód ten wspomaga procesy trawienne, przeciwdziała powstawaniu kamieni w organizmie i działa osłonowo na żołądek. Miód z akacji pomaga także na bezsenność, usprawnia działanie układu naczyniowo-sercowego, wspomaga leczenie chorób zapalnych, a także działa wspomagająco przy infekcjach bakteryjnych nerek. Jest użyteczny także w stanach ropnych skóry.

Miód akacjowy krystalizacja

Miód akacjowy posiada jasną barwę. Można go porównać do koloru jasno słomkowego. W postaci płynnej, w której najczęściej można go spotkać, może wydawać się prawie bezbarwny. Miód akacjowy jest miodem, który najdłużej się krystalizuje. Krystalizacja miodu z akacji trwa zazwyczaj od 6 tygodni do nawet 10 miesięcy. 

Miód faceliowy krystalizacja

Innym przykładem miodu, który ulega procesowi krystalizacji jest miód faceliowy. W przeciwieństwie do miodu akacjowego krystalizuje się on w prosty sposób. Trwa to zazwyczaj kilka tygodni. Częściej występuje w postaci skrystalizowanej niż płynnej. Miód faceliowy wspomaga leczenie organizmu w przypadku przeziębienia lub grypy, a także chorobach układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga też organizm w trakcie chorób układu oddechowego takich jak astma. Regeneruje organizm po wysiłku fizycznym albo pracy intelektualnej.

Miód lipowy krystalizacja

Kolejnym miodem, który ulega krystalizacji jest miód lipowy. Jest to jeden z najszybciej krystalizujących się miodów ze względu na dużą zawartość glukozy, która przyspiesza krystalizację. Miód lipowy jest w stanie skrystalizować się już nawet po kilku tygodniach. Maksymalnie zajmuje to kilkanaście tygodni.

Miód nawłociowy zalety

Kolejnym przykładem miodu, który jest bardzo korzystny dla organizmu jest miód z nawłoci. Gdy weźmiemy pod uwagę miód nawlociowy zalety dla organizmu są nieocenione. Miód nawłociowy po krystalizacji występuje w formie miękkiego kremu. Miód ten wspiera walkę ze stanami zapalnymi dróg moczowych, kamicą nerkową, czy chorobami prostaty. Odkaża i działa moczopędnie oraz poprawia ukrwienie nerek. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antybakteryjnie. Wzmacnia naczynia krwionośne. Dobrze działa przy zmęczeniu. Ma najwyższą aktywność antybiotyczną spośród wszystkich rodzajów miodów. Wspomaga także leczenie alergii i poprawia nastrój. Dla uzyskania pożądanych rezultatów najlepiej stosować od 20 do 40 g miodu dziennie.

Krystalizacja miodu – dlaczego miód się nie krystalizuje?

Wszystkie naturalne miody się krystalizują. Jeżeli miód się nie krystalizuje zazwyczaj oznacza to, że jest on sztuczny i zafałszowany.

Liczba diastazowa

W przypadku miodu często mamy do czynienia z tzw. liczbą diastazową. Liczba diastazowa jest parametrem określającym aktywność enzymów, które zawarte są w miodzie. Głównie chodzi tu o α-amylazy i inwertazy. Przedostają się one do miodu z organizmów pszczół oraz nektaru i spadzi.

Miód powstaje z nektaru kwiatów, który pszczoły zbierają i zamieniają w miód poprzez dodanie do niego enzymów. Miód zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Pomaga również szybciej leczyć rany i oparzenia. Miód jest doskonałym źródłem energii, jak widać miód posiada wiele zalet i warto zawsze mieć go w swojej kuchni.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *