Kluski zacierki – co to jest i jak je przygotować?

Kluski zacierki

Kluski zacierki to jeden ze smaków dzieciństwa. Czym są? Skąd pochodzą? Jak się je przygotowuje? Z czym najlepiej podawać? Czy lepiej jeść je jako dodatek, czy jako samodzielną potrawę? Na te inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Kluski zacierki – skąd pochodzą?

Kluski zacierki wiele osób zna z dzieciństwa. Często jadało się je na mleku albo na wodzie. Choć dziś popularne są różnego typu płatki niektórzy wciąż wolą wracać do lat młodości i przyrządzać kluski. Można je dodawać do różnych dań, a także spożywać jako oddzielne danie. Skąd pochodzą zacierki i czym właściwie są? Wiele osób kojarzy kluski zacierki na mleku. Oryginalne zacierki pochodzą z regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to region Małopolski, który leży obok Górnego Śląska. Zacierki są proste do zrobienia, a co ważniejsze lekkostrawne. Można je przyrządzić jako posiłek dla dzieci, jak również zjeść samemu. Nazwa zacierki pochodzi od sposobu, w jaki wykonuje się te kluseczki. Aby przygotować kluski zacierki należy poskubać na mniejsze części ciasto, które powinno być elastyczne i gładkie.

Kluski zacierki – co to takiego?

Zacierki są drobnymi kluseczkami, które robi się z mąki, i jajka. Czasami powstają również kluski zacierki na wodzie. Można jeść je zarówno bez dodatków, jak i jako dodatek do zup, gulaszy. Często pojawiają się w zupach jarzynowej, grzybowej, kalafiorowej, pieczarkowej, a także ziemniaczanej. Można je dodać praktycznie do każdej zupy jaka przyjdzie do głowy.

Makaron zacierkowy kupowany

Kluski sklepowe zazwyczaj robione są z mąki pszennej. Zdarza się, że na sklepowej półce znajdzie się makaron, który jest zrobiony z semoliny albo mąki makaronowej z pszenicy durum. Warto kupić właśnie taki, gdyż ma on w sobie dużą zawartość takich składników jak żelazo, fosfor, wapń, cynk, magnez oraz potas. W jego skład wchodzi także luteina oraz witaminy z grupy B. Wpływają one na poprawę samopoczucia. Dzięki nim człowiek jest też bardziej odporny na stres. Poprawiają też funkcjonowanie układu nerwowego. Produkty kupne mają w składzie zazwyczaj masę jajeczną, która jest robiona ze świeżych jaj.

Kluski zacierki

Zacierki domowe

Zacierki domowe zazwyczaj mają w sobie dużo węglowodanów pochodzących głównie z mąki. W ich składzie znajduje się również błonnik. Z jajek kurzych dostarczane jest białko, które posiada w sobie dużo ważnych aminokwasów także takich, których organizm sam nie produkuje. Jajka są także produktem, w którym znajduje się wiele ważnych witamin oraz składników mineralnych. Pojawia się w nich cynk, selen, miedź, magnez, żelazo, sód, fosfor, a także potas. Zawierają również lecytynę i kwasy tłuszczowe, a w żółtku znajduje się luteina.

Jak zrobić zacierki z mąki i wody?

Skoro już wiadomo, czym są zacierki i jakie mają właściwości pozostaje pytanie: jak zrobić zacierki do zupy? Czy ich przepis różni się jakoś od standardowego? Przepis na zacierki na wodzie jest dość prosty. Potrzebne będą następujące składniki:

  • ciepła woda
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • małe jajko

Przygotowanie wygląda następująco: mąkę i jajo należy wymieszać widelcem, następnie dolać wody i wyrobić masę. Wyrabiać do czasu, aż ciasto uzyska gładkość i elastyczność. W przypadku, gdy ciasto jest zbyt rzadkie warto dosypać więcej mąki. Gdy masa będzie już elastyczna i gładka należy zacząć odrywać z niego małe kawałki, które następnie sieka się nożem. Można je również trzeć na tarce z dużymi oczkami.

Jak przygotować zacierki na wodzie? A jak na mleku?

Skoro już wiadomo jak przygotować zacierki na wodzie, to teraz pytanie jak zrobić zacierki na mleku? Przygotowanie wygląda bardzo podobnie, tylko zamiast ciepłej wody w przepisie stawiamy na mleko. Składniki to:

  • 1 l mleka
  • 100 g mąki
  • małe jajko
  • odrobina soli

Przygotowanie wygląda następująco: Mąkę, jajko i sól z dodatkiem wody zagnieść na gładką, elastyczną masę. Mleko zagotować w garnku. Ciasto zetrzeć na tarce o dużych oczkach albo pokroić nożem. Można również rwać kawałeczki ciasta i wrzucać do garnka z mlekiem. Gotować do czasu, aż kluseczki będą miękkie.

Zupa zacierkowa

Zacierki można podawać same, z mlekiem albo jako dodatek do zupy. Jak wygląda przepis na przykładową zupę zacierkową? Po pierwsze trzeba przygotować zacierkę z powyższych składników: jajka, mąki, wody oraz soli. Do przygotowania zupy potrzeba:

  • marchewki
  • pietruszki
  • cebuli
  • selera
  • pora
  • kilku ziemniaków
  • łyżki masła
  • 2-3 listów laurowych
  • 4-5 ziaren ziela angielskiego
  • natki pietruszki
  • soli
  • pieprzu  wody

Jak przygotować zupę?

Warzywa należ obrać i umyć. Następnie pokroić marchewkę, pietruszkę i seler, a cebulę opalić. Wrzucić do wody i gotować około 45 minut z dodatkiem masła, ziela angielskiego i liści laurowych. Warto dodać także lubczyk. Kilkanaście minut przed końcem gotowania dorzucić pokrojone ziemniaki. Gotować do miękkości warzyw.

Zupa z zacierką – efekt końcowy

Aby przygotować zacierkę jajka należy wymieszać z mąką i wodą. Zagnieść ciasto i ugotować w oddzielnym garnku, a następnie wrzucić do zupy. Doprawić do smaku, a następnie wrzucić posiekaną natkę pietruszki do tak przygotowanej potrawy. Zupa najlepiej smakuje na świeżo.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.