Jak upiec kaczkę, aby była soczysta

Pieczona kaczka to danie znane od wieków. Istnieje wiele odmian pieczonej kaczki, a najpopularniejszą jest kaczka po pekińsku. Kaczka dość rzadko gości na naszych stołach, co jest błędem. Mimo jej dużej kaloryczności, jest bardzo cennym elementem diety. Od czasu do czasu warto ją przyrządzić. Natomiast ,jak upiec kaczkę, żeby była miękka i soczysta? Zobacz, jak to zrobić . 

Jak upiec kaczkę – zacznij od wyboru mięsa

Jak przyrządzić kaczkę, aby zachwyciła swoim smakiem zaproszonych gości? Znaczącym czynnikiem jest wybór rasy. W Polsce króluje kaczka pekin i piżmowa.  Bardzo popularne są również mulardy, czyli bezpłodne samce – krzyżówka kaczki pekin i piżmowej. Ich mięso jest smaczne i wysokiej jakości. Wśród konsumentów cieszy się nienaganną opinią.  Godną uwagi jest również odmiana kaczki piżmowej – barbarie – której mięso jest mniej tłuste, gdyż jest bardziej ruchliwa od pozostałych.

Sprawdź polecane produkty do pieczenia

Jak zrobić kaczkę, aby była soczysta

Najpopularniejszą metodą przyrządzenia kaczki, jest jej upieczenie w piekarniku. Natomiast, jak upiec kaczkę, aby była chrupiąca z wierzchu, a soczysta w środku? Pierwszym krokiem jest jej zamarynowanie w przyprawach – najlepiej 24h przed wsadzeniem do piekarnika.

Przed upieczeniem należy wyjąć ją z lodówki odpowiednio wcześniej, aby mięso miało temperaturę pokojową – wystarczy 1h przed. Kaczkę warto też nafaszerować jabłkami, które podczas pieczenia będą uwalniały słodki sok, który finalnie wpływa też na soczystość mięsa. Kaczka lubi być pieczona długo,więc zarezerwuj sobie na ten etap około 2h.

W jakiej temperaturze piec kaczkę?

Większość przepisów mówi o temperaturze między 180’C a 200’C. Niższa temperatura zarezerwowana jest dla funkcji z termoobiegiem. W przeciwnym wypadku, warto grzanie nastawić na 200’C. Po 30 minutach temperaturę należy zmniejszyć. W trakcie pieczenia należy polewać mięso wytopionym tłuszczem, który znajduje się w naczyniu, a samą kaczke obróci w połowie czasu. Natomiast nie powinno robić się tego zbyt często, aby ciągle nie otwierać drzwiczek piekarnika.

Jak piec kaczkę – może w worku do pieczenia?

Jest wielu zwolenników tej formy pieczenia. W opinii konsumenckiej, kaczka pieczona w rękawie jest bardzo soczysta i aromatyczna. A temperatura pieczenia kaczki?  Według przepisu piekarnik należy nastawić na 180′. Kaczkę w marynacie wyjąć z lodówki około 40 minut przed pieczeniem. Nafaszerować ją jabłkami – część z nich zostawić i obłożyć kaczkę po włożeniu do rękawa. Tak przygotowaną kaczkę piec około 2 h. Na 30 minut przed końcem czasu przeciąć worek, aby skórka pięknie się zarumieniła. Miękka i pyszna kaczka gotowa do podania. Ile piec kaczkę?  Długość pieczenia zależy od wielkości kaczki. Szacuje się, że na 1 kg masy przypada 1 h pieczenia.

Jak upiec kaczkę – lista przypraw

W pieczeniu kaczki warto pamiętać o aromatycznych przyprawach, które nadają jej wyjątkowego smaku. Podstawą marynaty jest sól, pieprz i majeranek. Jest to  zestaw bazowy, który zapewni mięsu apetyczny aromat. Do zestawu można dorzucić też czosnek, rozmaryn, estragon. Ważnym elementem są też jabłka. Można dorzucić do tego żurawinę.

Czy kaczkę piec pod przykryciem?

Jeżeli do pieczenia wykorzystujemy  brytfannę lub naczynie żaroodporne, to procedura pieczenia ma się następująco:

  • Nastawiamy temperaturę na 200′
  • Kaczkę wkładamy do naczynia grzbietem do góry
  • Kaczkę wstawiamy do piekarnika bez pokrywki
  • Po upływie 30 minut, zamykamy naczynie pokrywką i zmniejszamy temperaturę do 180′
  • Dalej pieczemy przez 2h ( pamiętaj o długości pieczenia względem masy kaczki)
  • W połowie pieczenia odwracamy kaczkę na drugą stronę

Soczysta kaczka – prawdziwy rarytas dla podniebienia

Kaczka królowała na stołach już w średniowieczu. Była głównym daniem wystawnych przyjęć. Od zawsze traktuje się ten rodzaj mięsa, za prawdziwy rarytas i raj dla podniebienia. Dobrze przygotowana będzie smakować każdemu – nawet dzieciom.

Warto ją jeść, gdyż jest bogactwem witamin i minerałów, w tym żelaza, które zapobiega anemii. Kaczka jest też źródłem białka, gdzie w 100g znajduje się aż 28g. Od czasu do czasu warto przygotować ją na obiad. Kaczka przygotowana na patelni nie wymaga dodawania tłuszczu – wystarczy ponacinać skórę.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *