Jak rozłożyć sztućce

Jak nakrywać i podawać do stołu? Jak rozłożyć sztućce? Szczególne okazje wymagają przestrzegania norm przy stole. W zależności od rangi spotkania, trzeba postarać się o odpowiednią prezentację stołu. Odpowiednie przygotowanie wydarzenia jest oznaką szacunku wobec gości. Perfekcyjnie nakryty stół to taki, na którym znajdują się niezliczone potrawy, których zapach i widok pobudza do wspólnego spożycia jedzenia.

Ważne jest również, aby stół był nakryty obrusem, na który kładziemy eleganckie naczynia, sztućce, serwetki. Należy zadbać o to, aby goście mieli swobodę podczas jedzenia, dlatego ważny jest odpowiedni wybór stołu oraz krzeseł.

Jak rozłożyć sztućce

Przy menu złożonym z trzech dań – zupy, dania głównego i deseru – należy ustawić sztućce w sposób obowiązujący przy małym nakryciu:

  • widelec po lewej stronie talerza
  • nóż (z ostrzem ku talerzowi) i po jego prawej stronie łyżka
  • nad górną częścią talerza należy położyć łyżeczkę, skierowaną w lewą stronę, a także widelczyk do deserów, który należy położyć nad łyżeczką, skierowany w prawą stronę
  • jeśli chodzi o kieliszek oraz szklankę, należy je ustawić nad nożem i łyżką.

Popularnym daniem jest spaghetti. Jeśli jest to jedyne danie, należy przygotować tylko widelec po prawej stronie lub widelec wraz z łyżką, którą układa się po lewej stronie.

Duże nakrycie sprawia nieco więcej kłopotu w tym, jak rozłożyć sztućce, ponieważ należy wtedy przygotować większą ich ilość. Jednak cechą wspólną jest takie samo ustawienie łyżeczki i widelczyka do deserów, czyli nad talerzem.

  • trzy widelce należy ustawić po lewej stronie
  • po lewej stronie powinny znajdować się kolejno od talerza: nóż do mięsa, nóż do ryb, nóż do deseru i łyżkę
  • nad łyżką i nożami należy ustawić kieliszki: do wina czerwonego, białego i/lub musującego
  • kieliszek podstawowy powinien stać dokładnie nad czubkiem noża do potraw mięsnych i na wysokości widelca deserowego.

Ułożenie sztućców po jednej stronie

Należy unikać takiej sytuacji, jeśli jest to bardzo ważne spotkanie. Savoir vivre nie musi być surowo przestrzegany w kręgu rodzinnym i towarzyskim w luźnej atmosferze. Jest zatem naturalną rzeczą luźniejsze ułożenie sztućców po jednej stronie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy gość jest praworęczny i leworęczny, dlatego to determinuje po jakiej stronie ułożymy wszystkie sztućce.

Ułożenie sztućców po posiłku

Podczas przerwy między posiłkami należy skrzyżować na talerzu, ale ostrze noża powinno być skierowane do środka, a zęby widelca w górę lub w dół. Ułożenie sztućców po posiłku na obrusie jest bardzo nieeleganckie, dlatego trzeba unikać ubrudzenia nakrycia. Również nie powinno się układać sztućców na jedzeniu.

Kiedy skończyło się jedzenie danego posiłku, jako forma prośby o posprzątanie, sztućce układa się na talerzu obok siebie. Trzonki mają być zwrócone w prawo w dół i nie powinny dotykać obrusu.

Ułożenie sztućców po zjedzeniu

Po zakończeniu całego posiłku można wyrazić swoje zadowolenie lub dezaprobatę przedstawionym przez gospodarza jedzeniem. Jeśli uznajemy, że wszystko było smaczne, wtedy sztućce należy ułożyć w pozycji „pięć po wpół do siódmej”, czyli jak na zegarku jest to godzina 6:35. Jeśli jednak uznamy, że dania były niesmaczne, ułożenie sztućców po zjedzeniu powinno znajdować się w pozycji „za pięć wpół do szóstej”, czyli jest to godzina 5:25.

Sztućce układ

Istnieje kilka sposobów na układ sztućców. Jest on bowiem zależny od rodzaju spotkania: czy jest to rodzinny, luźny obiad, a może uroczystość rodzinna albo rozmowy biznesowe. W zależności od powagi sytuacji, należy przestrzegać podstawowe zasady układu naczyń, sztućców oraz wszelkich akcesoriów, poprawiających atmosferę przy stole.

W zależności od ułożenia sztućców, możemy przekazać również różne informacje, bez wypowiadania słowa. Ważna jest zatem świadomość savoir vivre’u, aby uniknąć wszelkich nieporozumień.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.