Gorczyca polna – właściwości i zastosowanie

Gorczyca to jednoroczna roślina oleista należąca do rodziny kapustowatych. Pochodzi głównie z Azji i krajów basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie siana jest na całym świecie.

Gorczyca rodzaje

Istnieje wiele odmian gorczycy, ale do uprawy wykorzystywane są tylko trzy gatunki. Są to: gorczyca biała (czyli Brassica alba), gorczyca czarna (Brassica nigra) oraz gorczyca sarepska (Brassica juncea). Poza tym są różne odmiany gorczycy m.in. gorczyca polna.

Gorczyca polna

Gorczyca polna zalicza się do rodziny kapustowatych. Nazywana jest potocznie ognichą lub świerzopem. Rośnie na łąkach, polach, rowach i drogach. Występuje także w uprawach. Jest uważana za roślinę ruderalną, jednak występuje na próchniczych, żyznych, wilgotnych, gliniastych i wapiennych glebach. W uprawach zalicza się ją do chwastów segmentalnych.

Gorczyca biała

Gorczyca biała pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz gorączkę. Wspomaga leczenie objawów nieżytu żołądka oraz jelit. W formie okładów jest stosowana w bólach mięśniowych i stawowych. Łagodzi zaburzenia układu pokarmowego. Gorczyca biała zapobiega zaparciom oraz powstaniu choroby wrzodowej.

Gorczyca czarna i sarepska

Gorczyca czarna silnie rozgrzewa. Używana jest jedynie zewnętrznie np. do usuwania przebarwień. Gorczyca sarepska jest mieszanką dwóch wymieniowych wyżej rodzajów. Jest ona składnikiem musztardy sarepskiej.

Nasiona gorczycy

Nasiona gorczycy to surowiec, który często pojawia się zarówno w medycynie jak i w kuchni. Zawiera glukozynolany; związki białkowe, które pomagają w prawidłowym działaniu układu immunologicznego; flawonoidy, które działają przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo oraz sterole, które obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Gorczyca na zapalenie zatok

Gorczyca jest przydatna przy zapaleniu zatok. Robi się wtedy okłady. Gorczycę najpierw się podgrzewa, umieszcza w woreczkach i przykłada na zmienione chorobowo miejsce. Z gorczycy powstaje także olej, który ze względu na dużą ilość retinolu pomaga w procesie złuszczania martwego naskórka. W oleju znajdują się przeciwutleniacze, które dotleniają skórę poprawiając jej mikrokrążenie. Olej ma także działanie przeciwbólowe na mięśnie i stawy.

Gorczyca mielona

Gorczyca jest głównym źródłem musztardy. Co ciekawe gorczyca po angielsku brzmi mustard. Może być także mielona gorczyca stosowana jako przyprawa. Nasiona gorczycy białej i czarnej są stosowane jako przyprawy do mięs, wędlin, marynat, majonezów, surówek oraz masełek ziołowych. Nada się także do ogórków konserwowych i kiszonych, marynat, sosu musztardowego oraz buraków ćwikłowych.

Gorczyca – właściwości

Gorczyca może być stosowana przy chorobach układu pokarmowego w postaci wyciągu z gorczycy. Działa przeciwzapalnie, powlekająco i przeczyszczająco. Podaje się go w przewlekłych stanach żołądka i jelit, zaparciach, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Z gorczycy powstaje także olejek lotny. Jest przydatny przy sporządzaniu plastrów łagodzących w bólach reumatycznych oraz przy przeziębieniach. Olejek gorczycy działa żółciopędnie, ułatwia trawienie oraz obniża ciśnienie krwi. Działa też antybakteryjnie. Jest on również stosowany do tworzenia maści. Przy zapaleniu migdałków pomocny jest napar z ziaren gorczycy.

Kiełki gorczycy

Z gorczycy można zrobić kiełki. Kiełki gorczycy białej są pikantne w smaku. Działają przeciwzapalnie, a także pobudzają trawienie. Do tego mają działanie przeciwzapalne oraz przeczyszczające. Można je stosować w chorobach przewodu pokarmowego np. nieżycie żołądka. Najlepiej hodować kiełki gorczycy w kiełkownicy z dużą ilością otworów i płukać minimum 2 razy w ciągu dnia. Można zrobić też krem z gorczycy albo krem z gorczycy z miodem.

Miód z gorczycy

Z gorczycy może powstać miód. Miód z gorczycy jest koloru słomkowego. Jest łagodny w smaku oraz słodki albo kwaśny. Wszystko zależy od pasieki. Stosowany jest przy chorobach serca oraz naczyń wieńcowych. Pomaga odtruć wątrobę oraz ustabilizować ciśnienie tętnicze krwi. Miód gorczycowy powinno się przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu oraz trzymać w temperaturze pokojowej. Zazwyczaj po czasie rozdziela się na dwie warstwy. Górna pozostaje płynna, a dolna się krystalizuje. Właściwości pozostają takie same.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *