Dania z fasoli Jaś

Fasola Jaś często jest używana w kuchni. Można z niej przyrządzić różne potrawy. Jest składnikiem zup, grzybów, warzyw, dań jednogarnkowych, pasztetów. Nadaje się także do dań wegetariańskich. Najbardziej znanym daniem, które powstaje z fasoli Jaś jest fasolka po bretońsku. Dania z fasoli Jaś są zatem liczne, również w Polskiej kuchni. Można ją podawać z różnymi przyprawami takimi jak kminek, tymianek oraz ziołami, które wpływają na trawienie.

Uprawa fasoli Jaś

Fasolę Jaś zalicza się do fasoli wielokwiatowej. Jest roślią jednoroczną. Jej strąki dojrzewają od około września. Fasola Jaś lubi ciepło. Wypuszcza ona kiełki dopiero w okolicach temperatury 11 stopni C. Temperatura minimalna do uprawy to 8 stopni C, a maksymalna 25 stopni C. Poniżej 8 stopni C nasiona fasoli gniją. Najlepiej uprawiać ją w glebach ciepłych, o odczynie bliskim obojętnemu, przepuszczalnych, próchniczych i o dobrej strukturze. Fasola Jaś jest odporna na suszę, ale nie lubi wiatru. Najlepiej hodować ją w miejscach osłoniętych. Można ją uprawiać po prawie wszystkich roślinach poza bobowatymi ze względu na szkodniki oraz marchewkami i pietruszkami, przy których występują nicienie. Fasola może wracać w to samo miejsce w płodozmianie w okresach czteroletnich. Wegetacja fasoli trwa około 115-130 dni. Nasiona powinny być zaprawione przeciwko szkodnikom i chorobom.

Pielęgnacja fasoli Jaś

Najlepiej jest na plantacji ustawić tyczki, ewentualnie konstrukcje, żeby rośliny mogły piąć się po sznurkach. Tyczki muszą być głębokie. Można to zrobić zaraz po siewie. Ewentualnie w czasie wschodów. Na 1 hektar potrzeba od 6 do 12 tysięcy tyczek. Fasola jest rośliną obcopylną, co znaczy że jest zapylana przez pszczoły i trzmiele. Fasola Jaś jest wrażliwa na chwasty, dlatego należy je zwalczać na bieżąco.

Fasola piękny Jaś gotowanie

Fasolę należy wsypać do garnka i zalać wodą. Moczyć prze 8-12 godzin. Najlepiej odstawić na noc. Najważniejsze, by było to maksymalnie 12 godzin, bo później następuje proces fermentacji. Rano przepłukać fasolę zimną wodą i wrzucić do garnka i zalać świeżą wodą. Zagotować wodę w garnku bez pokrywki przez około 10 minut. Następnie przykryć. Gotować przez minimum godzinę w zależności od odmiany fasoli. Po ugotowaniu schłodzić w garnku, w którym się gotowała. Posolić dopiero po ugotowaniu. Będzie wtedy miększa.

Fasola piękny Jaś przepisy

Fasola Jaś często pojawia się kuchni. Jakie więc można przygotować dania z fasoli Jaś? Głównie używana jest do zrobienia fasolki po bretońsku, ale jest wiele innych potraw, w których może się pojawić. Są to dla przykładu: toskańska zupa fasolowa, sałatka meksykańska z fasolą i ryżem, gulasz z fasolą i kiełbasą, zupa gulaszowa z fasolą, chili con carne w pomidorach, zupa fasolowa, zapiekanka meksykańska, sałatka z fasolą, meksykańskie buritos, karkówka z fasolką, czy nawet zapiekane jajka z fasolą.

Potrawy z fasoli

Jak zrobić dania z fasoli Jaś? Najbardziej znaną potrawą z fasoli Jaś jest fasolka po bretońsku. jest to danie, które ma w składzie fasolę duszoną bądź gotowaną. Do tego dodaje się sos pomidorowy. Do jej przygotowania potrzeba następujących składników:

– 0,5 kg fasoli Jaś
– 0,20 kg wędzonego boczku
– 0,20 kiełbasy
– 4-5  łyżek koncentratu pomidorowego
– olej
– 5-6 łyżek mąki pszennej
– sól
– pieprz
– majeranek

Jak przygotować fasolkę po bretońsku?

Jak się zabrać do przygotowania fasolki po bretońsku? Najpierw należy wypłukać fasolę, zalać zimną wodą i odstawić na minimum 8 godzin (maksymalnie 12). Po tym czasie ugotować w tej samej wodzie. Można dodać sól w trakcie gotowania. Kiełbasę z boczkiem pokroić i przysmażyć. Wrzucić do fasoli do garnka. Gdy fasolka zmięknie dodać 5 łyżek koncentratu pomidorowego. Posypać solą, majerankiem i pieprzem. Dodać zasmażkę. Jak ją przygotować? 6 łyżek mąki pszennej należy zarumienić na patelni, dodać do niej zimną wodę i wymieszać.

Należy robić to w szybkim tempie, bo w innym wypadku powstaną grudki. Gdy jednak tak się stanie można się ich pozbyć przecierając zasmażkę chociażby przy pomocy sitka. Zasmażkę należy dołożyć do garnka. Wymieszać. Na koniec spróbować i doprawić w razie potrzeby. Mamy nadzieje, że skorzystasz z naszych podpowiedzi i wykonasz swoje ulubione dania z fasoli Jaś.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.