Cykoria – niedocenione warzywo

Cykoria jest mało znanym warzywem, zwłaszcza w Polsce, gdzie króluje kapusta słodka oraz sałata masłowa. Warto sprawdzić jak przyrządzić cykorię i z czym ją łączyć.

Czym jest cykoria?

Cykoria jest warzywem, które przypomina nieco sałatę. Posiada biały korzeń oraz zielone listki. Częścią jadalną jest jej górna część, która nie posiada gorzkiego smaku. Cykoria pochodzi z Belgii i jest uprawiana w warunkach zaciemnienia. To bardzo popularne warzywo w okresie zimowym i jesiennym, kiedy wszystkie warzywa liściaste są jeszcze mało smaczne, ponieważ uprawia się je w nienaturalnych dla nich warunkach. Cykoria lubi dość ciemne stanowiska, dlatego w kuchni używa się jej właśnie zimą i jesienią, kiedy na stołach brakuje sałaty masłowej lub młodej kapusty.

Jej liście są niezwykle chrupiące i wspaniale komponują się z sałatkami.

Wyróżnia się kilka gatunków cykorii:

cykoria podróżnik, w tym korzeniowa biała i czerwona,

-cykoria endywia – kędzierzawa z karbowanymi liśćmi i eskariola o liściach gładkich.

Najczęściej w kuchni stosowana jest cykoria podróżnik, która ma dość słodki smak.

Cykoria – korzeń, czy kwiat cykorii?

Cała roślina jest jadalna, jednak do sałatek i potraw stosowana jest jej górna część. Z korzenia natomiast pozyskiwana jest inulina – substancja zaliczana do frakcji błonnika pokarmowego. Jest bardzo naturalnym i sprawdzonym środkiem przy zaparciach i bólach jelit.

Korzeń cykorii – właściwości lecznicze

Niewielu osobom znana jest taka roślina jak cykoria. Właściwości lecznicze tej roślinki mogą być jednak zaskakujące. Jeśli chodzi o właściwości cykorii, to posiada ona bardzo dużo cennych minerałów, takich jak: żelazo, cynk, magnez, ale również witaminy B1 i B2. Jest zalecana dla osób, które zmagają się z chorobą, w tym z cukrzycą oraz wysokim cholesterolem. Właściwości cykorii pomagają w trawieniu, ale również normują laktację. Cenny w składniki mineralne jest zwłaszcza korzeń cykorii. Właściwości tej części rośliny są wykorzystywane do tworzenia z niej herbat i naparów.

Jak przyrządzić cykorię?

Wiemy już, że cykoria jest zdrową i potrzebną rośliną. Warto wiedzieć co zrobić z cykorii, by danie było zdrowe i smaczne. Cykoria może być jedzona na surowo oraz na ciepło. Jest idealna do kanapek i sałatek. Przed jej zjedzeniem warto wyciąć korzeń, który jest dość twardy. Trzeba również dokładnie opłukać jej liście i podzielić na mniejsze części. W całości podajemy ją na kanapkach, a szatkujemy do sałatek warzywnych. Z  liści można stworzyć jadalne łódeczki, w których podamy pastę jajeczną lub sałatkę warzywną z dodatkiem majonezu.

Cykoria – jak przyrządzić

Warto w menu dodawać więcej warzyw, zwłaszcza jeśli jest to cykoria. Przepis na cykorię jest bardzo prosty – wystarczy podzielić ją na pół i wyciąć twardą część korzenia. Następnie wkładamy połówki cykorii do naczynia żaroodpornego i polewamy oliwą z oliwek. Warto dodać również ulubione przyprawy, w tym grubo mielony pieprz, sól i paprykę słodką. Cykoria powinna być zapiekana w 160 stopniach Celsjusza przez 30 do 40 minut. Stanie się lekko zrumieniona, co wydobędzie jej smak. Wtedy zamiast tradycyjnej mizerii do obiadu pojawia się ciepła i bardzo smaczna cykoria. Przepisy na cykorię zapiekaną różnią się od siebie ze względu na region. W Belgii warzywo to podawane jest z musztardą oraz śmietaną – cykorię zapieka się w sosie wykonanym właśnie z tych dwóch składników. Musztarda ma ostry smak co świetnie niweluje ewentualną goryczkę cykorii.

Bardzo ważne jest początkowe przyrządzenie cykorii, by nie była zbyt gorzka – goryczy pozbędziemy się, kiedy namoczymy cykorię i pozbędziemy się korzenia.

Cykoria sałatkowa – przepisy

Najbardziej popularnym przepisem na danie z cykorii jest sałatka z tym warzywem. Cykoria sałatka z jabłkiem sprawi, że każdy obiad będzie wspaniałym przeżyciem kulinarnym. Jabłka należy obrać i zetrzeć na małych oczkach. Cykorię myjemy i wycinamy z niej głąb. Można ją podrzeć lub zostawić całe liście. Musztardę mieszamy z jogurtem i polewamy jabłka wymieszane z cykorią. Na koniec posypujemy całość siekanymi orzechami włoskimi. Jak widać, cykoria to wdzięczne warzywo, które warto na stałe zaprosić do swojej kuchni.

 

 

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *