Comber z jelenia – potrawy z dziczyzny, które warto znać

Dziczyzna to wykwintny rodzaj mięsa, które wymaga odpowiedniego dodatku przypraw oraz przygotowania. Naturalne i wyraziste potrawy z dziczyzny to gratka dla każdego miłośnika mięs, dlatego warto poznać tajniki jego przyrządzania. Jak przygotować comber z jelenia?

Potrawy z dziczyzny, które warto znać

Co to jest comber?

Comber to mięso z części zadniej, zaliczany jest do niego udziec z sarny, jelenia lub dzika. Jest ono bardzo soczyste w smaku, idealnie nadaje się do przygotowania wykwintnej pieczeni.

Comber z jelenia

Comber z jelenia to danie, które można przygotować na wiele sposobów. Do tradycyjnego combra używa się naturalnych przypraw oraz świeżych warzyw. Można jednak przyrządzić potrawę z innymi bardziej oryginalnymi składnikami.

Jak przyrządzić mięso z jelenia? Przepis na comber w winie

Najpierw należy oczyścić mięso z błon i żyłek. Następnie ugniatamy w moździerzu jałowiec, kolendrę oraz pieprz. Z oliwy, wody oraz pozostałych przypraw przyrządzamy marynatę. Do potrawy można użyć rozmarynu, tymianku, cząbru oraz suszonego czosnku.  Zalewamy nią mięso tak aby było w całości zakryte. Naczynie żaroodporne należy owinąć folią oraz pozostawić w lodówce na jedną dobę. Po upływie tego czasu można już wyjąć mięso z marynaty i delikatnie odsączyć.

Teraz można przystąpić do smażenia mięsa. Najpierw należy obsmażyć je z każdej strony przez około pięć minut. Kiedy comber się zarumieni należy przedłożyć go do naczynia żaroodpornego lub blachy, a następnie włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pozostawić na około 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy i podlewamy winem. Przed podaniem należy jeszcze raz włożyć mięso do piekarnika na 10 minut.

Udziec z dzika, potrawa z dziczyzny, którą warto znać

Sekretem najlepszego udźca z dzika jest dodatek aromatycznych przypraw o leśnym zapachu takich jak jałowiec czy rozmaryn. Nie mniej ważne jest także przygotowanie. W przypadku potraw z dzika obróbka termiczna powinna być dostosowana do twardości mięsa. Do przygotowania prawdziwej pieczeni z dziczyzny trzeba użyć marynaty. Mięso zawsze warto odstawić do lodówki na kilka godzin i pozostawić do nasączenia przyprawami. Po tym czasie należy piec mięso w piekarniku, można robić to w połączeniu z warzywami. Na dnie naczynia powinno znajdować się trochę wody. Z dziczyzną świetnie komponują się jabłka, gruszki oraz żurawina. Dodatkiem, który podkreśla intensywny smak mięsa jest sos chrzanowy lub myśliwski z grzybami leśnymi.

Przyprawy, które pasują do potraw z dziczyzny

  • igły rozmarynu
  • ziele tymianku
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • koper włoski
  • kolendra
  • owoc jałowca
  • pieprz czarny
  • ziele majeranku
  • czosnek
  • suszona cebula

O czym należy pamiętać przy przyrządzaniu potraw z dziczyzny?

Przy spożywaniu mięsa z dzikich zwierząt przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Dziczyzna, która nie jest przebadana i pochodzi od postronnych sprzedawców może być źródłem pasożytów zagrażających zdrowiu człowieka. Zawsze należy kupować wyroby z dziczyzny w sklepach w których mamy pewność co do jego czystości.

Czy warto jeść dziczyznę?

Z pewnością warto sięgać po dziczyznę jak najczęściej nie tylko z powodu jej aromatycznego smaku. Pamiętajmy, że jedząc mięso dzikich zwierząt mamy gwarancję, że nie jest ono zatrute antybiotykami i innymi związkami chemicznymi w przeciwieństwie do mięsa pochodzącego od zwierząt hodowlanych. Dziczyzna jest również bardzo zdrowa. Nie zawiera ona tak dużej ilości tłuszczu jak wieprzowina oraz drób. W jej składzie znajduje się za to duża ilość aminokwasów, związków korzystnych dla ludzkiego organizmu. Dodatkowo jest ona mniej kaloryczna i lepiej przyswajalna niż mięso zwierząt hodowlanych, a także zawiera mikroelementy oraz witaminy.

Dania z sarny, jelenia lub dzika dają dużo możliwości przygotowania posiłków na różne okazje. Mimo, że dziczyzna nie jest łatwo dostępnym ani tanim mięsem warto choć raz jej spróbować że względu na bogaty aromat oraz subtelny smak. Warto pamiętać, że potrawy z dziczyzny są ściśle związane z naszą tradycją, a wiele przepisów na dania pochodzi z poprzednich wieków, kiedy to często mięso to gościło na stołach szlachty i królów. Warto docenić smak tradycji przyrządzając przepyszne dania z sarny lub combry z jelenia w domowym zaciszu.

 

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *