Brukiew – przepisy

Brukiew, która inaczej nazywana jest karpiel, korpiel albo kwaki (regionalnie nazywa się ją tak na Podbeskidziu) to odmiana kapusty rzepak. Należy do rodziny kapustowatych. Jest rośliną uprawną, nie rośnie dziko. Brukiew jest rośliną dwuletnią. Pierwszy rok to powstanie wieńca liści odziomkowych oraz korzenia spichrzowego. Dopiero w drugim powstaje pęd nasienny.

Brukiew gdzie kupić?

Zakup brukwi to nie lada wyzwanie, ponieważ jest to warzywo mało popularne i trudnodostępne powszechnie. W zwykłych sklepach raczej się jej nie dostanie. Można ją kupić jedynie w sklepach z szerokim asortymentem warzyw i owoców, także tych mało znanych oraz u rolników. Cena zależy od wielu czynników. Ważne jest, czy brukiew pochodzi od rolnika, który ma uprawę tradycyjną, czy ekologiczną.

Brukiew pastewna

Brukiew pastewna to odmiana, która należy do rodziny krzyżowych. Jest uprawiana zarówno jako roślina pastewna, jak i warzywna. Jest odporna na zimno i daje wysokie plony. Ma gruby korzeń i nasadę łodygi, posiada żółty albo biały miąższ. Szybko rośnie i ma krótki okres wegetacji, który trwa około 4 miesięcy. Nie wymaga ciepłego klimatu do uprawy. Jej masa korzeniowa to cenne źródło witaminy C.

Brukiew przepisy

Brukiew to warzywo, które można wykorzystać w kuchni. Może z niej powstać puree, brukiew po skandynawsku, hummus z brukwi, zupa z brukwi, placki, zupa, brukiew z orzechami oraz surówka z brukwi. Można też wykorzystać liście brukwi.

Brukiew przepis – danie z liści brukwi

Liście oczyścić i pokroić. Następnie podgotować. Odlać wodę i wrzucić liście na podgrzany na patelni olej. Dusić około 15 minut. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę oraz papryczkę chili i sól do smaku. Można podać jako przystawkę albo z makaronem lub ziemniakami.

Karpiel warzywo – co jeszcze można z niego zrobić?

Z karpieli można również zrobić sok, który ma niezwykłe właściwości. Wzmacnia wszystkie organy, a najbardziej śledzionę i płuca, a także odtruwa i oczyszcza z flegmy. Można go także połączyć z sokiem z innych warzyw. Z sokiem z marchwi oczyszcza śledzionę z nadmiaru śluzu, z sokiem z białej kapusty wzmacnia płuca i wątrobę, a w połączeniu z sokiem z selera działa wzmacniająco na nerki.

Surówka z selera i brukwi

Potrawy z warzyw są dobrym dodatkiem do obiadu albo pomysłem na obiad, czy kolację samą w sobie. Przykładowo z brukwi i selera można przyrządzić pyszną surówkę. Do jej przyrządzenia można użyć takich składników jak:

– seler
– brukiew
– roszponka
– garść startej marchwi
– kiszony ogórek
– por
– pieprz
– sól
– majonez

Dodatkowo można wykorzystać sok z cytryny i posypać rzeżuchą, koperkiem lub natką pietruszki.

Przygotowanie surówki

Seler obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Można dodać soku z cytryny i wymieszać. Marchewkę i brukiew obrać i zetrzeć na tarce. Rukolę pociąć lub porwać, ogórka kiszonego pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wrzucić do miski z selerem i wymieszać. Dodać majonez i przyprawić. Posypać pietruszką, koperkiem lub rzeżuchą.

Placki z brukwią

Jakie jeszcze można przygotować potrawy z brukwi? Mogą to być placki ziemniaczane z brukwią. Potrzebne będą:

– 0,5 kg ziemniaków
– 0,3 kg brukwi
– pół marchwi
– pół pora
– jajko
– mąka pszenna
– pieprz
– sól
– olej

Można dodać posiekany szczypiorek lub koperek.

Przygotowanie placków

Warzywa obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Do startych ziemniaków, marchwi i brukwi dodać pokrojonego pora i szczypiorek. Wsypać mąkę, dodać jajko. Przyprawić solą i pieprzem. Ciasto wymieszać, żeby składniki się dobrze zmieszały. Na rozgrzany olej wykładać niewielkie ilości ciasta. Smażyć z obu stron, aż się zarumienią. Placki można podawać z sosem np. pieczarkowym do przygotowania którego potrzeba pieczarek, cebuli, masła, śmietany, soli, pieprzu i ewentualnie sosu sojowego dla dodania smaku.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.