Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA
OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE SZEFÓW KUCHNI I CUKIERNI

Ćwierkanie na tapczanie


Lucyna Magierowska
Zapiski gospodyni
spod Babiej Góry

 

ROGAŚ I SARNY.

 

Pogodny poranek przyjaźnie nastawiał do ludzi i zwierząt. Po śniadaniu poszłam zbierać babkę lancetowatą, kurdybanek, pokrzywę i szczaw jako smaczny dodatek do zupy ziemniaczanej.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ŚW. MEDARD.

 

Wyrośnięte wysoko trawy pochylił wiatr, a deszcze zniżyły do ziemi. Pięknie pachną i nadal pylą. Lubię ten zapach, mimo że drażnią mnie pyłki i mam na nie uczulenie. Za Kosicznem, na Ziębówce, na Rolach, stoją potężne kopy siana. Wnet ich nie zobaczymy, bo z roku na rok jest ich coraz mniej. Wyglądem trochę przypominają Bukę z „Muminków”.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

PTASIE KONCERTY.

 

Wyrywam trawę z malin i słucham ptasich odgłosów. Szpak wyprowadził pierwszy lęg i teraz śpiewa swoją pieśń miłosną. Trzepie przy tym skrzydełkami i nadyma gardziołko, siedząc na najwyższej gałęzi koksy.
 
 Zobacz więcej ... 

KOCIA NIESPODZIANKA.

 

Początek maja przywitał nas przymrozkami, chłodem i deszczem. Na naszej roli tylko jeden gospodarz zdążył zasadzić ziemniaki 2 maja. Jeszcze tak źle nie było, żebym o tej porze nie miała posadzonej dymki, posianych buraków, kopru i marchwi.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

DUDEK.

 

W Wielkim Tygodniu odwiedził mnie dudek! Rzadko spotykany ptak w naszej okolicy. Przez trzy sezony nie widziałam go, a być może pojawiał się na moim podwórku. Gdy go dojrzałam na trawie, to zamarłam bez ruchu.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

SŁONKO NA CZUBKU BABIEJ GÓRY.

 

Ten marcowy ranek był ponury i zimny. Wyszłam na ganek i usłyszałam charakterystyczny głos kopciuszka. Zobaczyłam go na belce pod okapem stodoły. Pięknie się ukłonił, zgrzytnął po kopciuszemu i odleciał. Od razu zrobiło mi się cieplej weselej na sercu. Pochmurny dzień nie sprzyjał obserwacji zachodu słońca.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

MARZEC.

 

W marcu jak w garncu - powiada przysłowie, które się sprawdza. Raz słonko przypieka, za chwilę chowa się za czarne, baloniaste chmury, z których pada deszcz ze śniegiem. Ostro dmie zimny północno-zachodni wiatr. Gawrony i kawki lądują dziobami w ziemi, przy nieprzewidywalnych podmuchach. Latają już z patykami na gniazda.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ŻABA NA SMYCZY.

 

Obudziło mnie przeraźliwe miauczenie kota. Wpadłam do kuchni. Zobaczyłam kocicę za oknem i męża, zaglądającego pod stół a potem pochylającego się nad smartfonem córki. Zapytałąm, o co chodzi, a on się zaśmiał, że włączyłam budzik. Sygnałem alarmowym był głośny koci miauk.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

GAWRONY I INNE PTASZKI.

 

„Po świętej Dorocie schną chusty na płocie” powiada przysłowie. Rozpogodziło się, ociepliło i wyschło moje pranie powieszone na polu. Bielizna, pachnąca słońcem i wiatrem, przypominała wiosnę. Pozostały płaty starego, zlodowaciałego, brudnego śniegu, a spomiędzy nich wystawała bura trawa.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

MATKA BOSKA GROMNICZNA LUB NIEDŹWIEDZIA.

 

Mamy piękną pogodę zimową: śnieg, słońce, jest ślisko, wieje wiatr południowo-wschodni, a wieczorami widać rozgwieżdżone niebo. Podczas tak pięknej pogody, kocica Andzia zachorowała na zapalenie oskrzeli i coś miała z zębami, bo spuchł jej pyszczek. Koniecznie potrzebna była wizyta u „nieludzkiego lekarza”, który zaaplikował jej kroplówkę, antybiotyki i witaminy, żeby kotka wyzdrowiała.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
RZEMIEŚLNICZE WYROBY MASARSKIE
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017