Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
BABCIA ALINA NA FACEBOOKU
BABCYNE GWARZENIE - WANDA CZUBERNATOWA
NASZ PROFIL NA fACEBOOK'U - ZAPRASZAMY
KUCHNIA WROCŁAWIA
STOWARZYSZENIE MAŁOPOLSKIE DZIEDZICTWO SMAKU
FUNDACJA KLUB SZEFÓW KUCHNI
PORTAL GASTRONOMICZNY GastroWiedza.pl

Ćwierkanie na tapczanie


Lucyna Magierowska
Zapiski gospodyni
spod Babiej Góry

 

KOCIA NIESPODZIANKA.

 

Początek maja przywitał nas przymrozkami, chłodem i deszczem. Na naszej roli tylko jeden gospodarz zdążył zasadzić ziemniaki 2 maja. Jeszcze tak źle nie było, żebym o tej porze nie miała posadzonej dymki, posianych buraków, kopru i marchwi.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

DUDEK.

 

W Wielkim Tygodniu odwiedził mnie dudek! Rzadko spotykany ptak w naszej okolicy. Przez trzy sezony nie widziałam go, a być może pojawiał się na moim podwórku. Gdy go dojrzałam na trawie, to zamarłam bez ruchu.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

SŁONKO NA CZUBKU BABIEJ GÓRY.

 

Ten marcowy ranek był ponury i zimny. Wyszłam na ganek i usłyszałam charakterystyczny głos kopciuszka. Zobaczyłam go na belce pod okapem stodoły. Pięknie się ukłonił, zgrzytnął po kopciuszemu i odleciał. Od razu zrobiło mi się cieplej weselej na sercu. Pochmurny dzień nie sprzyjał obserwacji zachodu słońca.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

MARZEC.

 

W marcu jak w garncu - powiada przysłowie, które się sprawdza. Raz słonko przypieka, za chwilę chowa się za czarne, baloniaste chmury, z których pada deszcz ze śniegiem. Ostro dmie zimny północno-zachodni wiatr. Gawrony i kawki lądują dziobami w ziemi, przy nieprzewidywalnych podmuchach. Latają już z patykami na gniazda.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

ŻABA NA SMYCZY.

 

Obudziło mnie przeraźliwe miauczenie kota. Wpadłam do kuchni. Zobaczyłam kocicę za oknem i męża, zaglądającego pod stół a potem pochylającego się nad smartfonem córki. Zapytałąm, o co chodzi, a on się zaśmiał, że włączyłam budzik. Sygnałem alarmowym był głośny koci miauk.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

GAWRONY I INNE PTASZKI.

 

„Po świętej Dorocie schną chusty na płocie” powiada przysłowie. Rozpogodziło się, ociepliło i wyschło moje pranie powieszone na polu. Bielizna, pachnąca słońcem i wiatrem, przypominała wiosnę. Pozostały płaty starego, zlodowaciałego, brudnego śniegu, a spomiędzy nich wystawała bura trawa.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

MATKA BOSKA GROMNICZNA LUB NIEDŹWIEDZIA.

 

Mamy piękną pogodę zimową: śnieg, słońce, jest ślisko, wieje wiatr południowo-wschodni, a wieczorami widać rozgwieżdżone niebo. Podczas tak pięknej pogody, kocica Andzia zachorowała na zapalenie oskrzeli i coś miała z zębami, bo spuchł jej pyszczek. Koniecznie potrzebna była wizyta u „nieludzkiego lekarza”, który zaaplikował jej kroplówkę, antybiotyki i witaminy, żeby kotka wyzdrowiała.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

 

O trzeciej zbudził mnie kot, który szuka ciepła przy moim boku. Na polu mróz, to nie dziwno mi, że Andzia chce zagrzać stare kości. Drzemiemy wspólnie. Aliści koło piątej, wyrywa mnie z drzemki jakiś huk.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

WRÓŻBY POGODOWE.

 

Za oknem prawdziwa i śnieżna zima. W słońcu lśnią iskierki sypiące się z góry i te na śniegu. Błyszczą jak małe diamenciki. Mróz szczypie w nos i rumieni policzki. Wnuczki nurzają się w sypkim śniegu. Radości moc.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 

CAŁUSKI.

 

Zazwyczaj piekę pierniczki „całuski” przed 6. grudnia, ale tego trochę się spóźniłam. Dzieci i wnuki zażyczyły sobie dużej ilości, bez ograniczania się do robienia ciasta z połowy składników. Zgodnie z  kalendarzem biodynamicznym miniona sobota była idealnym dniem na wypieki.
Komentarzy: 0,  
 Zobacz więcej ... 
FAKRO - OKNA Z POMYSŁEM!!!
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
RZEMIEŚLNICZE WYROBY MASARSKIE
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017