Szczawnickie źródła biją przede wszystkim z góry Bryjarki. Aby zapobiec zanieczyszczeniu szczaw i zwiększyć ich wydajność, w okresie międzywojennym podjęto plan ochrony zdrojów, zalesiając zbocza góry i Połoniny. Las miał zwiększyć wilgoć, zmniejszyć parowanie i zapobiec osunięciom zboczy podczas długotrwałych opadów. Wody szczawnickie są szczawami alkaliczno-słonymi o głównych składnikach: dwuwęglanu sodowego, chlorku sodowego, bezwodnika węglowego i dwuwęglanu wapiennego.
Szczawnica jest miejscowością, w której obecnie bije dziewięć źródeł mineralnych. Sześć z nich: Józefina, Stefan, Magdalena, Jan, Helena, Józef, można spróbować w głównej pijalni w Domu nad Zdrojami przy placu Dietla.
Ten wyremontowany w 2008 r. budynek, połączony z ekskluzywną Cafe Helenka i galerią wystaw artystycznych, jest wizytówką szczawnickiego kurortu.
Helena - polecana w profilaktyce chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy.
Jan - polecana w profilaktyce schorzeń dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka.
Stefan - polecana w profilaktyce schorzeń dróg oddechowych (nie zalecana przy nadkwasocie żołądka).
Józefina - polecana w profilaktyce nieżytów gardła i nosa, stanów zapalnych, astmy, rozedmy płuc, skazy moczanowej i otyłości.
Józef - polecana w profilaktyce chorób układu trawienia, górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłości, osteoporozy chorób reumatologicznych oraz chorobach ortopedyczno-urazowych.
Dwa zdroje: Wanda i Szymon są ogólnie dostępne - tryskają na terenie Parku Dolnego i jego obrzeżach, nieco dalej położone jest źródło Pitoniakówka, wypływające przy ulicy Skotnickiej.
Wanda - polecana w profilaktyce skazy moczanowej (podagry) i przy alergiach.
Szymon - polecana w profilaktyce chorób przewodu pokarmowego, nieżytów żołądka i jelit, zaparć, skazy moczanowej (podagry), otyłości i nerwic.
Pitoniakówka - polecana w profilaktyce chorób układu trawienia (posiada wysoką zwartość węglanów kwaśnych i chlorków).
Barbara Alina Węglarz
Kwartalnik „Pieniny” nr 6(3)2013.
Foto: archiwum Uzdrowiska Szczawnica S.A. |