Pierś z gęsi pieczona tradycyjnie

Jedna z bardziej tradycyjnych potraw, kojarzona głównie z świętem Świętego Marcina to gęsina. 11 listopada to dzień, w którym wielu Polaków decyduje się zakosztować tego smakowitego mięsa. W niniejszym artykule przedstawię Wam nieco z historii tego dania, oraz podzielę się z Wami smakowitym przepisem na pierś z gęsi.

Pierś z gęsi pieczona tradycyjnie – historia

Na samym początku wypadałoby trochę powiedzieć o samym tym daniu i jego historii. Początki dań z gęsiny sięgają już starożytnego Egiptu. Starożytni Rzymianie choć hodowali i tuczyli drób, to jednak na ich stołach pojawiały się bardziej osobliwe specjały jak: paw, łabędź, struś czy bocian. Jeden z ich smakoszy wspomina w swoich pismach jedynie o przepisie na sos do gęsi pieczonej. Gęsinę znali i doceniali barbarzyńcy jak i średniowieczna kuchnia. Nie zdziwi was zapewne także i fakt, że to właśnie dania przygotowane z mięsa dzikich gęsi przyczyniły się do ocalenia od śmierci głodowej pierwszych osadników w Wirginii. Gęsiną nie gardzono nawet na stołach samych królów.

Sprawdź polecane produkty do pieczenia


Gospodarzu Paryskim możemy przeczytać, iż na królewskim dworze Karola VI każdego dnia spożywano sześćset kurczaków, dwieście par gołębi oraz pięćdziesiąt gąsek. Natomiast królowa ze swoim dworem i dziećmi konsumowała następne 36 sztuk gęsi.

Dlaczego gęsina kojarzy się tak bardzo z świętem świętego Marcina? Wynikało to z kilku powodów.

  • Po pierwsze gęsi przychodzą na świat na wiosnę i po mniej więcej ośmiu miesiącach stają się pięknymi i dorodnymi ptakami.
  • Po drugie to właśnie wtedy nadają się najlepiej do obróbki kulinarnej.
  • Po trzecie było to sprawdzenie gęsiny przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak przyrządzić gęś?

Sposobów na przyrządzenie gęsiny jest wiele. Istnieje wiele restauracji w Polsce, które w nazwie mają gęsia szyja lub inne bliskoznaczne wskazujące na fakt, iż specjalizują się w przyrządzaniu właśnie tego rodzaju mięsa. Gęś można zatem podać jako: gęś duszoną w kawałkach, gęś faszerowaną ziemniakami, gęś duszoną w sosie własnym. Bez problemu znajdziemy też przepis na gęsie żołądki. Znajdziemy też lokale, które specjalizują się w bardziej nowoczesnej i wyszukanej sztuce kulinarnej, gdzie tradycyjne potrawy podają w nowatorski i często niezwykle zaskakujący sposób. Ja chciałbym się jednak z wami podzielić przepisem na pierś z gęsi pieczoną tradycyjnie.

 

Pierś z gęsi pieczona tradycyjnie – przepis

Do przygotowania piersi z gęsi pieczonej tradycyjnie będziecie potrzebować następujących składników:

  • około 1 kg piersi z gęsi
  • 4 do 5 łyżeczek majeranku
  • 0,5 kg jabłek winnych
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz do smaku

Naszą pierś z gęsi pieczoną tradycyjnie podamy razem z modrą kapustą. Do jej przygotowania będziecie potrzebować:

  • 1 główkę czerwonej kapusty
  • 100 g wędzonego boczku
  • 1 cebula
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • sól, pieprz
  • ocet winny

Pierś z gęsi pieczona tradycyjnie – jak upiec gęś w kawałkach

Na samym początku należy przygotować solankę dla naszej gęsiny (na 5 litrów wody należy dodać 2 łyżki soli). Następnie myjemy dokładnie piersi z gęsiny i moczymy je całą noc w wcześniej przygotowanej przez nas solance. Następnego dnia wyjmujemy ją oraz suszymy. Sól, pieprz, majeranek oraz wyciśnięty czosnek dokładnie mieszamy z sobą, a następnie starannie nacieramy nimi mięso. Po dokładnym natarciu gęsiny naszą mieszanką przypraw wkładamy ją do lodówki na godzinę.

W między czasie możemy zająć się następnymi rzeczami. Musimy rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni. Przygotowane wcześniej jabłka należy starannie umyć, pokroić na ćwiartki i wymieszać z majerankiem, solą oraz pieprzem. Przygotowujemy brytfannę, w której to będziemy piec naszą gęsinę. Na jej spód kładziemy przygotowane wcześniej przez nas jabłka.

Na jabłka kładziemy piersi z gęsi, przykrywamy, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez godzinę. Kiedy minie wyznaczony czas zmniejszamy ustawiamy temperaturę na 170 stopni i pieczemy jeszcze od 1,5 do 2 godzin. Podczas pieczenia gęsi podlewamy ją sosem z pieczenia. Kiedy zostanie nam pół godziny do końca ustawiamy nasz piekarnik na funkcję grill i tak kontynuujemy proces pieczenia. Jeżeli będziemy ją przyrządzać w taki sposób w efekcie otrzymamy bardzo soczystą i delikatną gęsinę.

Z czym podawać gęś pieczoną

Moja propozycja zaserwowania tego dania zakłada podanie jej wraz z modrą kapustą. Najpierw obieramy główkę czerwonej kapusty z liści zewnętrznych, a resztę musimy starannie umyć i poszatkować.

Następnie zalewamy ją trzema szklankami (750 ml) solanki. Gotujemy ją wraz z zielem angielskim i liściem laurowym, aż do uzyskania półmiękkiej konsystencji. Kiedy kapusta stanie się półmiękka odcedzamy ją, a następnie dodajemy łyżeczkę octu. Następnie kroimy surową cebulę i dodajemy ją do kapusty.

Następnie bierzemy boczek i kroimy go dokładnie w kostkę, po czym podsmażamy go osobno. Podsmażony boczek dodajemy wraz z tłuszczem do kapusty. Dodajemy pieprz, odrobinę soli i octu i wszystko ponownie starannie mieszamy. Na koniec podgrzewamy wszystko raz jeszcze, ale krótko tak by nie doprowadzić do wrzenia. Serwujemy wraz z gęsiną na ciepło.

Smacznego 🙂

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *