Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
Pliki cookies
Aktualności (ostatni kwartał)
Specjały
Przepisy i receptury
Przyprawy
Poradnik Babci Aliny
    Przepisy Babci Aliny
    Rady dla Ciebie
    Rady dla domu
    Sennik Babci Aliny
    Za progiem marzeń
Gwarzenie przy warzeniu
Ćwierkanie na tapczanie
Wierszowane jodło
Pokochajmy chwasty
Zioła
Miody
Wody mineralne
Wokół kuchni i stołu
Obyczaje
Rękodzieło
Biblioteczka
Na wesoło
Rozmaitości
Do pobrania
Redakcja
Potrawy regionalne - najsmakowitszy portal w sieci
LISTA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH
BIBLIOTECZKA PDF
KUCHNIA WROCŁAWIA

DOŚWIADCZENIA DOMOWE (40).

 


Od wieków człowiek wierzy, że w naturze występują substancje potrzebne do leczenia wszelkich chorób.
Panaceum to uniwersalne lekarstwo, ale też imię córki Eskulapa, uosobienie skutecznego leku. I chociaż Franciszek Bacon napisał, że śmierć leczy wszystkie choroby, to jednak ludzie szukali nie tak drastycznego panaceum.
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS

MANDRAGORA.


W pewnym okresie do rangi panaceum podniesiona została mand­ragora.
Mandragora lekarska (Mandragora officinarum) jest jednym z najciekawszych z naturalnych środków leczniczych.
Bylina o roz­gałęzionym korzeniu występuje na obszarze śródziemnomorskim. Żad­na z roślin nie była bardziej ceniona niż właśnie mandragora. Św. Hildegarda z Bingen (1098 - 1179), opatka klasztoru, autorka „Physica", dzieła zawierającego listę i opisy wielu roślin, przede wszystkim leczniczych, potwierdziła dominację mandragory nad innymi roślinami, a dwunastowieczny kronikarz podaje, że może ona leczyć każde cierpienie poza śmiercią. Przypisywano jej właściwości magiczne.

Znana już była Egipcjanom, stosowali ją też Żydzi - w Starym Testamencie mówi się, że jest lekarstwem przeciw bezpłodności.
Wierzono, że oddala wszystkie plagi, sprowadza sen, usuwa ból, jest niezawodnym środkiem na porost włosów.
Lecz przede wszystkim była afrodyzjakiem, jednakże przyjemność korzystania z niej była związana z pewnym ryzykiem: uważano, że korzeń mandragory, ze względu na swój kształt, przypominający człowieka, jest małym ludzikiem, który przy wyciąganiu z ziemi wydaje krzyk, mogący doprowadzić do szaleństwa, a nawet do śmierci każdego, kto go usłyszy.
Ale jest pewien sposób, aby temu zapobiec: to cały rytuał specjalnych zaklęć, rysowania kół magicznych i zwrócenia twarzy na zachód w czasie wyciągania korzenia. Według tradycji roślina ta rośnie zawsze pod szubienicą, powstaje z soków wisielca.

Trudna do wykopania, dlatego najlepiej ją obkopać, a następnie do korzenia przywiązać ogon psa, który przywołany przez swego pana, wyrywa korzeń i sam zdycha obsypany przez mandragorę przekleństwami.
W starożytności używano jako leku soku wyciśniętego z jej korzenia, wyciągów z jagód, robiono też wino skuteczne przy dużych bólach, w czasie zabiegów operacyjnych.

W średniowieczu mandragora znana była już szeroko w świecie, triumfalnie szła z Bliskiego Wschodu, przez Grecję i Mołdawię dotarła na Ukrainę, do Małopolski, na Śląsk. Uznana za najlepszy lek i niezawodne narzędzie czarów.
Z korzenia wycinano figurki ludzkie, a miały one wyjątkowe zalety: leczyły z wszystkich chorób, pomagały zdobywać pieniądze, wróżyły przyszłość - jednym słowem przynosiły szczęście swemu właścicielowi. Otaczano je wielkim szacunkiem, kąpano w winie i przechowywano w  pięknych szkatułkach z sandałowego drzewa. Były bardzo drogie, droższe niż złoto; zwykły śmiertelnik nie mógł pozwolić sobie na zakup tego panaceum. Namiastki tego korzenia sprzedawane były przez nieuczciwych aptekarzy; sporządzano je z pokrzyku, przeno­sząc na nie wiarę w cudowną moc mandragory.

 
Babcia Alina

 
Foto: archiwum
© Elżbieta Lechowicz 2011. All rights reserved.
© JM Media 2011. All rights reserved.
 
Wróć ...
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi newsa.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułów i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW. Takie komentarze również będą w całości usuwane.
  • Komentarze pozostawiane przez anonimowych, niezarejestrowanych użytkowników ukażą się na stronie dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora.
Autor:
Komentarz:
TŁOCZNIA OWOCÓW PAWŁOWSKI
MELBA ZAPRASZA
EDYTA SZAST ZAPRASZA...
FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI
KALENDARZ' 2017