* Nieświeże, nie nadające się do jedzenia mięso jest miękkie, nieelastyczne, a w dotyku, nieprzyjemnie mokre. Jego kolor jest tęczowy, zielonkawy, a zapach nieprzyjemny.
* Jeżeli tłuszcz w mięsie jest koloru ciemnożółtawego, to znaczy, że pochodzi od zwierząt starych, chorych lub źle odżywianych.
* Mięso, które po ugotowaniu ma kwaskowaty lub zjełczały zapach - najczęściej pochodzi od zwierząt chorych.
Cielęcina ma kolor bladoróżowy, a tłuszcz jest biały. Błonka okalająca mięso powinna doń mocno przylegać. Jeśli błonka tworzy pęcherze, wówczas mięso nie nadaje się do spożycia, tak samo jak mięso koloru szarawego, ciemnego.
Wołowina świeża jest krwisto fioletowa, elastyczna, zimna i wilgotna w dotyku. Zawiera mało tłuszczu. Tłuszcz z młodych zwierząt jest barwy kremowej, ze starszych - żółto kremowy.
Wieprzowina jest koloru różowego, im zwierzę starsze tym mięso jest ciemniejsze, bardziej czerwone. Zalicza się do mięs tłustych.
Baranina ( na zdjęciu tytułowym) ma kolor czerwony, a tłuszcz biały.
Intensywniej czerwone jest mięso ze starszych zwierząt, tłuszcz nabiera odcienia żółtego.
Drób - kurczęta i kury mają mięso białe i są lekkostrawne, indyk ma mięso jasne (piersi) i ciemne (udka), natomiast kaczki i gęsi mają mięso ciemne.
Młode sztuki są mięsiste, mięso na piersiach białe o drobnych włóknach, nogi czyste o delikatnej i ściśle przylegającej łusce. Skóra jest biała, sucha, nie oślizgła.
Babcia Alina
Foto: archiwum
© Elżbieta Lechowicz 2010. All rights reserved.
© JM Media 2010. All rights reserved.
|