ŚLEDZIOWA PRZYSTAWECZKA.
12 filetów śledzi matiasów opłukać, osuszyć w papierowym ręczniku, zwinąć w roladki i ułożyć na półmisku.
Sos: pół szklanki śmietanki 30 % ubić, połączyć z 5 łyżkami majonezu, 3 łyżkami zielonego groszku konserwowego, 1 średniej wielkości posiekaną cebulą i łyżką kaparów. Sos doprawiamy sokiem z 1 cytryny, cukrem, solą i pieprzem do smaku.
Tym pysznym sosem polewamy śledziowe roladki, posypujemy posiekaną natka pietruszki albo koperkiem, a taka śledziowa przystawka dobrze smakuje z pieczywem albo z ziemniakami z wody.
Jeśli filety są zbyt słone trzeba je wymoczyć.
PSTRĄGI W MIGDAŁACH.
4 filety z pstrągów, po umyciu i osuszeniu, solimy, obtaczamy w mące, jajku i posiekanych migdałach.
Smażymy je około 10 minut na rozgrzanym oleju. Pod koniec smażenia dodajemy ćwierć kostki masła. Usmażone filety podajemy z plasterkami cytryny.
Doskonałe z ziemniakami puree i zieloną sałatą.
KARP Z KUCHNI WĘGIERSKIEJ.
Dzwonka karpia średniej wielkości nacieramy solą i układamy w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym suto masłem. 20 dag obranej i pokrojonej w wąskie paski marchewki, 10 dag obranej i też pokrojonej w wąskie paseczki pietruszki i pół cebuli obranej i pokrojonej w talarki gotujemy w osolonej wodzie. Wyjmujemy jarzyny z wody zanim jeszcze zmiękną i układamy je na surowej rybie w żaroodpornym naczyniu, i wlewamy 0,3 litra wytrawnego czerwonego wina. Wkładamy do nagrzanego piekarnika - niech się upiecze.
Upieczonego karpia przekładamy na półmisek, obkładamy jarzynkami.
Sos: wywar z jarzyn zaprawiamy delikatną zasmażką (6 dag mąki i 5 dag masła), jeśli trzeba dodajemy jeszcze trochę wina albo łyżeczkę musztardy. Rybę polewamy sosem.
Możemy użyć filetów z karpia.
KARP DELIKATNY BARDZO.
Kilogram filetów z karpia gotujemy w osolonym wywarze jarzynowym, który przygotowujemy z marchewki, pietruszki, pora, selera i cebuli. Ugotowane i ostudzone filety przekładamy do żaroodpornego naczynia wysmarowanego olejem.
Sos: obrany banan miksujemy z połową szklanki pomarańczowego soku (świeżo wyciśniętego) i przyprawą curry (żółtą).
Jeśli istnieje taka potrzeba do sosu możemy dodać odrobinę wywaru jarzynowego. Ugotowane filety obkładamy plasterkami cytryny, polewamy sosem, posypujemy wiórkami kokosowymi i zapiekamy w piekarniku.
Porady praktyczne:
* Wywar z ryb i jarzyn gotujemy bez przykrycia.
* Ryba gotowana będzie jędrna i nie rozpadnie się jeśli do gotującego się wywaru dodamy 1 łyżkę octu.
* Rybę przed smażeniem osuszamy w papierowym ręczniku.
* Rybę solimy na krótko przed smażeniem.
* Ryba będzie delikatna w smaku jeśli przed panierowaniem potrzymamy ją przez chwilę w mleku.
Babcia Alina
© Elżbieta Lechowicz 2016. All rights reserved.
© JM Media 2016. All rights reserved.
|