Narodziny truskawki.
Dorodne owoce, które dziś jadamy, stworzone zostały ręką człowieka. Sztucznie zapylono poziomkę chilijską pyłkiem poziomki wirgińskiej i tak urodziła się truskawka. A to, co nazywamy owocem, jest właściwie „orzeszkiem” osadzonym na powierzchni dna kwiatowego.
Powstrzymać czas…
Kupujemy truskawki, hodujemy w ogródkach i na działkach, by delektować się ich smakiem. Przy okazji dostarczamy organizmowi wiele niezbędnych witamin i soli mineralnych. Jeśli zjemy 20 dag truskawek, zaspokoimy zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C na całe 24 godziny! Witaminy C sami nie produkujemy, musi być ona dostarczana z zewnątrz w pożywieniu. Skutki jej niedoboru w organizmie są znaczne: brak odporności i przyśpieszony proces starzenia się.
Nie dla alergików.
Zdarza się u niektórych osób po spożyciu truskawek uczulenie - swędząca pokrzywka. Osoby te nie tylko nie mogą delektować się tymi pysznymi owocami, ale nawet pić naparów i herbatek ani stosować maseczek kosmetycznych sporządzonych z truskawek.
Jak zaszokować męża?
Pewna pani nałożyła na twarz truskawkową, krwistoczerwoną maseczkę, nagle zadzwonił do drzwi mąż, a właścicielka maseczki zapomniała o niej i pobiegła aby otworzyć. Szanowny małżonek doznał szoku, gdy zobaczył „okrwawioną” (jak mniemał) żonę! A wszystko dlatego, że nie interesował się truskawkowymi maseczkami.
Najprostsza maseczka: rozgniecioną truskawką przecieramy twarz, a gdy wyschnie, zmywamy ją letnią wodą.
Maseczka dla cery suchej: 2 - 3 truskawki dobrze ucieramy z surowym żółtkiem, łyżeczką miodu i odrobiną mąki kartoflanej. Nakładamy na twarz i szyję na 20 minut. Zmywamy ciepłą wodą.
Przeciw piegom: medycyna ludowa zaleca też rozgniecione owoce truskawek przeciw piegom i przebarwieniom pigmentacyjnym.
Babcia Alina
© Elżbieta Lechowicz 2017. All rights reserved.
© JM Media 2017. All rights reserved.
|