Ogórecznik lekarski – zastosowanie

Ogórecznik lekarski to gatunek rośliny, która należy do rodziny ogórecznikowatych. Roślina ta pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W Polsce czasami można ją spotkać na łąkach jako chwast, ale jest też uprawiana jako roślina lecznicza.

Ogórecznik lekarski zastosowanie

Ogórecznik lekarski to roślina, która korzystnie wpływa na organizm. Posiada w sobie takie substancje jak flawonoidy, witaminę C, sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki, żywice. Roślina ta jest używana do wspomagania organizmu ludzkiego zarówno od wewnątrz w postaci ziela ogórecznika oraz nasion ogórecznika, która są wykorzystywane choćby do produkcji oleju, jak i od zewnątrz, gdyż ma zastosowanie w kosmetyce.

Zastosowanie wewnętrzne ogórecznika

Ogórecznik łagodzi podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych przełyku i żołądka. Pomaga w nieżytach jamy ustnej oraz górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu, chrypce oraz problemach z odkrztuszaniem. Jest źródłem kwasów tłuszczowych, które dobrze wpływają na krążenie, układ nerwowy oraz na nawilżenie i kondycję skóry. Roślinę wykorzystuje się również przy stwierdzonym podwyższonym poziomie cholesterolu, zmianach miażdżycowych oraz przewlekłych chorobach skóry takich jak egzemy, czy łuszczyca. Wspomaga także odporność. Zaleca się stosowanie go przy łamliwości paznokci i wypadaniu włosów.

Zastosowanie zewnętrzne ogórecznika

Ziele ogórecznika stosuje się w przypadku uszkodzeń skóry, czyraków, świądu skóry, wyprysków oraz oparzeń i otarć naskórka.

Ogórecznik lekarski o jadalnych grubych pędach

Ogórecznik lekarski roślina o jadalnych pędach, a także kwiatach. Zgodnie z nazwą smakuje i pachnie jak świeże ogórki. Jest orzeźwiający, lekko kwaskowy i chłodzący. Najlepiej jeść młode listki, które są mało owłosione. Te większe i bardziej owłosione należy sparzyć przed podaniem, aby zmiękły. Listki idealnie nadadzą się do sałatek po umyciu i pokrojeniu. Można z nich zrobić także pesto.

Jakie rośliny i warzywa mają jadalne liście?

Zastanawiając się nad tym, co z ogórecznika nadaje się do jedzenia, można również przypomnieć sobie o warzywach, czy innych roślinach, w których zazwyczaj wyrzuca się liście, bo nie wiadomo, co z nimi zrobić. Są to dla przykładu rzodkiewka i kalafior. Tak więc, czy liście kalafiora są jadalne? Okazuje się, że tak. Są bogate w błonnik, witaminę C i witaminę A. Mają w sobie także kwas foliowy, dużo wapnia, potasu i selenu. Liście rzodkiewki również nadają się do jedzenia. Można z nich zrobić dipy, a także dodać do zup, kiszonek, czy nawet smoothie z warzyw.

Ogórecznik jak jeść?

Kwiat ogórecznik może być użyty do udekorowania gazpacho oraz innych dań z pomidorów. Idealnie będą się komponować smakowo. Kwiatami można aromatyzować ocet, który pod ich wpływem zmienia kolor na niebieski.

Ogórecznik owoce

Roślina ta posiada owoce. Owoce ogórecznika powstają z niebieskich kwiatów i nazywa się je rozłupkami.

Ogórecznik przepisy

Ogórecznik lekarski posiada jadalne pędy, liście i kwiaty, dlatego też jest chętnie używany w kuchni. Wyobraźnia w kuchni pozwala na tworzenie przepisów, które zaskakują nawet samych twórców. Są to na przykład cynaderki z cukrem pudrem i kwiatami ogórecznika. Do bardziej znanych przepisów z wykorzystaniem ogórecznika zalicza się olej z ogórecznika, napar z ogórecznika, odwar z ogórecznika, napar na wzmocnienie serca i uspokojenie.

Ogórecznik na co pomaga?

Jednym z bardziej znanych produktów stworzonych z ogórecznika jest olej. Ma on działanie kojące, dlatego niektórzy wierzą, że odpędza złe sny. Przyspiesza poprawę nastroju. Poza tym działa wzmacniająco w okresie menstruacji i menopauzy, wspomaga trawienie, usuwa toksyny z organizmu, wspiera układ immunologiczny, leczy problemy skórne, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych w organizmie i łagodzi te, które już powstały. Działa również przeciwbólowo.

Dieta bezsolna przepisy

Dieta bezsolna to dieta, którą stosuje się choćby w problemach z krążeniem. W takiej diecie może być zastosowane ziele ogórecznika, ze względu na zawartość dużej ilości soli mineralnych. Zamiast soli w przepisach używa się takich przypraw jak sok z cytryny, kwasek cytrynowy, koperek, majeranek, kolendra, natka pietruszki, tymianek, cynamon, wanilia, mięta, czy melisa. Przy diecie bezsolnej należy wykluczyć musztardę, ocet, wegetę i pieprz czarny.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *