Babka roślina idealna? Co można z niej zrobić?

Babka to roślina, którą można spotkać na ugorach i nieużytkach całego kraju. Preferuje ona stanowiska w cieniu oraz półcieniu, ale nie wymaga żyznej gleby. Roślina zazwyczaj rośnie w grupach, dlatego jej zbiór jest stosunkowo prosty. W Polsce występuje kilka odmian babki. Wśród nich należy wymienić dwie , najbardziej popularne rośliny – babkę zwyczajną, babkę lancetowatą oraz babkę szerokolistną. Wszystkie są ziołami o działaniu leczniczym, dlatego można używać ich w różnych formach zarówno w kuchni jak i w lecznictwie.

Babka zwyczajna a babka lancetowata, jak odróżnić gatunki?

Jeżeli chcemy nauczyć się rozróżniać rośliny warto przede wszystkim zwracać uwagę na liście babki. W przypadku babki lancetowatej są one podłużne oraz posiadają dość małe rozmiary. W porze kwitnienia wykształca ona kwiaty na długiej łodyżce w formie ciemnych kulek. Jeżeli chodzi o babkę zwyczajną jest ona bardziej popularna niż odmiana lancetowata. Liście babki zwyczajnej są większe i bardziej włókniste, a kwiat stanowią jasnobrązowe nasiona, którymi pokryta jest niemal cała łodyga. Oba gatunki występują na podobnych stanowiskach, dlatego często rosną niedaleko siebie. Babki polne to rośliny, które często można spotkać na miedzach i łąkach, dlatego ich znalezienie zazwyczaj nie sprawia kłopotu.

Babka zwyczajna, jak poprawnie używać rośliny?

Zarówno liścia babki szerokolistnej, jak i ziela babki lancetowatej można używać jako zioła leczniczego. Od dawna była ona stosowana zewnętrznie na zranienia oraz trudno gojące się blizny. Dzięki zawartości witaminy C oraz A i mikroelementów stanowi ona świetny środek witaminowy, który można stosować podczas przeziębień oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Liście babki zawierają również wysoką ilość błonnika pokarmowego, dlatego są zalecane jako dodatek do potraw dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Babka zwyczajna przepisy, które musisz znać

Liście babki można stosować na wiele sposobów. Ziele świetnie nadaje się do suszenia, ale również do przyrządzania  syropów i przyprawianiu potraw. podczas suszenia rośliny należy pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

Babka roślina idealna do suszenia

Ważne jest przede wszystkim miejsce suszenia, które powinno być przewiewne i zacienione. Podczas suszenia powinno rozkładać się je cienką warstwą. Po wysuszeniu można używać ich jako przyprawy. Po zmieleniu stanowią także świetny dodatek do dań.

Syrop z babki polnej

Syrop można przyrządzić zarówno z babki szerokolistnej jak i z lancetowatej. Jest on bardzo dobrym remedium na stany zapalne gardła oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Umyte i osuszone liście babki należy zasypać cukrem lub zalać miodem na jedną dobę. Po tym czasie przy pomocy łyżki lub pałki ugniatamy liście babki aż puszczą sok. Teraz można już wymieszać miksturę, którą pozostawiamy na kolejną dobę. Po tym czasie dokładnie odsączamy liście, a miksturę przelewamy do czystego słoiczka. Można podawać ją kilka razy dziennie rozcieńczoną w niewielkiej ilości wody w stanach przeziębienia. kaszlu oraz podczas bólu gardła. Należy przechowywać ja w lodówce.

Sok z babki

Do wyciśnięcia soku potrzeba liści babki polnej (oba gatunki są odpowiednie) oraz kubeczka i łyżki. Liście wrzucamy do naczynia i ugniatamy do momentu aż puszczą sok. Można to zrobić również w sokowirówce. Gotowy sok można przykładać na trudno gojące się rany i obrzęki. Przyspiesza on regenerację naskórka oraz działa bakteriobójczo. Odwar z liści babki posiada podobne działanie. Aby go przygotować należy wrzucić liście babki do gorącej wody i gotować przez 15 – 20 minut na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Tak przygotowanym odwarem można przemywać uszkodzoną skórę.

Czy warto korzystać z rośliny? Babka, zioło dobre dla każdego

Babka to bardzo bezpieczna roślina do delikatnym i skutecznym działaniu, dlatego mogą stosować ją zarówno dzieci jak i dorośli. Posiada ona bardzo wszechstronne właściwości, dlatego z pewnością warto korzystać z jej cudownego działania leczniczego na co dzień. Powszechność jej występowania to kolejny argument zachęcający do zbiorów oraz suszenia rośliny na własny użytek.

 

 

 

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *